TBB'nin Yayınladığı Duyuru Dövizzedeler'i Memnun Etmedi

Thursday, April 9, 2020
2008 yılında Japon Yeni veya İsviçre Frangı cinsiden kredi kullanarak kur artışından dolayı mağdur olan dövizzedeler büyük bir şok yaşadı. Binlerce dövizzedenin merakla beklediği karar açıklandı.

2008 yılında Japon Yeni veya İsviçre Frangı cinsiden kredi kullanarak kur artışından dolayı mağdur olan dövizzedeler büyük bir şok yaşadı.
Yıllarca meclisin kapısını aşındıran binlerce vatandaş, Türkiye Bankalar Birliği'nin aldığı kararla büyük hüsrana uğradı. Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı AKP'li Recai Berber'in BDDK ve Bankalar Birliği ile sorunu çözmeleri için temasa geçmesinin ardından TBB tarafından dün açıklanan karar adeta şok etkisi yarattı.

Türkiye Bankalar Birliği aldığı tavsiye niteliğindeki kararla, kredisini yapılandıran ve dava açanlar kapsam dışına alındı.

250 bin TL altında kredi kullanan vatandaşların aldığı kredi tutarının ilk günkü kurdan TL'ye çevrilip yüzde 1,25 faiz oranıyla yeniden yapılandırılmasına karar verildi. Fakat karar kapsamında, kredinin kullandırıldığı tarihte yurtdışında yerleşik olan veya geliri döviz cinsinden olduğu belgelenen müşterilere kullandırılan krediler ve/veya tavsiye kararının açıklandığı tarihten önce kapatılmış veya yapılandırılmış olan krediler ve/veya yargıya intikal etmiş olan krediler kapsam dışında bırakıldı.

KARAR ANAYASAYA AYKIRIDIR

Dövize Endeksli Konut Kredisi Mağdurları Derneği (DÖVDER) Başkan Yardımcısı Hasan Ergen kararı yorumladı.

Ergen borcunu yapılandıranlar ile dava açanların kapsam dışına alınmış olmasının anayasaya aykırı olduğunu kaydederek kredi kullanan vatandaşların yalnızca yüzde 5'lik kesminin karardan yararlanabileceğini belirtti.

Borçlar Kanunu'nun 138. maddesine güvenerek dövizzedelerin dava açtıklarını bildiren Ergen, aşırı ifa güçlüğü durumunda uyarlama talep edileceğine ilişkin maddenin yok sayıldığını ifade etti. Kararın tamamen bankaların eline bırakılmasını doğru bulmadığını kaydeden Ergen, ''Madde 138 Borçlar Kanuna'a güvenerek dava açan insanlar dava açtıkları için devre dışı bırakıldılar'' diye konuştu.

Basında döviz endeksli kredi mağdurlarının durumunun çözülmüş gibi lanse edildiğini ifade eden Ergen, ''Sorun çözülmedi, daha da katmerlendi. Bize çözüleceği sözünü veren Plan Bütçe ve Komisyon Başkanı Recai Berber ve komisyon üyeleridir'' değerlendirmesinde bulundu.

Dövize endeksli kredi kullanan 7 bin kişi olduğuna dikkat çeken Ergen, 250 bin üzeri kredi kullanan yaklaşık 1500-2000 kişinin bulunduğunu söyledi.

DÖVDER - Dövize Endeksli Konut Kredisi Mağdurları Derneği İletişim Bilgileri

Adres: Manavkuyu Mahallesi 613 / 1 Sokak No: 13 / 1 Bayraklı / İZMİR

İletişim Telefonları:

  • Hasan Ergen Başkan : (533) 681 5006
  • Burak Şengül İstanbul temsilcisi : (533) 307 9949
  • Mustafa Özbalcı - Genel Sekreter ve Manisa Temsilcisi : (532) 6923451
  • İbrahim Alemdar - Basın ve Halkla İlişkiler : (555)388 5645
  • FAX : (232) 348-4992
  • EMAIL : bilgi@dovizzedeler.net
  • WEBSİTE : DÖVDERYorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım