Bedelli Askerlik Kredisi Kampanyalar

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Bedelli Askerlik yasa tasarısı Çumhurbaşkanı'nın onayını beklerken bankalar da Bedelli Askerlik Kredisi Kampanyalar'ını duyurmaya başladılar.
Bedelli Askerlik Kredisi veren bankalar arasında Garanti Bankası düşük taksitli bedelli kredisi sunarken tüketicilere, HSBC dosya masrafsız ya da ödüşük faiz seçeneği sunarken, Denizbank ise 3 Ay Ötelemeli ve Avantajlı Faizle Deniz'den Bedelli Askerlik Kredisi kampanyasıyla öne çıkıyor.

TEB "Bedelli Askerlik İçin İhtiyaç Duyduğunuz Krediyi TEB'den Alın!", Bank Pozitif ise "Masrafsız, Kefilsiz, Formalitesiz. 500 TL Taksitle, Hemen Başvurun!" sloganıyla Bedelli Askerlik bekleyenlere finansal çözümler üretiyor. Yaklaşık olarak 460 bin kişiyi ilgilendirmesi beklenen bu uygulamadan faydalanmayı planlayanlar için bankalar kolları sıvadı! Bedelli askerlik kredisi için, ihtiyaç kredisi oranlarına yakın krediler bekleniyor.

İhtiyaç kredilerinde ortalama olarak faizler şu anda aylık %1.40 civarında şekilleniyor. 1 ile 5 yıl arasındaki seçilecek bir vadedeki kredinin aylık taksitleri ise 2800 TL ile 800 TL arasında değişiyor. Bankalar, kredi onay için aylık taksitlerin ortalama olarak kişinin gelirinin en az %30-50 civarında olmasını bekler.

Bu krediye başvuracak kişinin, bankalar tarafından kabul görebilecek asgari aylık gelirinin 2500-5500 TL arasında değişmesini bekliyoruz. Elbette gelir seviyesi kredi kabul için tek kriter olmayacak, kişinin mevcut borç bakiyesi, kredi geçmişi de değerlendirmede önemli olacaktır.
Bedelli Askerlik Kredisi

Başbakan Erdoğan, Bedelli Askerlik koşullarını açıkladı;
- Fiili askerlik hizmetini yapmamış, 30 yaşından gün almış olanlar,
- Bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren (Resmi Gazete'de yayınlanması) bedelliden yararlanacaklar.
- Başvurular, resmi gazetede yayınlanmasını takiben gerçekleşecek; söz konusu 30 bin TL başvuru sırasında peşin ödeme olabileceği gibi iki taksitle de ödenebilecek. Taksitli ödeme seçeneği ilk yarı başvuruda, diğer yarısı da 6 ay sonra olmak üzere düzenlenmiş.
- Bedelliden yararlananlar, temel askerlik eğitiminden faydalanmayacak, 21 günlük eğitimi almayacaklar.

Bedelli Askerlik Kredisi
Bedelli askerlik ile ilgili her gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Başbakan Erdoğan en geç önümüzdeki hafta, sürecin tamamlanıp yasanın çıkacağını bildirdi. Yılbaşı itibariyle yürürlüğe girmesi beklenen, bedelli askerlik yasası ile ilgili çıkıp çıkmayacağından ziyade yaş sınırı ve bedel konusunda çeşitli görüşler hakim.

Bedelli askerlik için 26 yaş sınırında 500 bin kişi bekliyor. Ancak bu konuda beklentiler, 26 ve 27 yaş üzeri olarak yoğunlaşırken geçmiş uygulamalar da göz önüne alınarak ve Milli Savunma Bakanlığı ile yapılacak görüşmeler sonucu netleşeceği bildirilmişti. Bu noktada kesinlik kazanmayan söylencelere bakılırsa, bedelli askerliğin 30 yaş altına inmeyeceği ancak son kararın bu hafta içinde açıklanacağı belirtildi.

Bakanlar Kurulu'nda görüşülecek iki taslakta yaş sınırı için 25, 28, 30, 35 ve üzeri olmak üzere 4 farklı seçenek belirlendiği kulislerde dillendiriliyor. Diğer taraftan bedel tutarı için de 5 binden 25 bin Euro’ya kadar değişik seçeneklerin hazırlandığı, yaş gruplarına farklı bedeller uygulanması özellikle 40 yaş üzerine daha yüksek bedel getirilmesinin gündemde olduğu da yine kulislerde konuşuluyor. Düzenlemeden yaş sınırı dahilindeki herkesin yararlanabilmesi için, ödeme kolaylıkları getirilmesi planlanıyor.

Düşük faizli uzun vadeli krediler gündemde olsa da, bankalar arası rekabeti arttıracak olan bedelli askerlik kredisi için kamu bankalarının da özel avantajlı paketleri olması bekleniyor. Ödeme kolaylığı formüllerinden biri de, kredi kartına taksitle ödeme imkanı sağlanması; eğer düşünüldüğü üzere farklı yaş grupları ve farklı bedellendirme hazırlanırsa, düşük bedeller için kredi kartı kullandırımı olabilir.

Kefilsiz bedelli askerlik kredisi Bankaların askerlik kredisi için uygulayacağı faiz oranı % 1.50 civarında olabilir. Yasanın çıkması durumunda uygulamadan elde edilecek gelirin en az 2 milyar euroyu bulacağı belirtiliyor.

Bedelli Askerlik Kredisi tutarındaki krediler için ihtiyaç kredisi karşılaştırmalarını sizin için değerlendirdik;

Bedelli Askerlik ile ilgili linkler