SSK primi ödeyerek emekli olmak isteyenler bu haber sizi ilgilendiriyor

Friday, February 21, 2020
25.02.1964 doğumluyum. 01.03.1995'ten beri kendi işyerimde faaliyette bulunmaktayım. Bağ-Kur'a kayıtlı olup, primlerimi düzenli ödemekteyim. Askerlik borçlanmamı 18 ay olarak ödedim. Torba yasadan faydalanmak için kendi işyerimde faaliyette bulunurken SSK'ya geçip 1260 gün prim ödeyip emekliliğe hak kazanmak istiyorum. SSK ödemelerini ne şekilde ve nasıl yapmalıyım? Kendi işyerimde zorunlu çalışmak durumundayım. T.M.T.
Çıkacak olan torba yasada sizinle alakalı herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.
Çünkü primlerinizi düzenli olarak yatırdığınızı belirtmişsiniz. Ticari faaliyetiniz devam ederken SSK'ya geçme işi torba yasada değildir.
Daha evvelden 25.02.2011 tarihli 6111 sayılı Kanun'la bu hak verilmiştir. Ancak bu demek değildir ki kendinize ait bir işyerinden kendi adınıza SSK primi ödenir. Başkasına ait bir işyerinde aktif çalışarak adınıza SSK primi yatırılması durumunda ancak SSK'lı olabilirsiniz. Bunun için de torba yasayı beklemenize gerek yok. Verdiğiniz bilgilere göre, her 2 kurumdan da emekli olacağınız tarih 2018 yılıdır. Eğer 3.5 yıl SSK öderseniz 26 Şubat 2018 tarihinde SSK'ya, Bağ-Kur ödemeye devam ederseniz 2 Eylül 2018 tarihinde Bağ-Kur'a emeklilik talebi verebilirsiniz. 

* Bir işyerinde 3 yıldır çalışıyorum. Hiç yıllık izin kullanmadım. İşverenden kullanmadığım izinlerin parasını alabilir miyim? S.F. 
İzin hakkı anayasal bir haktır. İş Kanunu'na göre, işverenlerin işçilere kıdemlerine uygun olarak yıllık izin kullandırması gerekir.
İşverenlerin yıllık izin kullandırmak yerine işçilere bunun yerine parasını ödemesi yasal değildir.
Ancak iş sözleşmesi sona erdiğinde işçinin kullanmadığı yıllık izinleri varsa bunun ücretini son ücret üzerinden işçiye ödemek zorundadır. 

* Ben 14 yıldır bir şirkette çalışıyorum. 10 yıl sigortam yapılmadı, 4 yıldır sigortalı çalışmaktayım. Yıllık izin yok, Günde 12 ila 16 saat çalışmaktayım. Ne yapabilirim? 5...364677 Nolu SMS 
Eskiye yönelik sigortasız çalışmalarınız için iş mahkemesine hizmet tespit davası açmanız gerekir. İzinsiz çalışma ve fazla mesai için ise çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne, ALO 170 veya BİMER'e şikayette bulunabilirsiniz. 

* Çalıştığım işyerinde maaşımın yüksek olmasına rağmen sigortam asgari ücretten ödendi. Ben bu işyerinden ayrıldım, bir miktar alacağım kaldı. Ödemek istemiyorlar. Ne yapabilirim? 5...646876 Nolu SMS 
Ücretinizin yüksek olduğuna ilişkin elinizde belgeler var ise, bunu ispatlayabiliyorsanız kalan alacağınızı yasal yollardan dava açarak işverenden talep edebilirsiniz. Ancak ücret bordrolarını vs. belgeleri asgari ücret üzerinden imzalamış iseniz ve bunlarda itirazi bir kayıt koymadıysanız herhangi bir alacak talebinde bulunamazsınız.

Ne Zaman Emekli Olurum?
* 07.08.1964 doğumluyum. İşe giriş tarihim 01.08.1988. Askerlik borçlanmasını tamamını (18 ay) ödedim. Toplam 6200 prim günüm bulunuyor. Hizmet birleştirmesini yaptım. Ben ne zaman emekli olabilirim? 5...586989 Nolu SMS 
Ödemiş olduğunuz askerlikle beraber 25 yıl, 50 yaş, 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. 25 yıl şartınız ile prim gün sayınız tamamlanmış ancak 50 yaşınız bu yıl Ağustos ayında dolacağından, emekli talebi verebileceğiniz tarih 8 Ağustos 2014 tarihi olacaktır.Şimdiden hayırlı olsun. 

* 08.01.1964 doğumlu bayanım. 01.11.1981 sigorta başlangıcım. Toplam 1074 prim günüm var. Ne yapmam lazım? Ben ne zaman emekli olurum? Ümmühan NALPARA 
SSK girişinize göre 3600 prim günü tamamlar tamamlamaz emekli olabilirsiniz.
Bunun için eksik olan prim günlerini, işe girişinizden sonra doğum yaptıysanız doğum borçlanması ile tamamlamaya çalışın.Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım