Twitter Nasıl Kullanılır, Nasıl Tweet Atılır, Nasıl Üye Olunur

Friday, January 22, 2021
Twitter Nasıl Kullanılır, Nasıl Tweet Atılır, Nasıl Üye Olunur, Twitter'da Nasıl TT olunur, Türkiye ve Dünya Gündeminin üst sıralarına nasıl girilir, Twitter terimleri, Twitter'a Profil Resmi Nasıl Yüklenir...

Dövizzedeler Twitter'da TT Olmak İçin Nasıl Destek Olacaklar

 • Twitter'dan sesimizi duyurmak için öncelikle Dövizzedeler Facebook grubunda dernek yetkilileri, grup üyeleri etkinliğin gün saatini paylaşacak.
 • Bu duyuruları kendi sosyal ağalarımızdan yaptığımız gibi bazı yüksek takipçili hesaplar da kullanarak destekleyeceğiz.
 • Akşam herkesin bilgisayar başında olduğu bir saatte TT olmaya çalışmak çok daha doğru olacak.
 • TT algoritması "aynı saat dilimi içerisinde "bahsi geçen içerik/kelimenin" bir çok kullanıcı tarafında yoğun şekilde kullanılmasıyla başarı getiriyor. Özellikle takipçi sayısı fazla olan birçok hesaptan aynı hashtag ya da kelime ile tweet girildiğinde çok daha hızlı TT olabiliyoruz.
 • Örneğin : 1 saat içinde 1000 kişi konuşunca TT olabilirsiniz. 4 güne yayılınca toplamda 20.000 kişi dahi konuşsa TT olmama ihtimaliniz çok yüksek oranlarda. Kısaca Twitter insanların anlık gündemlerini daha çok önemsiyor.

Twitter'da Nasıl TT Olunur

TT, yani Trending Topic, Twitter üzerinde en çok bahsedilen, gündem olan konu anlamına gelmekte. Gündemde olmak, popüler, güncel konular arasında bulunmak milyonlarca insanın takip ettiği bir mecrada sesini duyurabilmenin muazzam bir yolu.

Gün geçtikçe kendi mesajını, sorununu, sorularını iletmek isteyen gruplar TT listesine girebilmek için örgütleniyorlar. Aynı zamanda gündemdeki konular spontane olarak TT listesinde yer alıyor. Çoğunlukla ” # ” imgesiyle link oluşturan TT listesinde, o an insanlar en çok neyi konuşuyor, kim ne yaptı, gündemde ne var hepsi gözlemleniyor, sunuluyor.

Twitter, gündemi belirleyen hashtag'lerle sosyal mecraları yönlendirir halde iken akıllara takılan soru, TT listesinde nasıl bulunabilinir? Mesajını, sorununu iletmek isteyenler neler yapmalıdır?
 • Hashtag ya da Trend cümlesi ne kadar fazla paylaşılırsa o kadar çabuk TT listesinde bulunma oranı artar. Tweet paylaşımının kesinlikle belirli bir paylaşım hızını aşması gerekmektedir.
 • TT listesinde var olabilmek için fazla tweet değil tam tersine çok kişinin bu konu hakkında tweet atması gerekmekte.
 • Önceden TT listesinde bulunmuş bir cümle seçilmemesi yarara olacaktır. Aksi takdirde listeye yükselemeyebilir.
 • TT listesi için çabalayan kişiler twitter'da yeni hesaplar olmamalıdır. Twitter bu konuda belirli bir hesap düzeyi belirlemiş halde. Kişi, bu düzeyi yakalamadığında (takipçi, takip ettiği, tweet sayısı) TT için bir etkisi yok kadar az.
 • Konuyla ilgili gelen soru ya da RT'lere cevap verilmesi, konuyla ilgili Hashtag'i kullanarak tweet'leşmek listeye girmek için katkı sağlayacaktır.
 • Konunun içinde link, internet adresi, fotoğraf adresi olmaması gerekmekte. TT listesine girdikten sonra konuyla ilgili linkler verilebilir.
 • TT listesine girmek için çabalayan kişiler sadece bir konu hakkında çalışmalı, başka TT konularıyla ilgili çalışmamalıdırlar.
 • Liste, beş dakikada bir değiştiğinden ötürü gelecek konu, kuyruktaki önem sırası ve yukarıda anlatılan durumlara göre listede kendini gösterir. Kısaca, sizin TT listesine aldırdığınız konu, aslında bir iki saat sonra TT listesinde görünür.

Nasıl Tweet Atılır ?Twitter'a üye olduysanız tweet atıp sesinizi duyurmanın vakti gelmiş demektir.

1. Adım : "Mesajınızı Yazın"

Ana sayfadaki tweet etme alanına mesajınızı yazıp tweet düğmesine tıklayın. Mesajınız en fazla 140 karakter içerebilir.

2. Adım : "Kişi Ekleyin"

Mesajınızda Twitter'da hesabı bulunan bir kişiden söz etmek istiyorsanız; o kişinin kullanıcı adını, başına @ işareti koyarak ekleyin (örn: @nasiltv). Böylece bu kişi kendisi hakkında bir tweet gönderdiğinizi görebilecektir.

3. Adım : "Etiket Ekleyin"

Güncel bir konudan bahsedecekseniz o konudaki etiketi mesajınıza ekleyin (örn: #havakirliligi). Böylece o konu ile ilgilenen kişiler, sizin tweetinizi bulmakta zorlanmayacaklardır.

4. Adım : "Fotoğraf Ekleyin"

Mesajınız ile beraber bir fotoğrafın da görüntülenmesini istiyorsanız, fotoğraf simgesine tıklayıp istediğiniz fotoğrafı seçin. Tweetinizde fotoğrafın linki görünecektir

5. Adım : "Link Ekleyin"

Mesajınıza link eklemek istiyorsanız linki kopyalayıp mesaj alanına yapıştırın. Eğer link çok uzun ise tweetinizde kısaltılmış olarak görünecektir.

Tebrikler. Artık siz de Twitter üzerinden sesinizi duyurmaya başladınız.

Twitter'da Unutulan Şifre Nasıl Yenilenir ?Twitter şifrenizi unuttuysanız çok kısa sürede yenisini oluşturabilirsiniz.

1. Adım : "Linke tıklayın"

Giriş hata sayfasındaki "Şifreni mi unuttun?" linkine ya da ana sayfadaki üye giriş alanının altında yer alan "Unuttun mu?" linkine tıklayın.

2. Adım : "İstenen bilgileri girin"

Açılan sayfadaki alana Twitter hesabınızda kullandığınız kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi yazın. Hemen altında gördüğünüz metni ilgili alana yazarak, gönder düğmesine basın.

3. Adım : "E-posta hesabınızı kontrol edin"

E-posta hesabınızı kontrol edin ve Twitter'dan gelen şifre sıfırlama e-postasındaki linke tıklayın.

4. Adım : "Fotoğraf Ekleyin"

Mesajınız ile beraber bir fotoğrafın da görüntülenmesini istiyorsanız, fotoğraf simgesine tıklayıp istediğiniz fotoğrafı seçin. Tweetinizde fotoğrafın linki görünecektir

5. Adım : "Yeni şifrenizi girin"

Açılan sayfadaki "Yeni şifre" ve "Yeni şifre onay" alanlarını doldurup değiştir düğmesine tıklayın.

Şifreniz yenilendi. Şimdi istediğiniz bir linke tıklayarak Twitter'ı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Twitter'a Nasıl Üye Olunur ?İnternet dünyasının en büyük sosyal paylaşım sitelerinden biri olan Twitter'a birkaç adımda kolayca üye olabilirsiniz.

1. Adım : "Twitter'a girin"

İnternet tarayıcınızı kullanarak twitter.com adresine girin.

2. Adım : "Dilinizi seçin"

Kullanmak istediğiniz arayüz dilini seçin. Twitter arayüzü, Türkçe olarak da sunulmaktadır

3. Adım : "Formu doldurun"

Ana sayfada bulunan formdaki alanlara adınızı, soyadınızı, e-posta adresinizi ve kullanmak istediğiniz şifreyi yazdıktan sonra kaydol düğmesine basın.

4. Adım : "Yeni formu kontrol edin"

Bilgilerinizi kontrol edin. Eksik ya da hatalı bilgiler olduğuna dair uyarı aldıysanız düzeltin.

5. Adım : "Kullanıcı adınızı belirleyin"

Kişilerin sizi aramak için kullanacakları ve takip ederken görecekleri kullanıcı adınızı belirleyin. Twitter size bir kullanıcı adı önerecektir. Bunu değiştirebilirsiniz.

6. Adım : "Hesabı oluşturun"

"Hesabı oluştur" butonuna tıklayarak hesabınızı oluşturun.

7. Adım : "Hesabınızı aktif hale getirin"

E-posta hesabınızı kontrol ederek Twitter'ın size gönderdiği "hesap doğrulama" postasını açın. Postanın içindeki linke tıklayarak hesabınızı aktif hale getirin.

Tebrikler Twitter'a üye oldunuz. Artık tweet atabilir ve kişileri takip etmeye başlayabilirsiniz.

Twitter'a Profil Resmi Nasıl YüklenirTwitter'a profil resminizi ekleyerek hem arkadaşlarınızın sizi tanımasını hem de tweetlerinizin kolay ayırt edilmesini sağlayabilirsiniz.

1. Adım : "Hesabınıza girin"

Twitter hesabınıza giriş yapın

2. Adım : "Ayarlara gidin"

Kullanıcı adınızın yazdığı linke tıklayın ve menüden ayarları seçin. Açılan sayfadaki profil sekmesine tıklayın.

3. Adım : "Resim seçin"

Resim alanındaki düğmeye tıklayarak yüklemek istediğiniz resmi seçin.

4. Adım : "Kaydedin"

Sayfanın en altında bulunan kaydet düğmesine tıklayarak resmi kaydedin.

5. Adım : "Yeni şifrenizi girin"

Twitter profil resminiz yüklendi. Resminizi, aynı işlemleri yaparak istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Twitter Terimleri

Twitter nedir?

Sosyal medya'nın Facebook ile birlikte parlayan yıldızlarından biri olan Twitter, kullanıcılarına 140 karakterle sınırlı metin, video ve fotoğraf paylaşabilmesini sağlayan mikro blogdur. Kullanıcılar Twitter'ı akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlar aracılığı ile internet olan herhangi bir yerden takip edebiliyor, paylaşımda bulunarak diğer insanlarla iletişime geçebiliyorlar. İletişim ve etkileşim hızının oldukça yüksek olduğu bu sosyal ağ bireysel kullanımın dışında birçok marka ve haber portalları tarafından da kullanılmaktadır. Artık twitter ne demek olduğunu biliyorsunuz.

Tweet nedir?

Twitter sistemi içerisinde yazılan mesajlara verilen genel isim Tweet'dir. Metin, video ya da fotoğraf ayırt etmeksizin paylaşılan her bir mesaja tweet denir. Mesaj göndermek yerine "tweet atmak" tabiri kullanılır.

Retweet nedir? (RT)

Retweet, başka bir kullanıcı tarafından gönderilen bir tweet'in, kendi hesabınızdaki kişilere aynen iletilmesidir. Herhangi bir tweet'in yaygın hale getirilmesi için kullanılır ve birçok kişinin takip etmesi sağlanır.

Mention nedir? (@)

Belli lokasyonlarda en çok hangi konuların konuşulduğunu gösteren, popüler konu başlıkları listesidir. Atılan tweet sayısına göre sıralama anlık olarak değişkenlik gösterir. Gezi parkı olayları sırasında Türkiye yaklaşık 7 konu başlığıyla dünya listelerinde sıralamaya girmeyi başarmıştır.Mention, başında "@" işareti kullanılarak gönderilen mesajlardır. Bir mesajda @ işareti kullanıldığında o mesaj yalnızca o kişi veya kişilere gönderilir. Twitter üzerinden yalnızca hedefli kişilere ileti gönderme işlemidir. Mention olarak adlandırılan bu iletilere Twitter hesabınızda ki ‘Bahsedilenler' sayfasından ulaşabilirsiniz.

DM nedir? (Direkt Mesaj)

Dm Twitter üzerinden gizli mesaj gönderme işlemidir. Direk mesaj gönderebilmek için kişilerin bir birlerini takip etmesi gerekir.

Hashtag nedir? (Etiket)

hashtags
Twitter'da başına # işareti konularak yazılan sözcüklerle ifade edilir. Tweet gönderilirken ana başlık gibi konumlanan "hashtag" kullanıcıların ilgilendiği konularda hızlı bilgi yayması ve mesajın doğru kitleye ulaşmasını sağlar. Konu başlığı ya da etiket olarak da nitelendirilebilir.

TT nedir? (Trending Topic)

Belli lokasyonlarda en çok hangi konuların konuşulduğunu gösteren, popüler konu başlıkları listesidir. Atılan tweet sayısına göre sıralama anlık olarak değişkenlik gösterir. Gezi parkı olayları sırasında Türkiye yaklaşık 7 konu başlığıyla dünya listelerinde sıralamaya girmeyi başarmıştır.

Favorilere Ekleme (FAV)

Twitter'da takip ettiğiniz kişilerin paylaştığı ve aralarında beğendiğiniz tweetlerini RT etmek yerine Favorilerinize ekleyebilirsiniz ve takipçilerinizle paylaşabilirsiniz.

Bileşen Oluşturma Nedir?

Twitter'da "Bileşen Oluşturma" hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Vine Nedir?

Twitter'ın bu yıl yayına aldığı 6 saniyelik kısa video hizmeti veren sosyal ağı Vine, yeni güncellemeyle gönderilerinde kişileri etiketleme (mention) özelliği kullanılmaya başlandı. Markalarında pazarlama aracı kullanmaya başladığı Vine hakkındaki son güncellemelere buradan ulaşabilirsiniz.

[infobox type='info' title=''] Unutmayın! Twitter'da mesaj gönderme karakter sınırı 140′dır. 140 karaktere sığmayan mesajlarınızı bölmek ya da kısaltmak zorunda kalabilirsiniz. [/infobox] Bunları öğrendikten sonra Twitter kullanmak son derece basittir. İsminize tanımlı herhangi bir mail adresi ile www.twitter.com adresi üzerinden basit bir şekilde kayıt olabilir ve paylaşımda bulunmaya başlayabiliriz. Karmaşık bir yapı gibi gözükse de işleyiş aslında oldukça basittir. Mantık, takip ettiğiniz kişilerin yazdıklarını görmek ve sizi takip edenlerinde sizin neler yazdığınızı anlık olarak görmesi üzerine kuruludur. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra işe beni takip etmekle başlayabilir ve takıldığınız konularda sorularınızı gönderebilirsiniz.

Bireysel kullanımın dışında markalar açısından da tüketiciye ulaşabilmek ve iletişim halinde olabilmek için Twitter kullanımı son derece önemlidir. Günümüzde birçok marka ve kurum Twitter'da yer almakta ve çift yönlü iletişimin faydalarından yararlanmaktadır. Bu konuda profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Twitter Nasıl Kullanılır, Nasıl Tweet Atılır, Nasıl Üye Olunur

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım