İşsizlik Ödeneği Başvurusu Nereden Yapılır

Wednesday, July 15, 2020
İşsizlik Maaşı Başvurusu nasıl yapılır, işsizlik ödeneğin için nereye başburmalıyım? Artık İşsizlik Ödeneği Başvurusunu e-Devlet üzerinden de yapabilirsiniz. e-Devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra "İşsizlik Ödeneği Başvurusu" linkine tıklayınız.

İşsizlik ödeneği başvurusu, İşkur tarafından değerlendirilip, işşizlik ödeneği başvuru sonucu başvuru sahibine bildirilir.
İşsizlik Ödeneği Başvuru için Tıklayınız

e Devlet İşsizlik Ödeneği Başvurusu

İşsizlik Maaşından Nasıl Faydalanabilirim

İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken; kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler; hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek, sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak ve hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR’a başvurarak iş almaya hazır olduğunu bildirmek koşulu ile işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlandırılıyor.Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapabilir

Gerekli koşulları karşılıyorsanız, işten çıkarılmayı takip eden 30 gün içerisinde bağlı bulunulan iş kurumuna yapılır. Başvuruda kimlik fotokopisi gereklidir. Biz size internet üzerinden nasıl yapılacağına ilişkin bilgileri aktaracağımız için T.C No ve e-Devlet şifrenizin olması başvuru için yeterli olacaktır. Başvuru için aşağıdaki bağlantıdan sisteme giriş yaparak başvurunuzu İşkur'a gönderebilirsiniz.

İşsizlik Maaşını Kaç Ay Alabilirim Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde; 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 6 ay, 900 gün sigortalı olarak çalışan işsizlere 8 ay, bin 80 gün sigortalı olarak çalışan işsizlere 10 ay süre ile işsizlik ödeneği veriliyor.

İşsizlik Maaşı Hesaplama

İşsizlik maaşı hesaplama 2016; Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanıyor. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, yüksek maaşlılar için her yıl iki kez artırılan asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçemiyor.

İşsizlik Ödeneğinden Kesinti Olur mu

Damga vergisi kesintisi dışında işsizlik maaşından hiçbir kesinti yapılmıyor.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

Asgari ücretin 2016'da 1.300 TL olmasıyla, işsizlik maaşına da zam geldi. En düşük işsizlik maaşı 509 liradan 659 liraya yükseldi. En yüksek işsizlik maaşı ise 1.019 liradan 1.318 TL yükseldi.

İşsizlik Maaşı Nereden Alınır?

İlk işsizlik ödeneği ödemesi, ödeneğe hak kazanılan tarihi izleyen ayın sonuna kadar yapılmaktadır. Sigortalı işsizler, TC Kimlik Numaralı Nüfus Cüzdanı ile birlikte her hangi bir PTT şubesine başvurarak işsizlik ödeneklerini alabilirler.

e-Devlet

e-Devlet Şifresi

e-Devlet Kapısı

İşkur Genel Müdürlüğü

İşsizlik Maaşı


İşsizlik Maaşı Aramaları
işsizlik maaşı 2016 ne kadar
işsizlik maaşı sorgulama
işsizlik maaşı şartları 2016
işsizlik maaşı hesaplama 2016
işsizlik maaşı kaç ay
işsizlik maaşı kimler alabilir
işsizlik maaşı nasıl alınır 2016
işsizlik maaşı ne kadar olduYorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım