Zorunlu Trafik Sigortası Yüz Güldürecek

Thursday, November 26, 2020
zorunlu trafik sigortası Zorunlu trafik sigortası'nda yeni uygulamaya göre ne kadar az kaza o kadar az trafik sigortası ödeyecek. Hazine Müsteşarlığı'nın yayınladığı yönetmelik maddesi ile zorunlu trafik sigortası şartlarında değişikliğe gidildi.
Bundan böyle 2014 yılı zorunlu trafik sigortası fiyatları için sigorta firmaları serbest bir şekilde prim ödeme tutarlarını belirleyebilecek. Bu senenin ekim ayından itibaren ise bütün şirketlere, internet sitelerinden trafik sigortası prim tutarlarını açıklama zorunluluğu getirildi. Yine bu yönetmeliğe istinaden, firmalar artık belirlenen prim tutarlarını bir ay içinde değiştiremeyecek. Bu serbestlikle beraber bütün sigorta firmaları fiyat aralıklarını diledikleri gibi oluşturarak, ilgili trafik sigortası poliçelerini satabilecekler.

1 Ocak 2014 tarihi itibari ile eski uygulama son buldu ve yerine yeni uygulama devreye girdi. Bu tarin itibari ile hasarsızlık için uygulanan indirim oranı ve normal olarak uygulanan prim oranı ve bu primlere uygulanacak artış miktarı artık Hazine Müsteşarlığı değil, şirketler kendi insiyatifleri doğrultusunda belirleyecekler. Buna karşılık trafik sigortası fiyatları için yeni bir dönem başladı denilebilir. Sigorta şirketleri, hangi sürücüye ne oranda zorunlu trafik sigortası indirimi verileceğini ve ne oranda artışa gideceklerini kendileri belirleyecekler. Buna paralel olarak, hasar yapan kullanıcılara da kendi istedikleri oranda prim artışı uygulayabilecek ve bütün bu olup bitene Hazina karışmayacak. Buna istinaden 2014 yılı başı itibariyle zorunlu trafik sigortası prim belirleme sisteminde tamamen bir özgürlük yaşanacak.

Hazine Müsteşarlığı eğer sigorta firmalarının mali durumlarında sıkıntı olduğunu görür, bu firmanın belirlediği prim tutarlarının haksiz bir rakebete yol açtığına kanaat getirir veya sigorta firmasının sigorta yapmaktan kaçınmasını görmesi durumunda, trafik sigortası primlerine müdahele edebilecek. Bu konuda ise trafik sigortası hesaplama işi sigorta firmalarının insiyatifinde devam edecek. Bu sayede zorunlu trafik sigortası genel şartlarına riayet edilmekle birlikte herhangi bir sorun oluşabileceğini hissetmesi halinde, yaptırım gücünü kullanarak sorunu çözme adına gerekli adımları atabilecektir. Diğer bir değişiklik ise bu insiyatifi alan sigorta firmalarının ilgili değişiklikleri birer aylık sürelerde yapabiliyor olmaları.
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım