Sosyal Sigorta Numarası

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Sosyal Sigorta Numarası, Amerikan devleti tarafından vatandaşlarına, yeşil kartlı ikametlilere ve geçici olarak çalışmak için ülkeye gelenlere verilen 9 haneli numaradır. Daha önceden sosyal güvenlik numarası almamış olan tüm katılımcılar, sosyal güvenlik numarası için başvurmak zorundadır.
Sosyal güvenlik numarası almak için öncelikle CETUSA' ya kayıt olmalısınız. En hızlı biçimde Amerika'da kalacağınız adresle birlikte CETUSA' ya kayıt yaptırırsanız, 10 gün önceden sosyal güvenlik numarası için başvuruda bulunmuş olursunuz. 10 gün bekleyecek olmanıza rağmen, 14 günden fazla sonucunuzun gelmesini beklemezsiniz. Eğer bu yolu izlerseniz, sosyal güvenlik numaranızı elde ederken herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Sosyal Güvenlik Numarası'na nasıl başvuru yapacağınızı bulmak çok kolaydır. Telefon rehberinizden "social security administration" (sosyal güvenlik kurumu)'un numarasını bulabilir ya da 1-800-772-1213 nolu telefonu ücretsiz arayabilirsiniz. En yakın ofisi on-line olarak da arayabilirsiniz. Bilmeniz gereken tek şey, yaşadığınız yerin posta kodudur.

CETUSA hesabınız ile on-line başvurduğunuzda ofislerin yerlerini, sosyal güvenlik numarası başvuru formunu ve sosyal güvenlik numarası ile ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz.

Sosyal güvenlik kartı alabilmek için yerel sosyal güvenlik ofisine götürülmesi gerekli olan belgeler:

Tamamlanmış sosyal güvenlik numarası başvuru formu
  • İş anlaşması
  • DS-2019 formu
  • J-1 vizeli pasaport ve I-94 kartı
  • Program sponsor mektubu (CETUSA'dan alınan mektup)
Sosyal güvenlik numaranız başvurunuzdan sonraki 1-4 hafta içinde posta yoluyla gönderilir. Kart için başvurduğunuzda, geçici sertifika(SSA-5028) isteğinde bulununuz. Bu geçici sertifikada numara yoktur ama sosyal güvenlik kartı başvurunuzun bir kanıtı niteliğindedir. İşvereniniz tarafından bu sertifika çalışabilirliğinize kanıt amaçlı olarak sorulabilir. Asıl numarayı aldıktan sonra, bunu işvereninize bildirmelisiniz. Başvurunuzdan sonraki 4 hafta içinde kartınız gelmezse 1-800-772-1213 nolu sosyal güvenlik kurumunu arayıp başvurunuzun durumunu öğrenebilirsiniz. Sosyal güvenlik kurumuna bizzat gidip de bilgi alabilirsiniz. Eğer probleminizi halledemezseniz, CETUSA görevlileri size yardımcı olacaktır.