Yatırım Yap Vatandaşlığa Hak Kazan

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Türkiye'de iş yapmak isteyen yabancılar için tarihi dönem başlıyor. Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nu yeniden düzenleyen hükümet, yatırım yapana vatandaşlık hakkı tanıyacak. Vize ve sigortaya kolaylık da gelecek.
Hükümet, yabancı yatırımların önünü açmak için tarihi bir adım daha atarak Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nu yeniden düzenliyor. Düzenlemeyle İngiltere ve Almanya'da olduğu gibi yabancı yatırımcıya uzun süreli ikâmet izninin ardından vatandaşlık hakkı da verilecek. İstanbul doğumlu yabancı yatırımcıların "askerlik" sorunu yaşamaması için de kurallar değişecek. 

YABANCIYA ENGELLER KALKIYOR

TEK GİRİŞLERE SINIR KALKIYOR
Ekonomi yönetimi hazırladığı düzenleme paketinde yabancı istihdamının önündeki engelleri de göz ardı etmedi. Yabancı çalışanların izin süreçleriyle ilgili düzenlemeler de revize ediliyor. Anlık ihtiyaçlara hızlı yanıt için muafiyet kapsamındaki bakım, onarım, montaj işlerinde tek girişli vize ve yılda bir kez kullanma şeklindeki sınırlamaların kaldırılması öngörülüyor. Nitelikli yabancı çalışanlar için ise eğitim düzeyi gözönünde bulundurulacak. Yeni düzenlemede yapılacak yatırımın miktarı da esas alınacak.

UZUN SÜRELİ VİZE İMKÂNI

Türkiye'ye sermaye getiren yabancı yatırımcıyla "vatandaşlık" konusundaki çalışmanın eylülde tamamlanması hedefleniyor. Yatırım yapan yabancılara özel vatandaşlık ve askerlik kriterleri getirilecek. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, bu konuda ilk adımın uzun süreli vizeler olacağını belirterek, "Türkiye'ye güvenip varlığını, milyonlarca dolarını, pulunu getiren yabancı yatırımcıya kucak açmalı, cömert olmalıyız" dedi.

İZİNLERDE REVİZE EDİLİYOR
Anlık ihtiyaçlara hızlı yanıt verilmesi, Türkiye'nin uzun vadede yatırımcılar ve nitelikli yabancılar açısından bir çekim merkezi olması hedefleniyor. Türkiye'de ikâmet etmeksizin iş ziyareti için gelen şirket ortakları ve yönetim kurulu üyelerine verilen izinler revize ediliyor. Bu şekilde sorunlar tek tek çözülüyor.

KAMU PROJESİ ÖNCELİKLİ
Özelikle kamu projeleri veya ülkeye katma değer getirecek işlerde görev alan yabancıların çalışma izni süre ve süreçleri kolaylaştırılacak. Türkiye'de ön lisans ve lisans eğitimi alanlara, turizm gibi yabancı dil gerektiren iş kollarında istihdam imkânı sağlanacak.

GÜNÜBİRLİK İŞÇİYE SİGORTA YAPILACAK
Ekonomi yönetimi günübirlik çalışanların SGK'lı oldukları gün çalışabilmesine yönelik mevzuatta da düzenleme yapıyor. Günübirlik çalışmanın yaygın olduğu inşaat, balıkçılık ve tarım gibi sektörlerde çalışanlara mesai günü içinde sigorta yapılabilecek. Yeni düzenlemede yabancıların eş ve çocuklarına tanınan beş yıllık bekleme süresi dolmadan çalışma izni almalarının önü açılarak bu sorun da çözülmüş olacak.

BLACBERRY DERS OLDU
Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı dört yıl önce Blacberry'nin İstanbul doğumlu mucidi Mihalis Lazaridis'e Türk vatandaşlığı teklif etmiş ancak konu askerlik engeline takılmıştı. Bu olay yeni düzenlemede dikkate alındı. Konuyla ilgili bilgi alan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de Bilişim Teknolojisi Ar-Ge Merkezi kurulması ve Lazaridis'in başına geçmesi için gerekli kolaylığın sağlanması talimatı verdi.