TEOG ve lise kaydında kaos sürüyor

Friday, January 15, 2021
TEOG kapsamında yapılan yerleştirmelerde yaşanan skandal, velileri ve öğrencileri çileden çıkardı. Her ilden onlarca kilometre uzaktaki okula kaydı yapılan öğrenci var. Bunlardan biri Beyza Esenboğa. Kaydının 110 kilometre uzaklıktaki Çatalca’ya yapıldığını öğrenen Beyza, sisteme tepki gösterdi.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı sonuçlarına göre yapılan adrese dayalı yerleştirmelerdeki skandallar her geçen gün büyüyor. Tercih etmediği halde kilometrelerce uzaktaki okullara yerleştirilen öğrencilerin  tahmin edilenden çok fazla olduğu ortaya çıktı. Nakil süreci devam ettiği için bu konudaki net sayı henüz bilinmiyor, ancak İstanbul Çatalca'daki Binkılıç Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne yapılan başvurular tablonun vahametini gösteriyor. İstanbul'dan 110 kilometre uzaklıktaki liseye yerleştirilen 136 öğrenciden 100'e yakını nakil başvurusu yaptı. Beşiktaş'ta ikamet eden Beyza Esenboğa da dün okula gelerek nakil dilekçesi verenlerden. Beyza'nın ağabeyi Abdülkadir Esenboğa, bütün günü yollarda geçirdiklerini belirterek şöyle konuştu: “Sistem oturduğu yerin yakınında bir okula atayacaktı, burası Beşiktaş'a yakın mı? Az ilerisi Kırklareli. Eğitimin çökmüş durumda olduğunu gösteriyor.” İlk hafta nakil başvuruları yarın sona erecek. Buna göre yapılan yerleştirme sonuçları ise Cuma günü açıklanacak. Veli ve öğrencilerin nakil ve uygun okul bulma maratonu 26 Eylül'e kadar devam edecek.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında yapılan nakil başvurularındaki sancılı süreç devam ediyor. Öğrenci ve veliler 28 Ağustos'a kadar kesin kayıtları yapılan okuldan başka bir okula geçmek için nakil müracaatında bulunacak. Ancak çileye dönen nakillerde aileler, kilometrelerce uzaktaki okula yerleşen çocuklarıyla başvuru için okul aramaya devam ediyor. İstanbul merkeze 110 kilometre uzaklıktaki Çatalca Binkılıç Çok Programlı Lisesi'ne de uzak semtlerden çok sayıda kayıt yapıldığı ortaya çıktı. 136 kişilik kontenjanı olan okula naklini aldırmak için 100'e yakın başvuru yapıldı. Beşiktaş'ta ikamet etmesine rağmen Çatalca'ya yerleştirilen Beyza Esenboğa da dün okula gelerek nakil için dilekçe verdi. Beyza, 110 km uzaklıktaki bir okula kaydının yapılmasını eleştirirken, ağabeyi Abdülkadir Esenboğa da şöyle konuştu: “Kardeşim tercih yapmamıştı. Sabahtan beri yollardayız, saçma sapan bir sistem. Sistem, bulunduğu yerin yakınında bir okula atayacaktı burası yakın bir yer mi? Az ilerisi Kırklareli. Eğitimin çökmüş durumda olduğunu gösteriyor. Umudumuz yeni nesil.”

Gaziosmanpaşa'da ikamet etmesine rağmen Tuzla'ya yerleştirilen öğrencinin velisi M.G. de, “Açıklanan kontenjanlarda da meslek lisesi dışında açık yer bulunmuyor. Çocuğumu imam hatibe de meslek lisesine de göndermek istemiyorum. Özel okula başvurmaktan başka çaremiz yok.” diye konuştu. İstemediği ve tercih etmediği halde Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne yerleşen A.K. isimli öğrenci de yerleştirme mağdurlarından biri. Avcılar'da ikamet eden öğrenci, tercihlerde Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Esenyurt gibi evine yakın ilçelerden tercih yapmasına rağmen Avcılar'a yerleştirilmedi. Nakil için dilekçe veren aile, yaşadıkları mağduriyet karşısında hem kızgın hem de şaşkın. Nakil başvurusunun yapıldığı ilk e-okul sisteminde sorun çıkması da velileri telaşlandırdı. Bazı veliler sistemin açılmasını beklerken bazıları dilekçe vererek okuldan ayrıldı. Kızının Kağıthane'de bir imam-hatibe yerleştirildiğini söyleyen velilerden Meral Güngör, sistem açılır açılmaz kızının kaydını aldıracağını kaydetti.  

İstanbul dışında da kargaşa yaşanıyor. Adana'da yaşayan Resul Nergis, kızı 14 yaşındaki İlayda için 120 kilometre uzaktaki Feke ilçesine gitmek zorunda kaldı. TEOG sonuçlarının açıklanmasının ardından 10 tercih yaptıklarını anlatan Resul Nergis, tercihler arasında bulunmamasına rağmen kızının Feke ilçesindeki Anadolu lisesine yerleştirildiğini ifade etti. İlçeye giderek okula dilekçe verdiğini anlatan Nergis, “Ne yapacağımı bilemez haldeyim. Bu halde ya kızımı okutamayacağım ya da evimi Feke'ye taşımak zorunda kalacağım. Feke'de okuyanları Adana'ya, Adana'da okuyanları Feke'ye vermişler. Dilekçe ile başvurduğum okula en az 150 kişi aynı durumda geldi. Karışıklık çok, müdür sabahtan beri telefonum susmadı deyip bizi teselli etti. Yanlışlığın düzeltilmesini bekliyorum.” diye yapılanlara tepki gösterdi. Bursa'ya yeni taşınan bir öğrencinin kaydı da İstanbul Esenler'de bir okula yapıldı.

OKUL YÖNETİCİSİ İSYAN ETTİ: SU İÇMEYE VAKTİM YOK

Önceki yıllarda 240-280 puan arasında öğrenci alan Ankara'da bir mesleki teknik Anadolu lisesi okul yöneticisi, TEOG sonrası yerleştirmelerde kendi okuluna 130 ile 488 puan aralığında öğrenci yerleştirildiğini anlatıyor. Bu yıl 467 puanlı bir öğrencinin bile meslek lisesine otomatik olarak yerleştirildiğini belirterek, nakil için çok yoğun şekilde çalıştıklarını dile getiriyor. Su içmeye bile fırsatları olmadığını söyleyen okul yöneticisi, şöyle konuştu: “Nakil sabah 8 buçukta başladı. Yüksek puanlı birçok öğrenci başka bir okula nakil için geldi ve gelmeye devam ediyor. Nakiller belli olduktan sonra daha bunların kayıt işleri ile uğraşılacak. Öğrenciler de veliler de ne yapacağını bilmiyor.”

Türk Eğitim Sen İstanbul 5 No'lu Şube Başkanı Fuat Yiğit de sendikalarına onlarca şikayetin geldiğine dikkat çekti. Tercihlerinin dışında ve evlerine çok uzakta bir okula yerleştirilen öğrencilerin mağduriyeti ile ilgili örnek veren Yiğit, “Dün konuştuğum bir veli Üsküdar'da oturuyor. Ancak sistem öğrenciyi Adalar'da bir okula yerleştirmiş. Bu öğrencinin yüzerek gitme ihtimali de yoksa bu okula nasıl gidecek?” diyerek skandalın trajik boyutunu özetledi. Nakil sebebiyle okullarda da ciddi izdihamların olduğunu vurgulayan Yiğit, “Veliler ne yapacağını bilmiyor. Uzağa yerleşen öğrenciler, puanı yetmediği için imam hatibe ya da meslek lisesine gitmek zorunda kalanlar. Bürokratlar bu öğrencilere, ‘iyi puan alamadın, okuma!' mı demek istiyor?” şeklinde konuştu.


Fatih Altaylı, kızının mağduriyetini yazdı

Habertürk yazarı Fatih Altaylı da dert yandı. Dünkü yazısında kızının evlerinden 94,5 kilometre uzakta bir okula kaydının yapıldığını belirten Altaylı, skandalı özetle şöyle anlattı: “Birkaç hafta önce öğrendik ki, tercih yapmayan öğrenciler MEB tarafından evinin en yakınındaki okula otomatik olarak yerleştirilecekmiş. Ben de başladım kızımla dalga geçmeye. ‘Tercih yapmadın, şimdi bizim mahalledeki imam hatip okuluna kaydedecekler' diye. Pazar günü bir de baktık ki bizim şaka gerçek olmuş. Ama bir farkla. Okul bizim mahallede değil. Komşu ilçede değil. Hatta İstanbul'un bizim oturduğumuz yakasında da değil. TEOG, bizim kızı Şile'de bir imam hatip lisesine kaydetmiş. Google'ın haritasından mesafeyi ölçtüm. 94,5 kilometre...”


Veliler isyanda MEB'den ses yok

MEB tercih listesinden bir okula yerleşemeyenlerin evlerine en yakın okullara yerleştirileceğini açıklamıştı. Fakat bazı öğrenciler 160 kilometre uzaklıkta tercih bile etmedikleri ilçelerdeki okullara yerleşince aileleri isyan etti. Evlerinden kilometrelerce uzaklara yerleştirilen öğrencilerin sayısı dün de artmaya devam etti. Öğrenciler boş kontenjan bulamazlarsa sistemin atadığı okula gitmek zorunda kalabilir. Veliler üç gündür yaşanan karmaşanın sona erdirilmesi için bakanlık yetkililerinden endişelerini giderici ve yönlendirici bir açıklama bekledi. Ancak bu yönde herhangi bir açıklama gelmedi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı uzun süredir suskunluğuyla dikkat çekiyor. Velileri tatmin edici açıklama yapılmıyor. Hataları önleyecek bir tedbir söylenmiyor.  Bunun yerine eğitimle ilgili konularda MEB Müsteşarı Yusuf Tekin'in sık sık açıklamalarda bulunması dikkat çekiyor.


Meslek liselerinin puanları yerlerde

MEB'in e-okul sistemi üzerindeki listede özellikle büyükşehirlerde Anadolu lisesi, fen ve sosyal bilimler liseleri ile Anadolu imam hatip liselerinde boş kontenjan kalmadığı görüldü. İstanbul'daki Anadolu liselerinde taban puan 495'e kadar çıkarken, kimi ilçelerdeki meslek liselerinde kalan boş kontenjanlı okulların taban puanları ise 52'ye kadar düşmüş durumda. Örneğin, Kabataş Erkek Lisesi'nin taban puanı 495 ve boş kontenjanı bulunmuyor. Ancak taban puanı 42 olan Pendik Nuh Kuşçulu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 72 boş kontenjan bulunuyor. Taban puanı 52 olan İsmet Aktar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde de 145 boş kontenjan yer alıyor. Boşalan kontenjanlara öğrenci kaydı olacağından veriler değişecek. Velilerin özellikle kendi ilçelerinde bir okulda boş kontenjan bulabilmesi için listeleri sürekli kontrol etmesi gerekecek. Eğitimciler ise ilerleyen günlerde boş kontenjanların açılabileceğini ve endişeye gerek olmadığını savunuyorlar.

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım