TEOG 442 kontenjana, 765 öğrenci yerleştirdi

Thursday, January 21, 2021
Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yapılan yerleştirmelerde yaşanan skandalların ardı arkası kesilmiyor. Evlerinden kilometrelerce uzağa yerleştirilen öğrenci ve velileri isyan ederken okul müdürleri de kontenjan fazlasıyla baş etmeye çalışıyor.
Bu durumun en çarpıcı örneği İstanbul Zeytinburnu’nda yaşanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yerleştirme sonuçları açıklanmadan önce liselere yerleştirme için 1 milyon 332 bin 437 kontenjan ayırdığını açıklamıştı. Ancak yerleştirme sonrası okullara kontenjanından fazla öğrenci yerleştirildiği görüldü.

Zeytinburnu 100. Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde sistemde 442 kişilik kontenjan ayrılmasına rağmen 765 öğrenci yerleştirildiği ortaya çıktı. Bina ve derslik sayısına dikkat edilmeden yapılan yerleştirmede 13 derslik öğrenci yerine 21 derslik öğrenci alındı.

Yine Trisad Kız Teknik ve Meslek Anadolu Lisesi’ne de beklenen öğrenci sayısı 200 iken 571 yeni kayıt verildi. Hâlihazırda okuyan 550 öğrenci, yeni kayıtlarla birlikte derslik sıkıntısı çekecek. Benzeri durumda bulunan Ümraniye’de bir lisenin okul müdürü de otomatik yerleştirmeyle daha büyük sorunlar çıktığını ve bu sene öğrencilere derslik bulmada zorlanacaklarını söyledi. İDMİB Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde de 170 olan kontenjana 374 öğrenci yerleştirildi.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle Anadolu liselerinde sınıf mevcudunun 34’ü aşmaması gerekiyor. Ancak okullara kapasitesinin ötesinde yerleştirilen öğrencilerle sınıf mevcutları 70’i bulacak. Sistemde yapılan otomatik yerleştirme sebebiyle ise öğrencilerin kaçının kesin olarak okula devam edeceği önümüzdeki haftalarda belli olacak.
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım