İşsizlik Maaşı Almanın Koşulları Nelerdir

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
İşsizlik Maaşı Almanın Koşulları Nelerdir? İşsizlik sigortası almanın şartlar nelerdir? İşsizlik ödeneğinden faydalanabilmek için son 3 yıl da ne kadar primim olmalı? İş kanunu işsizlik maddesi nedir?
İşsizlik sigortası koşulları

Öncelikle işveren tarafından iş akdinin sona erdirilmeis gerekiyor. İşsizlik Sigortası'ndan yararlanabilmek için kendi istek ya da hatanız dışında herhangi bir sağlık sorunu olmaksızın kendi iradeniz dışında işveren tarafından işinize son verilmesi yeterli olacaktır.

İş Kanunu'nun 4857 Sayılı İş Kanunu'n 17. maddesinde haklı nedenle fesih vardır. Yani işveren tarafından 17. madde kapsamında işten çıkarılırsanız işsizlik ödeneğinden yararlanabilirsiniz.

Yine İş Kanunu 4857 sayılı iş kanunun 24. maddesinde çalışan haklı nedenle istifa ederek işszilik sigortasına başvurabilir.

İşszilik sigortasından yararlanabilmek için iş akdinizin sona erdiği tarihten geriye dönük olarak en az 120 günlük sigorta priminizin yatmış olması gerekiyor.

Örneğin 120 günlük çalışma süresi içinde 3 gün izin kullandınız, sigorta priminiz 117 gün yattı. Bu durumda da işsizlik sigortasından yararlanabilirsiniz. Bu durumu iş akdi kesintiye uğramaksızın 120 gün diyoruz.

İşsizlik ödeneğinde yararlanabilmek için bir diğer şart ise son 3 yıl için de 600 gün prim ödemenizin olması gerekiyor.

Özetlemek gerekirse bugün iş akdiniz sona erdi ise geriye dönük son 3 yıl içinde toplama 600 gün ssk prim adınıza yatırılmıl olmalı ve son 120 gün de kesintisiz sigorga priminiz yatmış olmalı.