Venedik'te Yapılacak En İyi 10 Şeyi Keşfedin

Venedik Dünya'nın en güzel şehirlerinden biridir. Venedik'te görülecek ve yapılacak o kadar çok şey var ki, nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bu liste Venedik'te yapılacak en iyi 10 şey konusunda size yardım edecek.
Venedik'te Yapılacak En İyi 10 Şey

Venedik'teki En İyi 10 Turistik Yeri Şimdi İzleyin

Lütfen Youtube'daki "World Guide" kanalına abone olun. youtube.com/c/WorldGuide

1. Doge Sarayı

Doge Sarayı
Doge Sarayı, eski Venedik Cumhuriyeti'nin en yüksek otoritesi olan Venedik Doge'nin ikametgahı olarak hizmet veren Venedik Gotik tarzında inşa edilmiş bir saraydır. Eski zamanlarda buraya yalnızca soyluların girmesine izin verilirdi; ama şimdi herkes güzelliğine hayran kalsın diye turistlere açıldı.

Eski zamanlarda buraya yalnızca soyluların girmesine izin verilirdi; ama şimdi herkes güzelliğine hayran kalsın diye turistlere açıldı.

Saray, Doge Sarayı ve Doge Sarayı olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

Doges Sarayı, Doge'nin yaşadığı ve çalıştığı bir dizi odadır. Saray 1340 yılında inşa edilmiş ve 1797'ye kadar hükümdarın ikametgahı olarak hizmet vermiştir. İnşa edilecek ilk kısım Palazzo Ducale Vecchio olarak bilinirken, Palazzo Nuovo olarak bilinen alana uzanan uzantısı zaman içinde birçok değişikliğe uğramıştır.

2. Kanal Grande

Kanal Grande (Wat Arun)
Venedik'te yapılacak en popüler şeylerden biri Büyük Kanal'ı ziyaret etmektir. Büyük Kanal sadece güzel değil, aynı zamanda şehrin en ünlü su yollarından biridir. Venedik Cumhuriyeti tarafından inşa edilmiş ve yüzyıllar boyunca deniz taşıtları için ana cadde olarak kullanılmıştır.

UNESCO Dünya Mirası Alanı, her yıl güzelliğine ve tarihine hayran kalmaya gelen milyonlarca turisti kendine çekiyor. Kanalın kendisi, çoğu, yarı zamanlı veya tam zamanlı (bu, "yüzer yaşam" olarak adlandırılır). Hatta bazı binaların zemin katlarında en sevdiğiniz binanın yanında dururken çekilmiş fotoğraflarınızı gösteren kartpostallar gibi hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkanlar bile var!

Büyük Kanal boyunca yer alan diğer ilgi çekici yerler arasında San Marco Bazilikası, Doge Sarayı ve Rialto Köprüsü sayılabilir. Tüm bunlara yürüyerek veya su taksisi ile ulaşılabilir. Su taksileri özellikle turistler arasında popülerdir çünkü otobüsler veya diğer araçlar için çok küçük olan dar su yollarından ulaşım sağlarlar.

3. Basilica di San Marco

Basilica di San Marco
830 yılında kurulan Basilica di San Marco, Venedik'teki en büyük kilisedir. Adını şehre Hristiyanlığı getirmekten sorumlu olan Aziz Mark'tan almıştır. Saint Mark'ın cesedi bu kilisede yatıyor (bu yüzden ona "Venedik Patronu" da deniyor).

Piazza San Marco'da bulunan bu UNESCO Dünya Mirası Alanı, 9. yüzyılda inşa edilmiştir ve o zamandan beri önemli bir dini merkez olmuştur. Devasa mermer sütunları 250 fit yüksekliğe kadar uzanır ve Yaratılış ve diğer İncil hikayelerinden sahneleri betimleyen altın mozaiklerle süslenmiş bir tavanı destekler.

Buraya ulaşmak için: Bacino Orto Vignolo'dan 1 veya 2 numaralı otobüse veya San Marco-Fondamenta Nuove vapur durağından; kuzeyde Campanile di San Marco'yu geçerek Basilica di San Marco'ya doğru yürüyün; ya da Büyük Kanal'dan Fondamenta Nuove'ye doğru 1 numaralı vaporetto hattına binin"

4. San Marco Meydanı

San Marco Meydanı
Piazza San Marco, tüm Avrupa'nın en ünlü meydanlarından biridir. Merkezinde, Venedik'in koruyucu azizi olan St. Mark'ın bir heykelinin bulunduğu devasa bir sütun vardır ve buradan şehrin çarpıcı mimarisini görebilir ve İtalya'nın en iyi dondurmalarından bazılarının tadını çıkarabilirsiniz.

Meydan aslen 9. yüzyılda inşa edilmiş, ancak sonraki yüzyıllarda İspanya Kralı II. Philip'in emriyle 1577'de yeniden inşa edilinceye kadar birçok kez yıkılmıştır. Daha sonra, 18 Kasım 1902'de meydana gelen bir depremde hasar gördükten sonra 1912 ve 1926 yılları arasında tamamen yeniden inşa edildi.

Bugün, meydanda aşağıdakiler dahil pek çok ilgi çekici yer var:
  • Basilica di San Marco (Basilica Katedrali) - St Mark'ın cesedini altın emanetlerle dolu gümüş sandıklardan yapılmış özenle yapılmış bir mezarın içinde bulacaksınız
  • Palazzo Ducale (Doge Sarayı) - gizli odaları ziyaret edebileceğiniz ve Tintoretto'nun yanı sıra Titian gibi diğer büyük sanatçıların eserleri de dahil olmak üzere 1310 yılına kadar uzanan tabloları görebileceğiniz yer; ayrıca içeride görülmeye değer Canaletto'nun, bu muhteşem saray kompleksini yaptıran hamisi Francesco Alvise Mocenigo III için bu freskleri boyadığı sırada yakınlarda yaşayan; Bu binayı gezmek istiyorsanız biletleri önceden online almalısınız çünkü biletleri hızla tükeniyor!

5. Tiyatro La Fenice

Tiyatro La Fenice
Tiyatronun sunduğu şeylerin en iyisini görmek istiyorsanız, Teatro La Fenice'de bir gösteri izlemeyi düşünün. Bu tiyatro bir mimari şaheserdir ve Venedik Barok mimarisinin mükemmel bir örneğidir. 1791 yılında mimar Alessandro Galilei tarafından inşa edilmiş ve kurucusu Giovanni Dolfin'in adını almıştır. Tiyatronun süslü iç mekanı, Yunan mitolojisinden dekoratif motifler ve klasik antik dönemden diğer popüler temalarla dekore edilmiştir. Aslında, bu tiyatro akustik düşünülerek tasarlandı: Oditoryumun çoğu yerinde görüş hattını engelleyen sütunlar veya sütunlar yok, böylece nerede olursa olsun herkes iyi bir görüş alabilir!

La Fenice şirketi burada düzenli olarak performanslar veriyor; bunlar genellikle operalardır ancak aynı zamanda, Londra Kraliyet Bale Okulu veya École de Danse de Cannes/Capitale de la Danse Festival de Cannes gibi prestijli konservatuarlarda eğitim almış Avrupa'nın dört bir yanından ünlü dansçılar tarafından gerçekleştirilen Kuğu Gölü veya Fındıkkıran Süiti gibi bale gösterilerini de içerir.

6. Campanile di San Marco

Campanile di San Marco
Venedik'teki en popüler turistik yerlerden biri ve fotoğraf fırsatı için harika bir yer olan Wat Saket, Altın Dağ olarak da bilinir. Venedik'teki en önemli Budist tapınaklarından biridir ve Phra Sumen Kalesi'nden yükselen doğu-batı hizalı bir tepenin üzerinde bulunabilir.

Bu tapınağa giderken, yiyecek ve hediyelik eşya satan satıcıların sıralandığı bir dizi dolambaçlı merdivenden geçeceksiniz. Zirveye ulaştığınızda, Dusit Bölgesi, Pathum Wan Bölgesi gibi alanların tamamını veya bir kısmını içeren tarihi Rattanakosin Adası'nın manzarasına bakın; Siam Meydanı; Saphan Taksin BTS İstasyonu; Lumpini Parkı Stadyumu; Charoen Krung Yolu Pazar Alanı; Orta Dünya Plaza Alışveriş Merkezi.

7. Peggy Guggenheim Koleksiyonu

Peggy Guggenheim Koleksiyonu
Sanatseverler için günlerini geçirmek için Peggy Guggenheim Collection'dan daha iyi bir yer olamaz. Müze, 16. yüzyıldan kalma bir palazzoda yer almaktadır ve Picasso, Pollock ve Rothko gibi sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanından çağdaş sanatın sergilendiği sergilere de ev sahipliği yapıyor.

Müzenin kendisi kar amacı gütmeyen bir kuruluştur ve Peggy Guggenheim'ın ailesiyle hiçbir bağı olmayan bağımsız bir mütevelli heyeti tarafından yönetilmektedir. 14. yüzyıldan günümüze eserleri kapsayan kalıcı koleksiyonunun yanı sıra, sık sık değişen özel sergilere de ev sahipliği yapıyor, bu nedenle burayı ziyaretinizden sıkılmanıza gerek yok!

8. Cannaregio

Cannaregio
Cannaregio, Venedik'in en eski bölgelerinden biridir. Kalabalıktan kaçmak istiyorsanız, daha az turistik bölgelerden biridir ve harika bir seçimdir.

Cannaregio, Yahudilerin İtalya ve Avrupa'da Venedik yönetimi sırasında yaşamaya zorlandığı bir bölge olan Yahudi Gettosuna ev sahipliği yapıyor. Yahudi Müzesi, hem eğitici hem de büyüleyici olan bu tarihi mahallede turlar düzenlemektedir.

Cannaregio ayrıca bir dizi harika restorana ev sahipliği yapmaktadır. Örneğin, deniz ürünlerinde uzmanlaşmış Ristorante Al Giardinetto da Severino var. Havyarlı pizza ve Venedik ördeği gibi enfes yemekleri var.

9. San Giorgio Maggiore

San Giorgio Maggiore
San Giorgio Maggiore adası, Venedik'e sadece kısa bir mesafede bulunan Venedik lagünündeki adalardan biridir. Her yıl bu güzel şehri ziyaret eden hacılar ve turistler için ünlü dönüm noktası olan Ahlar Köprüsü'nü görmek için önemli bir yerdir. Bu site bir zamanlar Venedik Cumhuriyeti tarafından denizde asılarak veya boğularak ölüme mahkum edilen siyasi mahkumlar için hapishane olarak kullanılıyordu. Bugün, Venedik'in en önemli kiliselerinden birine ev sahipliği yapmaktadır: Basilica di Santi Giovanni e Paolo (San Zanipolo).

Bazilika, Venedik'teki en büyük kilisedir ve 12. yüzyılda inşa edilmiştir. San Giorgio Maggiore adasına Venedik'ten, Piazzale Roma'dan günde dört kez kalkan feribotla kolayca ulaşılabilir. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer ve maliyeti yaklaşık 2 Euro'dur.

10. Rialto Köprüsü

Rialto Köprüsü
Venedik sokaklarında dolaşırken şehrin onlarca ada üzerine kurulu olduğu gerçeğini görmezden gelmek kolay değil. Hepsi vaporetti adı verilen küçük teknelerle birbirine bağlanan 100'den fazla kanal ve yüzlerce köprü var. Venedik'teki en eski köprü, 1591'de tamamlanan ve iki önemli bölgeyi birbirine bağlayan Ponte di Rialto'dur (Rialto Köprüsü): San Polo (Dorsoduro'da) ve Santa Croce'de (Cannaregio'da). Köprü başlangıçta sadece yayalar için kullanılıyordu; Ancak günümüzde arabalar ve kamyonlar da buradan geçebilir.

Köprü, yüksek gelgitler nedeniyle sık sık su basması nedeniyle orijinal yapımından bu yana birçok kez yenilenmiştir; bugün üç seviyeye sahiptir: araçlar için bir zemin seviyesi; bir diğeri ise tamamen yayalara ayrılmış; ve yine yukarıda, teknelerin su yolunun altındaki bir alt geçitten geçtiği yer.

Venedik görülecek çok yeri olan bir şehir.

Venedik görülecek ve yapılacak çok şey olan bir şehir. Burada kaldığınız süre boyunca kesinlikle görülmeye değer güzel saraylar, müzeler, kiliseler ve parklar var.

Venedik, dünyanın en romantik yerlerinden biri olduğu için aşk şehri olarak da bilinir! Sokaklarında yürürken deneyimleyebileceğiniz tarih ve kültürle dolu.

Burada yapabileceğiniz pek çok şey var: San Marco Bazilikası'nda fotoğraf çekin ya da San Marco Meydanı yakınlarındaki bazı basamaklarda oturup etraftaki dükkanlardan birinden dondurma veya gelato içerek geçen insanları izleyerek zamanın tadını çıkarın (ipucu: fıstık aromasını denemeyi unutmayın!).

Sonuç


Venedik'in görülecek çok yeri olan bir şehir olduğunu biliyoruz. Keşfedilecek o kadar çok farklı şey ve yer var ki, bu güzel yerde kaybolmak çok kolay. Bu yüzden, oradayken ziyaret etmek için en iyi yerler olduğunu düşündüğümüz yerler hakkında size bazı ipuçları vermek istedik! Hepsinin kendine has özellikleri var ama hepsinin ortak bir noktası var: seyahatinizi unutulmaz kılacaklar!

Lütfen İtalya ve Venedik hakkında daha fazla bilgi edinin

İtalya Hakkında Daha Fazla Bilgi
Italy
İtalya Dünya'nın Neresinde?
İtalya Haritası
Venedik İtalya'da Nerede Bulunur?
Map of Venice