SGK, O Borçları Prim Ödeyenlerden Tahsil Etmeye Başladı

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
SGK’nın primlerin hesaplanma yönteminde yaptığı değişiklik nedeniyle 550 bin Bağ-Kur’luya çıkardığı borç, eczacılardan tek seferde kesildi. Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Harun Kızılay yaklaşık 7 bin eczacıyı ilgilendiren prim borcu kesintisinin tek seferde, üstelik tebligat olmadan yapılmasını doğru bulmadıklarını söyledi.
Kızılay, "SGK'dan alacağını bekleyen kişiden parayı direkt kestiğinizde o işletmenin dengesini değiştirmiş oluyorsunuz. Bu konuda kanun teklifi hazırladık. Önümüzdeki günlerde Meclise gelecek olan ilk torba yasada bu konuyu görüşüp bir kanun değişikliği önerisi yapacağız.

6 BİN 800 ECZACIDAN KESİLDİ

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten saydan ise “Yaklaşık 6 bin 800 eczacıyı ilgilendiren bu durum toplamda 550 bin işverene de yansımaya başladı” dedi.

SGK yetkilileri ise bu borçların sistemde önceden tanımlandığı için şu an itibariyle yapacakları bir şey olmadığını, ancak bundan sonraki borç kesintileri için bir çalışma yaptıklarını kaydettiler.

Saydan, “Yaklaşık 6 bin 800 eczacının prim borcu bir defada kesildi. Geriye kalan 500 binin üzerindeki Bağkurlu işveren de aynı sıkıntıyı yaşayacak” dedi.

SGK BORÇLARI ECZACILARDAN TEK SEFERDE KESİLECEK

SGK yetkilileri ise eczacılardan yapılan kesintide bir dönüş olamayacağını, ancak bundan sonraki borçlara ilişkin sorunu çözmeye çalıştıklarını söylediler.

Kesinti yapılan tutar 3 bin TL ile 30 bin TL arasında değişiyor.