SGK Emekli Maaşını Kesti ve 55 Bin TL İstedi

Tuesday, July 14, 2020
emeklilik yaşı hesaplama Tekirdağ SGK Müdürlüğü yaptığı denetim sonucu 3 yıl önce sigortadan emekli olup maaş bağlanan 64 yaşındaki Lütfüye Buyral'ın, 16 ayında prim eksikliği tespit ederek bu sürede verilen emekli maaş tutarı, muayene ve ilaç masraflarından doğan 55 bin lirayı geri istedi.
Tekirdağ SGK Müdürlüğü yaptığı denetim sonucu 3 yıl önce sigortadan emekli olup maaş bağlanan 64 yaşındaki Lütfüye Buyral'ın, 16 ayında prim eksikliği tespit ederek bu sürede verilen emekli maaş tutarı, muayene ve ilaç masraflarından doğan 55 bin lirayı geri istedi. Tek odalı evde yaşayan Lütfüye Buyral ise 'Kendime zor bakıyorum, bu parayı nasıl öderimö diyerek gözyaşı döktü.

Aydoğdu Mahallesindeki tek göz odalı evde yaşayan 64 yaşındaki Lütfüye Buyral 3 yıl önce sigortadan emekli olup 800 lira maaş bağlandı. Geçimini aldığı maaşla sürdüren Buyral, önceki gün Tekirdağ SGK Müdürlüğü'nden gelen bir yazıyla şok oldu. Emekli olmadan önceki 2 yılında 16 ayın SGK primlerinin ödenmediği belirtilen yazıda 'Kurumumuzca prim eksikleriniz bulunduğu tespit edildiğinden emekli maaşınız kesilmiştir. Size ödediğimiz emekli maaş tutarı, muayene ve ilaç masraflarından doğan 55 bin lira haksız kazanç olan bedelin geri ödenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yasal işlem uygulanacaktırö denildi.

SGK'nın geri istediği 55 bin lirayı ödeyecek durumda olmadığını ifade eden Lütfüye Buyral, kendisine zor baktığını ve aylık 800 lira maaşla geçinmeye çalıştığını belirterek, 'Ben nasıl öderim bu parayı kendime zor bakıyorum. Kimsem yok. Yıllarca konfeksiyonlar da çalıştım son iki yıl çalıştığım firma primlerimi ödememiş. Devlet beni 3 yıl önce emekli edip maaş bağladı. Şimdi maaşımı kesti hem de ödediği maaşları ve tedavi masraflarını geri istiyor. Bunda benim suçum neö diyerek gözyaşı döktü.

'BİZ OLMASAK YAŞAYAMAZ'

64 Yaşındaki Lütfü Buyral'ın iki kızından biri olan, Fatma Kumcu ise aldığı aylıkla bile zor geçinen annesinin istenilen parayı ödeyecek durumda olmadığını söyledi. Kumcu, 'Annem yaşlı ve bu küçük evde yalnız yaşıyor. Biz evliyiz ve çocuklarımız okuyor zaman zaman annemi gelip kontrol ediyoruz. İhtiyaçlarını görüyoruz. Ancak her an yanında olamıyoruz. Biz olmasak annem yaşayamaz. Devlet 3 yıl önce annemi emekli yapmış. Maaş ödemiş. Yenimi fark ediyor prim eksiklerini. Madem eksiği vardı neden daha önce denetlememişler. Bizler 55 bin lirayı nasıl öderiz Mağduruz, ödeyecek durumumuz yok. Yetkililerden buna bir çare bulmalarını istiyoruz. Anneme devlet haciz yollayacakmış. Annemin malı mülkü yok. Bu yaşadığı yer babamdan kalma bir ev, onu da satsan 20 bin lira etmezö şeklinde konuştu.

SGK FİİLİ ÇALIŞMA YOK

Tekirdağ Sosyal Güvelik Kurumu ise 2010 yılına ilişkin denetimlerde Lütfüye Buyral'ın çalıştığı firmanın primlerini yatırmadığının tespit edildiğini belirterek şu açıklamayı yaptı 'Kurumumuz denetmenleri tarafından yapılan inceleme ve araştırma sonucunda, Lütfiye Buyral'ın 2007 yılından sonraki çalışmalarının fiili olmadığı tesit edilerek 2010 yılı Şubat ayı itibariyle emeklilik şartlarının oluşmadığı anlaşıldı. Bu nedenle Lütfüye Buyral'ın emeklilik işlemi söz konusu tarih itibariyle iptal edilmiş olup yapılan işlemin yasalara uygun olduğu anlaşılmıştırö

Aile bir yandan yetkililere sesini duyurmaya çalışırken, diğer taraftan avukatları aracılığı ile kuruma dava açmaya hazırlanıyor.Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım