Bedelli Askerlik Gurbetçi Rötarı mı

Wednesday, January 27, 2021
Meclis'den 12 gün önce geçen ve yasalaşan Bedelli Askerlik düzenlemesi, henüz Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanmadı.
Bedelli Askerlik yasa tasarısının onay sürecinin uzaması, "Gül bedelliyi de veto edecek" söylentilerine neden olurken, edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Gül, Bedelli Askerlik kanun tasarısını onaylayacak ancak Dövizli Askerlik zammı nedeniyle, gurbetçilerin mağdur olmaması için onay sürecini uzun tutuyor.

Bedelli Askerlik Yasasıyla daha önce 38 yaş altı için 5 bin 112 euro, 38 yaş üstü için 7 bin 668 euro olan dövizle askerlik ücreti, 10 bin euro'ya yükseltiliyor. Şu an yürürlükte olan yasaya göre dövizle askerlikten yararlanıp daha düşük ücret ödemek isteyen gurbetçiler, Türkiye'nin yurtdışındaki büyükelçilik ve konsolosluklarına akın etti.

Başvuru yığılması nedeniyle Gül'ün de mevcut yasadaki hakkını kullanmak isteyenlerin taleplerini tamamlaması için onayı ağırdan aldığı öğrenildi. Gül'ün 2 gün içinde Bedelli Askerlik Yasası'nı onaylaması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Gül, Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu ile düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin bedelli askerlikle ilgili sorularını "Ona bakıyoruz" diye yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayından sonra Bedelli Askerlik Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiş olaca.

Bedelli Askerlik ile ilgili linkler

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım