Twitter Terimleri

Sosyal medya'nın Facebook ile birlikte parlayan yıldızlarından biri olan Twitter, kullanıcılarına 140 karakterle sınırlı metin, video ve fotoğraf paylaşabilmesini sağlayan mikro blogdur. Kullanıcılar Twitter'ı akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlar aracılığı ile internet olan herhangi bir yerden takip edebiliyor, paylaşımda bulunarak diğer insanlarla iletişime geçebiliyorlar.
İletişim ve etkileşim hızının oldukça yüksek olduğu bu sosyal ağ bireysel kullanımın dışında birçok marka ve haber portalları tarafından da kullanılmaktadır. Artık twitter ne demek olduğunu biliyorsunuz.

Tweet nedir?

Twitter sistemi içerisinde yazılan mesajlara verilen genel isim Tweet'dir. Metin, video ya da fotoğraf ayırt etmeksizin paylaşılan her bir mesaja tweet denir. Mesaj göndermek yerine "tweet atmak" tabiri kullanılır.

Retweet nedir? (RT)

Retweet, başka bir kullanıcı tarafından gönderilen bir tweet'in, kendi hesabınızdaki kişilere aynen iletilmesidir. Herhangi bir tweet'in yaygın hale getirilmesi için kullanılır ve birçok kişinin takip etmesi sağlanır.

Mention nedir? (@)

Belli lokasyonlarda en çok hangi konuların konuşulduğunu gösteren, popüler konu başlıkları listesidir. Atılan tweet sayısına göre sıralama anlık olarak değişkenlik gösterir. Gezi parkı olayları sırasında Türkiye yaklaşık 7 konu başlığıyla dünya listelerinde sıralamaya girmeyi başarmıştır.Mention, başında "@" işareti kullanılarak gönderilen mesajlardır. Bir mesajda @ işareti kullanıldığında o mesaj yalnızca o kişi veya kişilere gönderilir. Twitter üzerinden yalnızca hedefli kişilere ileti gönderme işlemidir. Mention olarak adlandırılan bu iletilere Twitter hesabınızda ki ‘Bahsedilenler' sayfasından ulaşabilirsiniz.

DM nedir? (Direkt Mesaj)

Dm Twitter üzerinden gizli mesaj gönderme işlemidir. Direk mesaj gönderebilmek için kişilerin bir birlerini takip etmesi gerekir.

Hashtag nedir? (Etiket)

hashtags
Twitter'da başına # işareti konularak yazılan sözcüklerle ifade edilir. Tweet gönderilirken ana başlık gibi konumlanan "hashtag" kullanıcıların ilgilendiği konularda hızlı bilgi yayması ve mesajın doğru kitleye ulaşmasını sağlar. Konu başlığı ya da etiket olarak da nitelendirilebilir.

TT nedir? (Trending Topic)

Belli lokasyonlarda en çok hangi konuların konuşulduğunu gösteren, popüler konu başlıkları listesidir. Atılan tweet sayısına göre sıralama anlık olarak değişkenlik gösterir. Gezi parkı olayları sırasında Türkiye yaklaşık 7 konu başlığıyla dünya listelerinde sıralamaya girmeyi başarmıştır.

Favorilere Ekleme (FAV)

Twitter'da takip ettiğiniz kişilerin paylaştığı ve aralarında beğendiğiniz tweetlerini RT etmek yerine Favorilerinize ekleyebilirsiniz ve takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Bileşen Oluşturma Nedir?

Twitter'da "Bileşen Oluşturma" hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Vine Nedir?

Twitter'ın bu yıl yayına aldığı 6 saniyelik kısa video hizmeti veren sosyal ağı Vine, yeni güncellemeyle gönderilerinde kişileri etiketleme (mention) özelliği kullanılmaya başlandı. Markalarında pazarlama aracı kullanmaya başladığı Vine hakkındaki son güncellemelere buradan ulaşabilirsiniz.

[infobox type='info' title=''] Unutmayın! Twitter'da mesaj gönderme karakter sınırı 140′dır. 140 karaktere sığmayan mesajlarınızı bölmek ya da kısaltmak zorunda kalabilirsiniz. [/infobox] Bunları öğrendikten sonra Twitter kullanmak son derece basittir. İsminize tanımlı herhangi bir mail adresi ile www.twitter.com adresi üzerinden basit bir şekilde kayıt olabilir ve paylaşımda bulunmaya başlayabiliriz. Karmaşık bir yapı gibi gözükse de işleyiş aslında oldukça basittir. Mantık, takip ettiğiniz kişilerin yazdıklarını görmek ve sizi takip edenlerinde sizin neler yazdığınızı anlık olarak görmesi üzerine kuruludur. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra işe beni takip etmekle başlayabilir ve takıldığınız konularda sorularınızı gönderebilirsiniz.

Bireysel kullanımın dışında markalar açısından da tüketiciye ulaşabilmek ve iletişim halinde olabilmek için Twitter kullanımı son derece önemlidir. Günümüzde birçok marka ve kurum Twitter'da yer almakta ve çift yönlü iletişimin faydalarından yararlanmaktadır. Bu konuda profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Twitter Nasıl Kullanılır, Nasıl Tweet Atılır, Nasıl Üye Olunur