SGK, maaş için anlaşmalı boşanan 251 kişiyi tespit etti

Friday, April 3, 2020
Haksız kazanç elde etmek için eşlerinden hileli bir şekilde boşanan kadınların sayısının artması dikkat çekti. Kayseri'de Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) yaptığı denetimlerde 251 kadının bu yöntemle maaş aldığı belirlendi. SGK, paraların faizi ile geri alınması için bu kadınlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Denetim sırasında yalan beyanda bulunan mahalle muhtarları hakkında da valiliğe şikayette bulunuluyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu Kayseri İl Müdürü Mehmet Kır, yapılan ihbarlar ve denetimler sonucu ekiplerin 452 kişiyi tespit ettiklerini söyledi. Bunlardan 251'inin babalarından kalan maaşı alabilmek için eşlerinden boşanan kadınlar olduğunu tespit ettiklerini anlattı. Bu kadınların maaşlarının kesildiğini ve verilen paraların faizi ile geri alınması için savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını kaydetti.

201 kişinin ise gerçekten ayrı yaşadığının tespit edildiğini belirten Kır, "Yapılan ihbar ve şikayetleri değerlendiriyoruz. Bazen kardeş kardeşi, ana-kız birbirini şikayet ettiğine bile şahit oluyoruz. Yaptığımız denetimlerde hileli boşanma ile kurumu zarara uğrattıkları tespit edilirse hemen savcılığa başvuruyoruz. Paraların faizi ile geri alıyoruz." dedi.

HİLELİ BOŞANMADA MUHTARLAR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Denetimler sırasında mahalle muhtarlarının da bilgisine başvurduklarını belirten Mehmet Kır, yalan beyanda bulunan mahalle muhtarları hakkında ise valiliğe bilgi verdiklerini kaydetti.

Tarım Bağkur'unda da bazı muhtarların hayali sigorta gösterdiklerini kaydeden Kır, "Mesela İstanbul'da çalışan bir kişi tarım sigortasından gösteriliyor. Bazı muhtarlar yalan beyanda bulunuyor. Yani hayali birini tarım sigortasından gösteriyor. Bunu tespit ettiğimizde muhtar hakkında savcılığa ve Valiliğe bildiriyoruz." diye konuştu.Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım