Torba Yasa'da Neler Var 2014

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Önceki gece TBMM Meclis Genel Kurulu'na gönderilen torba yasada yok yok. Bucakları kapatan, vergi ve SGK borçlarını yapılandıran, patrona kasa affı, evde çalışana kuponlu sigortalılık getiren, kiralık memurluğa vize veren düzenlemeleri şimdi de Meclis sınavı bekliyor.

HERKESİN hayatını yakından ilgilendiren torba yasa, sabaha karşı saat 03.00'e kadar süren görüşmelerle TBMM Genel Kurulu'na sevk edildi. Meclise 60 madde olarak gönderilen paket, yapılan eklemelerle 150 maddeyi geçerken, komisyon görüşmeleri de 38 gün sürdü. 
Tasarıya toplumda hemen her kesimi yakından ilgilendiren maddeler eklendi. Bunların başında vergi, SSK primleri, araç muayene, gümrük vergileri gibi konularda getirilen af ve yeniden yapılandırmalar yer aldı. 

35 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK

Taşeronlukta kamunun kullanım alanını genişleten maddeler de tasarıda yer aldı. Kamulaştırmalarda vatandaşın dava hakkını sınırlayan maddelerin yanı sıra, görevden alınan üst düzey memurların göreve iadesini zorlaştıran bir maddeye de düzenlemede yer verildi. 
35 bini öğretmen, bini de Milli Eğitim Bakanlığı'nın diğer hizmet sınıfı kadrolarına olmak üzere, 31 Aralık 2014 tarihine kadar 36 bin atama yapılması Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan vize alan yeni düzenlemeler arasında oldu.

TÜRGEV TARTIŞMASI ÇIKARDI

Belediyelerin tahsislerini genişleten madde tartışmalara neden oldu. Değişiklikle, belediyelerin sağlık, eğitim, sosyal hizmet ve turizmi geliştirecek projelere ücretsiz taşınmaz vermesinin yolu açıldı. Madde bugüne kadar, sadece arsalar için uygulanabiliyordu.  

YARGI KARARI UYGULANMAYACAK

Anayasa Mahkemesi kararıyla tartışmalı hale gelen Seydişehir Eti Alüminyum, Kuşadası Limanı, Çeşme Limanı, SEKA Balıkesir özelleştirmesi ile TÜPRAŞ'ın yüzde 14,76 hissesinin satılması için bir madde eklendi. Üzerinden 5 yıl geçen özelleştirmelerde yargı kararları uygulanmayacak.

YAŞAM ODALARINA RET

Soma faciasının ardından gündeme gelen madenler için yaşam odalarının kurulması konusunda, CHP'li vekillerin verdiği önerge AK Partili vekillerin oyuyla reddedildi. 

İTHAL MÜCEVHERE VERGİ

İşlenmiş pırlanta da dahil olmak üzere mücevher ithalatına yüzde 20 ÖTV ve yüzde 18 KDV gelmesine yönelik önerge de, son gün kabul edilen maddeler arasında yer aldı. 

BELEDİYELERE TELEFERİK İZNİ

Taşınmazların üzerinde veya altında teleferik ve benzeri ulaşım hatları ile her türlü köprü, metro ve benzeri raylı taşıma sisemlerinin kamulaştırma olmaksızın yapılmasına izin veren düzenleme de komisyonda tartışmalarla geçti.  

MERALAR DA İNŞAATA AÇILIYOR

Ekolojik denge açısından önemli olan meralar da yapılaşmaya açıldı. Verilen önergeye göre 14.8 milyon hektar büyüklüğündeki meralarda, alternatif olmaması durumunda kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri yapılabilecek.

RİSALE-İ NUR MADDESİ DE GEÇTİ

Kamuoyunda Risale-i Nur maddesi olarak bilinen düzenlemeyle, kültür sanat eserlerinde kamulaştırma imkanı geldi. Memleket kültürü için önemli görülen eserler üzerindeki haklar, eser sahibinin ölümünden sonra, Bakanlar Kurulu kararıyla kamulaştırılabilecek.

İNTERNET YASASINA DA RÖTUŞ

En son şubatta değiştirilen internet yasasında da düzenleme yapıldı. Künye bilgilerini eksik yayınlayan sitelere cezada üst sınır 5 kat arttırıldı; fuhuş, kumar gibi katalog suçlardan dolayı yapılan erişim engellemelerinde kararın uygulaması süresi 24 saatten 4 saate indirildi.

KİRALIK MEMURLUĞA VİZE

Kamuda memurların yaptığı işler için de ihaleyle hizmet alınmasının yolu açıldı.

EVDE ÇALIŞAN KADINLARA SİGORTA

Ev hizmetlerinde çalışan kadınlar için, kolay sigortalılık sistemine geçildi. 1 ay içinde aynı evde 10 günden az çalışma yapılması durumunda, bankalardan temin edilecek kuponlarla iş kazası sigortası yapılması yeterli olacak. 10 günden fazla çalışmalarda ise, internet üzerinden sigortalılık yapılabilecek.

ADLİYE ÇALIŞANINA FAZLA MESAİ


İş yoğunluğu fazla mahkemelerde göre yapan memurlar için fazla mesai hakkı tanındı. Ancak fazla mesai ödenecek personel sayısı, mahkemelerde görev yapan personel sayısının yüzde 10'unu geçemeyecek. 

ÜST DÜZEY MEMURA YOL KAPALI

Kamuda yargı yoluyla görevine geri dönüş hakkı kazanan memurlar için yargının kararı 2 yıl boyunca uygulanmayabilecek, uygulandığında da aynı göreve değil başka göreve atama yapılacak. Düzenleme sadece daire başkanı ve üstü seviyesindeki memurlar için uygulanacak. 

PATRONLARA KASA AFFI

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "25 Aralık soruşturmasında adı geçen işadamlarının kurtarılmak istendiği iddiaları var. Sırf bu algı için pakette olmaması daha doğru" dediği kasa affı, komisyondan aynen geçti. İşadamlarına kolaylık sağlanmış oldu.

SGK PRİMİ VE VERGİ BORÇLARINA AF

Araç muayenesini süresinde yaptırmamış olanlar, ödenmemiş gümrük vergileri, para cezaları, mecburi hizmet karşılığında yurtdışına gönderilen ancak bu hizmeti yerine getirmeyen öğrencilerin borçları, SGK prim borçları, vergi borçları af ve yeniden yapılandırma kapsamına alındı. Vergi cezalarının affedilmesine ilişkin düzenleme ise Maliye Bakanı Şimşek'in itirazı sonrası geri çekildi. 20 TL'nin altındaki para cezaları silindi. 

MADENDE ÇALIŞANA ASGARİ 2268 TL

Linyit ve taşkömürü çıkarılan işyerlerinde yer altında çalışan işçiler için ödenecek maaş brüt 2.268 TL'den az olamayacak. Yeraltında çalışma sürelerine ilişkin sınırlamada ise geri adım atıldı. Soma için getirilen maddelere göre de, Soma'daki maden kazasında ölenlerin yakınlarından birine istihdam hakkı verilecek.

BUCAKLAR TARİH OLACAK

İllerde bucakların kaldırılması maddesi de eklendi. Bucaklara bağlı belde ve köyler, bucağın bağlı olduğu idari birime bağlanacak.

İŞKOLU BARAJI YÜZDE 1'E İNECEK

Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'na göre, kurulu bulunduğu işkolunda en az yüzde 3 üye şartı, ESK üyesi konfederasyonlara bağlı işçi sendikaları için yüzde 1 olarak uygulanacak.