İŞKUR 2 Bin İşsizi Danışman Yapacak

Tuesday, November 24, 2020
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, üniversite mezunu işsizler arasından 2 bin kişinin İŞKUR’da "iş ve meslek danışmanı" olarak istihdam edileceğini söyledi.
Bakan Çelik, 61. Hükümet Programı'nda da yer aldığı üzere, İŞKUR'a kayıtlı her işsizin bir 'iş ve meslek danışmanı' olacağını ve işsizlere birebir hizmet verileceğini kaydetti. Çelik, ''Mesleği olan ya da olmayan ayrımı yapılmaksızın tüm iş arayanlara 'mesleğe yönlendirme' ve 'iş bulma' hizmeti sunulacaktır. Böylece işsizlik oranı ve süresinin azaltılmasında ve kaynakların etkin kullanılmasında önemli katkılar sağlanacaktır.''

İşkur Kursları Başlıyor

İŞKUR'da görevlendirilmek üzere iş ve meslek danışmanı alımı sürecini başlattıklarını dile getiren Çelik, ''Bu amaçla, İŞKUR tarafından belirlenen kriterlere sahip olan üniversitelerde düzenlenecek olan 360 saatlik İşgücü Yetiştirme Kursları'na bu ay içinde başlanacaktır. Bu kurslara katılacak 3 bin 500 kişi, İŞKUR'da çalıştırılacak 2 bin sözleşmeli iş ve meslek danışmanlığı pozisyonuna başvurabilecektir.''

Aranan şartlar

Bakan Çelik, "iş ve meslek danışmanlığı" eğitiminden yararlanmak isteyen gençlerde, İŞKUR'a kayıtlı olması, herhangi bir işte çalışmıyor olması, en az lisans düzeyinde mezun olması, 10-11 Temmuz 2010 tarihinde yapılan KPSS (B) grubu sınavına girmiş ve KPSSP3 puan türünden 70 ve üzeri puan almış olma şartlarının aranacağını bildirdi.

KPSS puan türünden 70 ve üzeri puan alan 2 bin kişi, "iş ve meslek danışmanı" olarak istihdam edilecek. İŞKUR'da, kuruma kayıtlı, herhangi bir işte çalışmayan, en az lisans düzeyinde mezun olan, kpssp3 puan türünden 70 ve üzeri puan alan 2 bin kişi, "iş ve meslek danışmanı" olarak istihdam edilecek. böylece işsiz durumdaki 2 bin kişi, iş arayanlara rehberlik yapmaya başlayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işsizlikle mücadelede bizzat işsizlerin aktif rol alacağı bir uygulamayı hayata geçiriyor. Bakanlık, üniversite mezunu işsizler arasından 2 bin kişiyi İŞKUR'da "iş ve meslek danışmanı" olarak istihdam edecek. Böylece işsiz durumdaki 2 bin kişi, iş arayanlara rehberlik yapmaya başlayacak.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kriz sonrası yüksek büyüme hızına erişen ülke ekonomisinin mevcut durumunun, istihdam hizmetlerinin de daha etkin ve daha verimli olmasını zorunlu kıldığını ifade etti.

İSVİÇRE'DE RAKAM 8 BİN

Gelişmiş ülkelerde danışmanlık faaliyetlerinin, istihdam hizmetlerinin en önemli ayağını oluşturduğunu anlatan Çelik, örneğin, refah seviyesinin çok yüksek, işsizliğin ise en düşük olduğu ülkelerden biri olan İsveç'te kamu istihdam kurumunda 2010 yılı itibarıyla görev yapan 10 bin 500 civarındaki personelin 8 binden fazlasının danışmanlık hizmeti sunduğunu söyledi. Çelik, İŞKUR'da görev yapan personel sayısının ise toplam 3 bin 297 olduğunu, bu personelin sadece 393'ünün iş ve meslek danışmanlığı eğitimi aldığını, halihazırda danışmanlık faaliyetlerinin bu kişiler tarafından yerine getirilmeye çalışıldığını belirtti.

HER İŞSİZE BİREBİR HİZMET

Türkiye'deki iş gücü dikkate alındığında bu eğitimi alan personel sayısı ile bu kadar önemli bir hizmetin belirlenen hedefler doğrultusunda yürütülmesinin zor olduğunu ifade eden Çelik, bu nedenle, 61. Hükümet Programında da yer aldığı üzere, İŞKUR'a kayıtlı her işsizin bir "iş ve meslek danışmanı" olacağını ve işsizlere birebir hizmet verileceğini dile getirdi.

KURSLAR BU AY BAŞLIYOR

Bu amaca yönelik olarak, Türkiye'de bir ilk olarak Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların ekine Bakanlar Kurulu Kararı ile 'iş ve meslek danışmanı' mesleği eklendiğini hatırlatan Çelik, "İŞKUR tarafından belirlenen kriterlere sahip olan üniversitelerde düzenlenecek olan, 360 saatlik İşgücü Yetiştirme Kurslarına ağustos ayı içinde başlanacaktır. Bu kurslara katılacak 3 bin 500 kişi, İŞKUR'da çalıştırılacak 2 bin sözleşmeli iş ve meslek danışmanlığı pozisyonuna başvurabilecek' dedi.

İŞKUR İl Müdürlüklerinde sözleşmeli "iş ve meslek danışmanı" olarak istihdam edilecek adayların, Aralık 2011'de göreve başlaması planlanıyor.

İş danışmanı ne yapacak?

Mesleği olan ya da olmayan ayrımı yapılmaksızın tüm iş arayanlara 'mesleğe yönlendirme' ve 'iş bulma' hizmeti sunulacak. Ayrıca, danışmanlar, kişilerin mesleki ve kişisel özelliklerini dikkate alarak iş ortamına daha iyi uyum sağlamaları için yardımcı olacaklar. Böylece meslek edinme, iş arama, iş bulma ve işte kalma konusunda birebir, kişiye özgü ve yakından takip edilen bir süreç hayata geçirilecek. Bu sayede, 'doğru kursiyerin doğru kursa ve doğru işsizin doğru işe' yönlendirilmesiyle işsizlik oranı ve süresinin azaltılmasında ve kaynakların etkin kullanılmasında önemli katkılar sağlanacak.
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım