Sigortasız Çalıştırıldığınızı Anladığınızda Ne Yapmalısınız

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Sigortasız Çalıştırılıyorsam Ne Yapmalıyım? Sigortasız çalıştırıldığınızı anladığınızda, işyerinin bağlı olduğu Sigorta İl/Sigorta Müdürlüğü'ne bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Sigorta müdürlükleri her ilde bulunmaktadır.
Sigortasız çalıştırıldığınızı, işyerinden ayrıldıktan sonra anlarsanız, iş akdinizin sona erdiği yılın sonundan başlayarak 5 yıl içerisinde yetkili mahkemeye müracaat etme hakkınız bulunmaktadır.

Soru: Merhaba yeni çalışmaya başladığım iş yerinde deneme süresi adı altında 40 gün çalıştım ve beni hiç bir açıklama yapmadan sadece memnun değiliz diyerek işten çıkardılar. Maasımın da büyük bir kısmını vermediler. Ben öncelikle kendilerini sigortasız personel çalıştırmaktan şikayet etmek istiyorum, bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor ve konuya bir dilekçe örneği konusunda yardımcı olurmusunuz lütfen.

Cevap: Alamadığınız maaş, vb. haklarınız konusunda, Bölge Çalışma Müdürlüğüne, sigortasız çalışmlarınız konusunda SSK Sigorta Müdürlüğüne veya Sigorta Müfettişliği Grup Başkanlıklarına şikayette bulunabilirsiniz. Ancak, şu anda işten çıkarılmış olduğunuza göre, sigortasız çalışma konusunda yapacağınız şikayetten kısa bir zaman içinde ve olumlu olarak bir sonuç almanız biraz zor görünmektedir. Sigortasız çalışma konusunda yapılabilecek olan diğer husus ise, İş Mahkemesinde hizmet tespit davası açılmasıdır.

Öte yandan, SSK'ya şikayette bulunmayı düşünüyorsanız, ".......SSK Müdürlüğüne, ....sicil nulu........işyerinde......tarihleri arasında çalıştığım halde, sigortam yapılmadı. İsim-Adres..." şeklinde dilekçe yazabileceğiniz gibi, bağlı olduğunuz SSK Müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Kaynak: SGK