PET CT Nedir

Kanser tanısı ve kanser tedavi izlemesinde günümüzde kullanılan en gelişmiş yöntem olan PET CT iki farklı teknolojinin birleşiminden oluşuyor. PET (Positron Emmission Tomography), hücrelerin fonksiyon ve metabolizması hakkında bilgi verirken, CT ise anatomik veri sağlar.
PET CT ile tek seansta hem hücrelerin metabolik fonksiyonu hem de anatomisi 3 boyutlu olarak görüntülenirken ayrıntılı ve kesin bilgiler elde ediliyor. Bu şekilde, hastanın durumu hakkında en iyi bilgi elde edilebiliyor ve özellikle kanser hastalarında en iyi tedavi şekline karar verilebiliyor. Kanser hastanemizde bulunan PET CT cihazı ile küçük tümörler bile kolaylıkla tespit edilebiliyor.

PET CT'nin Tek Başına Pet'ten Farkı Nedir ?
PET tarayıcılar tümör odaklarının metabolizmasını ve küçük tümörleri belirleyebilir. Ancak CT bileşeni olmadan bunların tam olarak nerede olduğunu göstermek konusunda yetersiz kalır. Ayrıca, PET CT cihazları PET cihazlarına göre belirgin olarak hızlıdır ve kapalı yer korkusu olan hastalar için geniş olarak tasarlanmıştır.

PET CT Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılıyor ?
  • PET/CT, onkolojik hastalıkların teşhisinde, evrelendirilmesinde (yaygınlığın belirlenmesinde) ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde kullanılıyor.
  • Onkolojik hastalıkların dışında, kalp krizi geçiren hastalarda kalp kasında canlı doku varlığını belirlemede kullanılıyor.
  • Nöroloji alanında epilepsi (sara) odaklarının doğru biçimde belirlenmesinde kullanılıyor.
  • Alzheimer gibi hastalıkların erken dönemde yakalanmasını sağlıyor.

Radyoterapi Planlanması Tedavi Sonucunu Nasıl Etkiliyor ?
Medical Park Göztepe Kanser Hastanesi'nde bulunan PET CT cihazı ile radyoterapi planlaması daha doğru yapılabilmektedir. PET CT cihazı ile radyoterapi planlaması dünyada bir altın standart haline gelmiştir. Bu şekilde hedef tümör dokusu daha net olarak tanımlanıp tümör bölgesi daha etkin biçimde ışınlanabiliyor. Çevrede bulunan normal dokuların en az hasara uğraması sağlanıyor.

PET/CT Nasıl Uygunlanır ?
Hastalara ilaç enjekte edildikten sonra kanserli hücrelerin bu ilacı emmeleri için 45 dakika ile 1 saat arası bir süre bekleniyor. Bu süre dolduğunda tarama başlıyor. Hasta 35 – 45 dakika sırt üstü yatar pozisyonda bekliyor.

PET/CT'nin Avantajları Nelerdir?
  • Kanserli hücrelerin erken evrede ve doğru olarak teşhis edilmesine olanak sağlıyor.
  • Nüksler daha erken tespit ediliyor.
  • Mükemmel görüntü kalitesine ve çözünürlüğe ulaşılıyor.
  • Tetkik çok daha kısa sürede tamamlanabildiği için hasta konforu artıyor.
  • Radyoterapi ile tedavi edilen tümör daha etkin biçimde ışınlanabiliyor. Bu şekilde çevrede bulunan sağlıklı dokular daha iyi korunuyor.

PET CT İlgili Bağlantılar

PET CT Resim Galerisi

E. Çağrıcı

E-posta Adresi : [email protected] - Çağrıcı Google+ Yazıları İçin »
SEO Uzmanı Yazar E. Çağrıcı'nın Hastane Randevu ile ilgili yazılarını ve Youtube sayfalarından takip edebilirsiniz.
DMCA - MHRS Merkezi Hastane Randevu Sistemi