Sigorta Numarası Bulma

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Sigorta Numarası bulma işlemini E-devlet üzerinden E-Devlet Şifresi ile E-Devlet Kapısı'ndan girerek yapabilirsiniz. Sigorta Numarası Bulma için.

Nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport, tapu, SSK numarası, memur sicil numarası, vergi numarası bunlardan bazıları...

Bu yıl sonundan itibaren, tam anlamıyla enflasyon halini alan kimlik veya tanıtım numaraları tek rakama iniyor.

Bundan böyle, nüfus cüzdanından vergiye kadar herkesin tek bir numarası olacak.

SSK'ya gittiğinde veya ehliyet almak istediğinde hepsinin üzerinde de aynı numara bulunacak.

Her doğan Türk vatandaşı da bundan böyle tek numara alacak ve ömür boyu bu numarasını kendisine verilen her kimlikte kullanacak.

İçişleri Bakanlığı, Vatandaşlık ve Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü'nün üç yıldır yoğun olarak üzerinde çalıştığı, kısa adı MERNİS olan Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'ne bu yıl sonundan itibaren geçiyor.

Her ne kadar, ‘‘fişleniyoruz’’ eleştirilerine uğrasa da sistem, nüfus hizmetlerinin çağdaş bir yapıya kavuşturulması için önem kazanıyor.

Sistemin yıl sonunda devreye girmesi için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, 923 ilçedeki müdürlüklerinin hepsini bilgisayar sistemine geçirmiş.

1904 yılından bu tarafa elinde bulunan 120 milyon kişinin nüfus bilgilerini de bilgisayar ortamına aktarmaya başlamış.

Şimdi bunların merkezde kurulan ana bilgisayar ve bütün kamu kuruluşlarının ulaşabileceği bağlantıyı sağlayacak bilgisayar yazılım programı üzerindeki çalışma devam ediyor.

Sistemin çalışması ise çok basit.

Bir çocuk doğduğunda, kendisine ilçe nüfus müdürlüğünden aynen nüfus cüzdanı gibi üzerinde numara bulunan bir ‘‘akıllı kart’’ verilecek.

Bu akıllı karta ve merkezi sisteme, nüfus bilgileri aktarılırken, parmak izi de alınacak.

Yıl sonundan itibaren de herkesin nüfus müdürlüklerine giderek parmak izlerini verip akıllı nüfus cüzdanı almaları istenecek.

Böylece, ileride bir sorunla karşılaştığında, üzerinde hiçbir kimlik olmasa bile, parmak izinden yola çıkılarak, kan grubundan anne-baba adına, ev adresine, suç işlemişse veya aranıyorsa emniyet verilerine kadar hakkındaki her türlü bilgiye anında ulaşılabilecek.

Batılı birçok ülkede uygulanan tek numarayla kimlikleme sistemi, bugün yaşanan birçok sorunu da giderecek.

Örneğin, benzer isim ve soyadından kaynaklanan sorunlar bitecek.

Veya, bir kişi ehliyet almak istediğinde nüfus cüzdanındaki bilgileri tek tek doldurmak zorunda kalmayacak. Kimlik numarasını verdiği anda hakkındaki bütün bilgilere bilgisayar ortamında ulaşılacağından, birçok belge doldurma veya getirme zorunluluğu olmayacak.

Vergisinden sigorta bilgilerine kadar şeffaf vatandaş dönemini de başlatacağından, sayılamayacak kadar yararı bulunuyor.

Ancak, daha kısa süre öncesinde yaşanan telekulak skandalı hatırlandığında, devletin içine giren kötü niyetli kişilerin sistemden yararlanmaya kalkmasının yaratacağı sonuçlar ise ürkütüyor