Soma'yı Karı Koca Denetliyor

Wednesday, October 21, 2020
SOMA’da gerçekleşen denetim skandalları bitmek bilmiyor. Önceki gün madeni martta denetleyen İş Başmüfettişi Emin Gümüş’ün madende Proje ve Etüt Müdürü Hayri Kebapçılar’ın eniştesi olduğu ortaya çıktı.

Dün de facia sonrasında bakanlık adına denetim yapan Aysel Ertürk ile savcılık bilirkişisi Alpaslan Ertürk'ün karı-koca    olduğu anlaşıldı.

SOMA'da 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden kazasıyla ile ilgili skandallar bitmek bilmiyor. Hürriyet, dün facia öncesi mart ayında madeni bakanlık adına denetleyen İş Başmüfettişi Emin Gümüş'ün madenin sahibi Soma Madencilik'te Proje ve Etüd Müdürü olarak görev yapan Hayri Kebapçılar'ın eniştesi olduğunu ortaya çıkarmıştı. Bugün ise felaket madenindeki denetim-akrabalık skandalının sadece enişte-kayınbiraderle sınırlı olmadığı ortaya çıktı. Facia sonrasında ‘eşli' denetim yapıldığı da anlaşıldı.

BAKANLIK GÖREVLENDİRDİ

Çalışma Bakanlığı Soma'daki maden kazası sonrasında denetim için müfettişler görevlendirdi. Bu görevlendirilen müfettişlerden biri de Aysel Ertürk. Kendisi Çalışma Bakanlığı İzmir Grup Başkanlığında İş Başmüfettişi olarak görev yapıyor. Buraya kadar herşey normal. Ancak normal olmayan Aysel Ertürk'ün bakanlık adına denetimini yaptığı madende aileden birinin daha yer alması. Aysel Ertürk'ün eşi Alparslan Ertürk de Savcılık adına bilirkişi olarak madende denetimlerde bulunuyor.

Alparslan Ertürk, yüksek maden mühendisi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Madencilik Fakültesi'nde öğretim görevlisi. İş güvenliği uzmanı olarak da görev yapan Alpaslan Ertürk'ü cumhuriyet savcılığı görevlendirmiş. Görevlendirme sonrası da ortaya şöyle bir tablo çıkmış: Bakanlık adına Aysel Hanım hem madenin sahiplerinin yani işletmenin hem de kendisinden önceki denetimlerinin normal olup olmadığına bakacak ve bu denetimi raporlaştıracak. Eşi Alparslan Bey ise bu kez savcılık adına hem bakanlığın hem de işletmenin varsa kusurlarını raporlayacak.

MADENE İLK O GİRDİ

Ayrıca Alpaslan Ertürk madene ilk girenlerden. Cumhuriyet Savcısı Gökhan Şahin, Cumhuriyet Savcısı Adem Aktaş ile bilirkişi heyetindeki Maden Bilirkişisi Prof. Dr. Ercüment Yalçın, Maden Bilirkişisi Prof. Dr. Ahmet Hakan Onur, Elektrik Mühendisi Prof. Dr. Eyüp Akpınar ve A sınıfı iş güvenliği uzmanı Alparslan Ertürk'ün kaza sonrası inceleme yapmış ve soruşturmanın ana delili olan ön bilirkişi raporunu hazırlamışlardı.

Dokuz Eylül'e danışmanlar

İzmir'de ikamet eden Aysel ve Alpaslan Ertürk'ten Aysel Ertürk maden mühendisi. Çalışma Bakanlığı İzmir Grup Başkanlığı'nda iş baş müfettişi olarak çalışıyor. Aysel Ertürk eski Çalışma Bakanı Ömer Dinçer döneminde yani 2010 yılında iş baş müfettişliğine atandı. Aysel Ertürk Dokuz Eylül Üniversitesi Danışma Kurulu üyesi olarak da görev yapıyor. Alpaslan Ertürk ise yüksek maden mühendisi. Lisansını Dokuz Eylül Üniversitesi'nde yapan Alpaslan Ertürk Hacettepe Üniversitesi'ndeki yüksek lisansını 1996'da tamamlamış.

1983-2005 arasında özel sektör kömür ve krom işletmelerinde çalışan Alpaslan Ertürk 1988-1997 yılları arasında TMMOB Maden Mühendisleri Odası'nın genel sekreterliği görevini üstlendi. 15 Kasım 2005'ten itibaren ise DEÜ Maden Mühendisliği Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor. Alpaslan Ertürk ile Aysel Ertürk'ü birleştiren diğer nokta ise ikisinin de Dokuz Eylül Üniversitesi Danışma Kurulu'nda yer almaları.

UZMAN MI KALMADI?

SOMA'da devam eden eşli denetimi değerlendiren uzmanların ve hukukçuların ortak yorumu ise şöyle: Kamuoyununu dikkatinin böylesine yoğunlaştığı bir olayda arka arkaya etik olmayan tablolar ortaya çıkıyor. Bakanlık adına biri denetim yapıyorsa eşinin bilirkişi olarak o madende ne işi var. Türkiye'de uzman mı kalmadı?

Proje kayınbiraderden denetim enişteden

HÜRRİYET dün Soma'daki madeni 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan kaza öncesinde denetleyen İş Baş Müfettişi Emin Gümüş'ün sözkonusu maden şirketinde Projelendirme ve Etüd Müdürü olarak çalışan Hayri Kebapçılar'ın eniştesi olduğunu ortaya çıkarmıştı. Emin Gümüş mart ayında kazaya konu madende denetim yaptı. Üstelik Soma Madencilik'te çalışan kayınbiraderinin sorumluluğundaki alanla ilgili denetimin de baş sorumlusuydu.

Bazı uzmanların normalde iki aylık bir süreç gerektirdiğini ileri sürdüğü denetim sadece 4 günde tamamlandı. Gümüş ve İş Müfettişi Yardımcısı Ersin Bulut denetim sonucunda işletmede herhangi bir noksanlık bulunmadığına dair rapor da tuttu. Gümüş'ün akrabası Kebapçılar'ın projelendirme ve Etüd Müdürü olarak çalıştığı madene kaza sonrasında da ilk denetim için görevli olarak gittiği ancak kurum içinde akrabalık söylentilerinin çıkması üzerine görevden el çektirildiği de öğrenildi.

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım