İstanbul'da yeni ev alacaklar işte değerlenecek semtler

Thursday, June 4, 2020
Son açıklanan 4 dev proje sonrası İstanbul'da konut yatırımları yeniden şekilleniyor. Bir zamanlar kimsenin aklının ucuna dahi gelmeyen bölgeler de büyük yatırımcılar adeta pusuda beklerken m2 birim fiyatları ise almış başını gidiyor...

YATIRIMLAR KUZEYE DOĞRU KAYACAK
İstanbul'da gayrimenkul sektörünü etkileyen çok önemli gelişmelerin yaşandığını ve 3. havaalimanı, 3. köprü, yeni şehir projeleri, kentsel dönüşüm alanları ile öne çıkan yeni cazibe merkezlerinin olduğunu söyleyen TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hüsniye Boztunç, mevcut yapı ve yerleşim yoğunluğunun yapılan yatırımlar ile kuzeye kayacağının altını çizerek, Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer, Ümraniye Sancaktepe, Tuzla ve Pendik'in yeni yatırımlara açık bölgeler olduğunu ve yeni projelerin tam anlamıyla hayata geçmesiyle birlikte bu bölgelerdeki arsa fiyatlarının tavan yapacağını söyledi.

KÖPRÜ VE HAVALİMANI ÇEVRESİNDE FİYATLAR UÇTU
Üçüncü köprü ve üçüncü havalimanının yakınlarında yer alan bölgelerin ulaşımlarının çok daha kolaylaşacak olması nedeniyle bu bölgelerin daha da değerleneceğinin düşünüldüğünü vurgulayan Boztunç, bu bölgelerde yer alan gayrimenkullerin metrekare fiyatlarında projeler açıklanmadan önceki rakamlara göre neredeyse iki katı oranında artış yaşandığını söyledi.

ARNAVUTKÖY DİKKAT ÇEKİYOR
İstanbul'da kaçak yapılaşmanın yoğun olduğu bölgelerin başında Arnavutköy'ün yer aldığı, fakat 3. havalimanına yakınlığı ve 3. köprünün bağlantı yollarının üzerinde yer alması nedeniyle tüm gözlerin üzerine çevrildiği bir bölge haline dönüştüğünü ifade eden Boztunç, bölgedeki arsaların fiyatlarında yaşanan artışların da çok dikkat çekici olduğunu dile getirdi.

4 BÖLGEDE YÜZDE 70 ARTIŞ OLDU
Yapımı planlanan 3.havaalanı çevresinde özellikle de Tayakadın, Durusu, Yeniköy ve Karaburun bölgelerindeki fiyatlarda ortalama yüzde 50 ile 70 oranında bir artış yaşandığını sözlerine ekleyen Boztunç, kısa süre içinde ciddi oranda artışlar yaşanan bu bölgenin Avrupa yakasında yeni projelerden etkilenecek en önemli bölgelerden biri haline dönüşeceğini vurguladı.

GÜVELİK VE LÜKSÜN VAZGEÇİLMEZ ADRESİ SARIYER OLACAK
3. köprünün geçeceği güzergâh üzerinde yer alan Sarıyer'in de son dönemde prim yapan bölgeler arasında yerini aldığını dile getiren Boztunç, gelecekte İstanbul deprem haritasında en sağlam bölge olarak görülen Sarıyer'in güvenlik ve lüksü bir arada isteyenler için vazgeçilmez olacağını belirterek, özellikle de Zekeriyaköy ile Uskumruköy bölgesinin imar çalışmaları ve tünel inşası sonrasında popülaritesini arttığını ifade etti.

ESKİ BALIKÇI KÖYÜNÜN KADERİ DEĞİŞİYOR
3. köprünün Anadolu yakasındaki ayağında yer alması planlanan Poyrazköy'ün eski bir balıkçı köyü olduğunu ve köyde yer alan arazilerin geçmişte metrekaresinin 80 TL'den satıldığını ifade eden Boztunç, projeler sonrası bu bölgedeki arsa fiyatlarının metrekare birim fiyatının da 150 TL'lere ulaştığını belirterek bu rakamında ileriki zamanlarda çok üst seviyelere çıkacağını öngördüklerini söyledi.

SANCAKTEPE'DE NASİBİNİ ALIYOR
3.köprü'nün geliştireceği bölgeler arasında yerini alan Sancaktepe'de de, arazi fiyatlarının son yıllarda bölgede artış gösteren konut projeleri nedeniyle zaten yükselme eğiliminde olduğunu söyleyen Boztunç, köprünün güzergahı üzerinde yer alması nedeniyle bölgenin öneminin biraz daha arttığını dile getirerek; ''Öyle ki geçmişte arazi m2 fiyatları 75-80 TL iken, şimdi fiyatlar 140-160 TL'ler arasında değişiyor.'' dedi.

İKİ DEV ŞEHRİN KURULACAĞI YERLERİ TAKİP EDİN
İstanbul'da çok merkezli bir kentsel yapı oluşturmak amacı ile, kendi içerisinde her türlü kentsel ihtiyacı barındıran ancak ulaşım planları ile ana kent merkezine entegre edilmiş alt ölçekli iki yeni şehrin kurulmasının planlandığını belirten Boztunç, yeni şehir projelerinden birinin Avrupa Yakası'nda 3. havaalanı çevresinde planlanmakta olduğunu ve havaalanının maksimum bir milyon nüfuslu yeni bir öneri kentle çevrelenmesi beklendiğini söyleyerek, ikinci yeni şehir projesinin ise Anadolu Yakası'nda Sabiha Gökçen Havaalanı 2. pist projesi ile birlikte Tuzla'da hayata geçirilmesinin planlandığını söyledi. Boztunç, yatırımcıların bu noktalarıda takip etmesi gerektiğinin altını çizerek, kurulacak yeni şehirlerin her yönüyle civarında bulunan bölgelere artı sağlayacağını ve katma değer yaratacağını ifade etti.

YENİ EV ALACAKLAR 10 İLÇEYE DİKKAT!
Yeni ev sahibi olacak orta ve alt gelir düzeyine sahip vatandaşlara, Avrupa yakasında Halkalı, Başakşehir, Esenyurt, Beylikdüzü, Arnavutköy, Anadolu yakasında ise, Çekmeköy, Sultangazi, Sancaktepe, Tuzla ve Pendik gibi yeni gelişim gösteren yerlere yönelmelerini öneren Boztunç, bu bölgelerin merkeze uzak alanlarda bulunmasından ötürü ilk zamanlar iş-ev mesafesi ve ulaşım zorluğu sıkıntı yaşatabileceğini ancak hali hazırda ulaşım noktasında gerçekleştirilmesi planlanan projelere bakıldığında bu sıkıntıların da çok kısa zaman dilimleri içinde çözüleceğinin görüldüğünü ifade etti. Boztunç, belirtilen ilçelerde yer alan projelere yatırım yapanların gelecekte çok karlı çıkacağını da sözlerine ekledi.

Boztunç, ayrıca son zamanlarda gündemde olan Kentsel Dönüşüm Yasası ile yeniden gündeme gelen bölgelerdeki eski yapıların da araştırılması ve oralardaki fırsatların da kollanması gerektiğini söyledi.

KÜÇÜK ALANLI KONUTLARA YATIRIM YAPIN
Yatırım yapmak amacı ile konut alacakların küçük alanlı konutlara yatırım yapmalarını öneren Boztunç, birçok projede çok sayıda 1+0 ve 1+1 konut sayısı olduğunun görüldüğünü belirterek; ''Satış hızına baktığımız zaman da bu tip konutların çok daha hızlı satıldığı görülmektedir. Bunun en önemli sebebi kuşkusuz konutun fiyatının satın alma gücünü desteklemesidir. Küçük alanlı konutların ilk el satış hızları oldukça başarılıdır.'' dedi.

LANSMAN ZAMANINDA KONUT ALIN
Yatırım yapmak isteyenlerin özellikle projelerin satışa çıktığı ilk zamanları kollayarak bu zamanlar alım yapmalarını öneren Boztunç, konut projelerinde satış stratejisinin inşaat süresince belirli zaman dilimi veya belirli bir satış sayısı yakalandığında fiyat artışı yapmak olduğunu ifade etti. Boztunç, bir projenin lansmanı zamanında konut alan bir kişinin proje tamamlandığında minimum %20-30 oranında primi sağlayacağını da söyledi.

KONUT FAİZLERİ YÜKSELECEK!
2013 ilk yarısında 0,63 ile 0,65 seviyelerinde devam eden düşük faizin, Haziran ayının ikinci yarısı itibarı ile faiz oranlarındaki arttırımlar ile 0,70- 0,75 bandına yükseldiğini ifade eden Boztunç, ileriye dönük konut kredisi faizleri ile ilgili, ''Bundan sonraki 6 aylık süreçte kredi faiz oranlarında gerek dünya genelindeki ekonomik gelişmeler, gerekse de ülkemizdeki yasal düzenlemelerden kaynaklı konut kredi faiz oranlarının yükselen bir trend izleyeceğini öngörmekteyiz.'' dedi.
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım