Sosyal Güvenlik Numarası

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Sosyal güvenlik numarası Amerika'da kimliğinizin belirlenmesi için kullanılan 9 rakamlı bir numaradır. Amerika'ya gelir gelmez sosyal güvenlik numarası edinmeniz size birçok konuda kolaylık sağlayacaktır. Bu numara işe girerken, ev kiralarken, banka hesabı açtırırken, ehliyet alırken, kredi kartına başvururken ve daha birçok durumda sizden talep edilebilir.
Sosyal güvenlik numaralarını Sosyal Güvenlik İdaresi'nden (Social Security Administration) alabilirsiniz. Sosyal güvenlik numarası alabilmeniz için en azından öğrenci olmanız ya da yasal olarak çalışma hakkına sahip olmanız gerekmektedir. (Bazı eyaletler yabancı uyruklu öğrencilere sosyal güvenlik numarası vermemektedirler. Bulunduğunuz eyalette bu numarayı edinip edinemeyeceğinizi öğrenmek için okulunuzdaki uluslararası öğrenci bürosu yetkililerine danışınız.) Eğer Amerika’ya turist olarak geliyorsanız sosyal güvenlik kartı almanıza gerek ve izin yoktur.

Sosyal Güvenlik Numarası

Sosyal Güvenlik Numarası Nasıl Alınır?

Work and Travel programı katılımcıları Sosyal Güvenlik Numaralarını (Social Security Number – SSN)alma konusunda zaman zaman gecikmeler yaşayabilmektedir. Kartınız, başvurunuzdan sonra bir ay içerisinde elinize ulaşacaktır. Ancak eski katılımcılardan, kartının eline geçmesi için 8 hatta 12 hafta bekleyenler olduğu da bilinmektedir.

Sosyal Güvenlik Kartı başvurunuzu işe başlamadan önce yapmanız gerekmekle birlikte, işvereninizin Sosyal Güvenlik Numaranızı alana kadar size para ödeyemeyeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Sosyal Güvenlik kartı başvurusunda bulunmak için, aşağıda listelenen evrakla birlikte bir Sosyal Güvenlik ofisine giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir:
  • Sosyal Güvenlik Başvuru Formu (ofisten alıp doldurabilirsiniz)
  • DS-2019 formu
  • J-1 vizeli pasaportunuz
  • I-94 kartınız
  • Pasaportunuz bir yıldan yeniyse, ilave kimlik belgeleri

Size yakın Sosyal Güvenlik ofisini bulmak için:
  • Telefon rehberinden "Sosyal Güvenlik Kurumu" maddesine bakabilir,
  • www.ssa.gov web sitesini ziyaret edebilir,
  • 1-800-772-1213 (ücretsiz) nolu telefonu arayabilir,
Genellikle küçük yerleşim birimlerinde Sosyal Güvenlik ofisi bulunmaz. Sosyal Güvenlik kartı başvurunuzu son varış noktanıza gitmeden önce yapmanız gerekebilir. Özellikle Alaska bölgesinde çalışacak katılımcıların sıkıntı yaşamamak için çalışacağı yere en yakın sosyal güvenlik ofisini öğrenmeleri faydalarına olacaktır.

Eski programdan kalma bir Sosyal Güvenlik numaram varsa, o numarayı kullanmaya devam edebilir miyim? Evet. Daha önce J1 programına katıldıysanız, o program sırasında adınıza düzenlenen Sosyal Güvenlik numarası ömür boyu geçerli olacaktır. Dolayısıyla, yeniden kart başvurusu yapmanız gerekmez.

Sosyal Güvenlik kartı başvurunuzda Amerika'daki adresiniz bölümünü doldururken, aşağıdaki adreslerden birini kullanabilirsiniz: 1. Amerika'da yaşadığınız adres; 2. İşyerinizin adresi; 3. Bir arkadaşınızın adresi. Sosyal Güvenlik Kurumunun Sosyal Güvenlik kartı başvurusu yapabilmenize izin vermesi için, ilk olarak adınızı SAVE olarak bilinen Ulusal Veritabanında aramaları gerekir. Tüm katılımcılar SAVE veritabanına Amerikan İç Güvenlik Bakanlığı tarafından girilir. İdeal bir durumda, Sosyal Güvenlik kartı başvurusu yaptığınızda, adınız Ulusal Veritabanında gözükür ve başvurunuz Sosyal Güvenlik Görevlisi evraklarınıza göz attıktan hemen sonra işleme konur. Böyle durumlarda, Sosyal Güvenlik Kurumu Sosyal Güvenlik kartınızı 10 ila 15 iş günü içinde size posta ile gönderir.

Sosyal Güvenlik Kurumu durumunuzu doğrulayabiliyorsa, geçici sertifika/makbuz (form SSA-5030) veya kart başvurusu yaptığınız tarihi belirten bir yazı isteyin. Bu geçici sertifika veya yazı kart başvurusu yaptığınızın delilidir. Bu yazı Sosyal Güvenlik kartı yaptığınızın kanıtı olacak olup, işe başlamadan önce işvereninize gösterilmesi gerekmektedir.

Bazen, başvuru sırasında gecikmeler meydana gelir. Adınız ulusal veritabanında bulunmuyorsa, evraklarınız doğrulama için başka bir yere gönderilir. Doğrulama süreci iki hafta ile üç ay arasında bir zaman alacaktır! Bu ilave doğrulama süreci İç Güvenlik Bakanlığının istediği bir şeydir ve maalesef bu süreci Türkiye'deki hiçbir acente bu süreci hızlandıramamakta ya da değiştirememektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu durumunuzu doğrulayamıyorsa, Sosyal Güvenlik Kurumundan Sosyal Güvenlik kartı başvuru yaptığınızı teyit eden resmi bir belge/makbuz ya da resmi bir yazı istemeyi unutmayın. Bu yazı Sosyal Güvenlik kartı başvurusu yapma girişiminde bulunduğunuzun kanıtı olacak olup, işe başlamadan önce işvereninize gösterilmesi gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik başvuru sürecinde ciddi sorunlarla karşılaşırsanız ya da Sosyal Güvenlik kartınızı başvuru sürecinde belirtilen zaman dilimi içerisinde alamazsanız, lütfen başvuruyu yaptığınız ofisin adres ve telefonunu alın. Bunu yaptıktan sonra, bu bilgi ile Küresel'e veya sponsor şirketinize başvurun, size en kısa zaman içerisinde yardımcı olunacaktır.

Sosyal Güvenlik numaramı telefonla almak için Sosyal Güvenlik Kurumu ofisini arayabilir miyim?

Hayır. Sosyal Güvenlik başvurunuz veya numaranız ile ilgili bir sorunuz varsa, başvuru yaptığınız yerdeki Sosyal Güvenlik ofisine şahsen başvurun. Sosyal Güvenlik numaranızı aldıktan sonra, bu numarayı hemen işvereninize bildirmelisiniz. Sosyal Güvenlik numaranızı işvereninize bildirmezseniz, vergi beyannamenizi vermekte sorun yaşarsınız. Bir maaş çeki aldıktan sonra ancak Sosyal Güvenlik numaranızı almadan önce iş yerinizden ayrılsanız da eski Sosyal Güvenlik numaranızı eski işvereninize bildirmeniz gerekir. Sosyal Güvenlik kartınızı işvereninize gösterdikten sonra, kartınızı kaybetmeyeceğiniz bir yerde tutmalısınız çünkü kartınızın yenilenmesi zor bir süreçtir. Vergi beyannamelerinizi doldurmak için de Sosyal Güvenlik kartınızı eve getirmelisiniz.

Pasaportun kaybedilmesi halinde, en kısa zamanda yetkili yerel makama başvurularak kayıp raporu düzenletilmeli ve pasaportu kaybeden kişinin Türkiye'de nüfusa kayıtlı olduğu ilin emniyet müdürlüğünce kayıp işlemi yapılması için görev bölgesinde bulunulan Büyükelçiliğe / Başkonsolosluğa başvurulmalıdır.