YGS Sınav Sistemi

Monday, November 30, 2020
YGS Sınav Sistemi iki aşamalı Yükseköğretime Geçiş Sınavı olarak 21 Temmuz 2009'daki YÖK toplantısında kararlaştırıldı. YGS, 2009 - 2010 öğretim yılında uygulanılacak olan bu sistemin birinci aşamasında Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), ikinci aşamasında da Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) uygulanacak.
Üniversiteye girişte kullanılacak puan türleri ve yerleştirme puanlarının hesaplanışı önemli ölçüde değişecek. Ancak sınav içerikleri mevcut öğretim programlarını kapsayacak, birinci aşama sınavı ikinci aşamaya girebilmenin ön koşulu niteliğinde olacaktır.

Üniversiteye girişte iki aşamalı sistem neleri amaçlıyor ?

YGS neler getirdi ?

 • Daha iyi ölçme ve değerlendirme yapabilmeyi,
 • Fırsat eşitliğini ve kişisel başarıyı öne çıkarmayı,
 • Adayların Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri gibi ders gurupları başarısı yerine Tarih,
 • Coğrafya, Fizik, Kimya...gibi ders başarılarını ölçmeyi,
 • Adaylara her dersin sorularını yanıtlamak için sınırlı bir süre vererek ders puanlarının eşit koşullarda elde edilmiş karşılaştırılabilir ölçütler olmasını sağlamayı,
 • Adaylardan her sınavda 10-15 ders yerine birbiriyle ilişkili birkaç ders ile ilgili soruları yanıtlamalarını sağlamayı,
 • Mevcut sistemde ders gurupları puanlarından hesaplanan 3 tür ÖSS puanı (SAY, SÖZ, EA) yerine ders puanlarını kullanarak çok sayıda puan hesaplamayı,
 • böylece seçme ve yerleştirmenin etkinliğini artırmayı,
 • Adayların ikinci aşama sınavlarından sadece seçtiklerine girebilmesini sağlamayı
 • Farklı bilgi ve becerileri göz önünde tutmayı,amaçlamıştır.

Üniversiteye giriş iki aşamalı sınavla olacak

Birinci Aşama sınavı YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) Nisan ayında, İkinci Aşama sınavı LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) Haziran ayında uygulanacak.

YGS ve LYS puanları, 100-300 yerine 100-500 aralığında hesaplanacak.

Ortaöğretim başarı puanı, 50-100 yerine, 100-500 aralığında hesaplanacak

AOBP'nin çarpıldığı katsayı okul türlerine ve alanlara göre değişmeyecek; herkese 0,15 katsayısı uygulanacak.

Bir önceki yıl merkezi sistemle yerleştirilen veya önkayıtla kaydolan adayların yerleştirme puanları hesaplanırken 0,15 ve 0,06 katsayılarının yarısı alınacaktır. En yüksek AOBP katkısı 500x0,15=75 puan, En Yüksek Yerleştirme puanı 575 puan olacak.

Meslek lisesi öğrencilerine kendi alanlarının devamları niteliğindeki lisans puanlarına girişte 0,06 ek puan katsayısı uygulanacak.

Meslek lisesi mezunları için ek puanla girebildikleri kendi alanlarındaki her program için bir LYS puan türü bir de YGS puan türü belirlenecek; adayların bu programlara yerleştirilmesinde meslek lisesi mezunu olup olmadığına bakılmadan iki puan türünden hangisi yüksekse lisansa yerleştirmede o puan kullanılacak.

Alan ayrımı kaldırıldı, puanına güvenen herkes her programı tercih edebilecek. Örneğin Fen Bilimleri Alanı çıkışlı aday Hukuk, TM çıkışlı aday ise Mühendislik tercihi yapabilecek. Müfredatta bir değişiklik olmayacak, konu eklenmeyecek ve çıkarılmayacak.

YGS Birinci Aşama

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)'nin Amaçları

Nisan ayının ilk yarısında uygulanacak YGS, ortaöğretimi bitirip, sınavsız geçişle girilenler dışındaki bütün yükseköğretim programlarına gitmek isteyen tüm adayların gireceği bir sınav olacak.

YGS'de ortaöğretimin tüm okul tür ve alanlarında ortak olarak okutulan derslerle ilgili sorular sorulacak

(2009'da uygulanan sınavda sorulan Ortak Testlerdeki sorular gibi).

1. İkinci aşama sınava girecek adayları seçmek.

2. Açıköğretim programlarına, Meslek Yüksek Okulu Önlisans programlarına (sınavsız geçiş dışında) ve belirli lisans programlarına yerleştirmede kullanılacak puanları üretmek.

YGS'DE Hangi testler olacak ?

Nisan ayının ilk yarısında uygulanacak YGS, ikinci aşamaya girişin barajı olacak. YGS puanları LYS sonucunda oluşacak puanlara % 40 oranında etkili olacak.

YGS'de kaç puan türü hesaplanacak ?

YGS Sonuçları'na göre üç farklı taban puanı belirlenecek: Yeni sistemde hem YGS hem LYS puanları eskiden olduğu gibi 100-300 aralığında değil 100-500 aralığında puanlara dönüştürülecek. YGS sonucuda adayların 6 tür YGS puanları hesaplanacak.

Meslek Lisesi Öğrencilerinin kendi alanlarının devamı niteliğindeki lisans programlarına yerleştirmede; hem YGS hem LYS puanları dikkate alınacak hangi puan yüksekse o puan kullanılacaktır.

Örneğin; YGS-1 puanı : Aktuerya, Bilgi Teknolojileri, Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği, Elektrik ve Elektronik Öğretmenliği, Gemi Makineleri, Güverte Makine, Mekantronik Öğretmenliği, Mobilya ve Dekorasyon Öğretmenliği, Yapı Ressamlığı Öğretmenliği gibi programlara girişte,

YGS-2 puanı : Döküm Öğretmenliği, Ebelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Kimya Öğretmenliği,Metal Öğretmenliği, Tekstil Öğretmenliği gibi programlara girişte kullanılacaktır.

Önlisans ve Açıköğretim Programlarına Yerleştirmede; SAY-1 puanıyla öğrenci alan programlara girişte: YGS-1 veya YGS-2 puanları, SÖZ-1 puanıyla öğrenci alan programlara girişte: YGS-3 veya YGS-4 puanları, EA-1 puanıyla öğrenci alan programlara girişte: YGS-5 veya YGS-6 puanları kullanılacaktır.
 • YGS-1'de Türkçe'nin ağırlığı % 20, Temel Matematik'in ağırlığı % 40, Sosyal'in ağırlığı % 10, Fen'in ağırlığı % 30;
 • YGS-2'de Türkçe'nin ağırlığı % 20, Temel Matematik'in ağırlığı % 30, Sosyal'in ağırlığı % 10, Fen'in ağırlığı % 40;
 • YGS-3'de Türkçe'nin ağırlığı % 40, Temel Matematik'in ağırlığı % 20, Sosyal'in ağırlığı % 30, Fen'in ağırlığı % 10;
 • YGS-4'te Türkçe'nin ağırlığı % 30, Temel Matematik'in ağırlığı % 20, Sosyal'in ağırlığı % 40, Fen'in ağırlığı % 10,
 • YGS-5'de Türkçe'nin ağırlığı % 37, Temel Matematik'in ağırlığı % 33, Sosyal'in ağırlığı % 20, Fen'in ağırlığı % 10,
 • YGS-6'da Türkçe'nin ağırlığı % 33, Temel Matematik'in ağırlığı % 37, Sosyal'in ağırlığı % 10, Fen'in ağırlığı % 20
olarak belirlendi.
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım