SGK'dan Sahte Sigortalı Avı

Saturday, January 16, 2021
Sahte sigortalılar SSK'nın yaptığı araştırmalar sonucu birer birer ortaya çıkıyor.Şimdiye değin 2 bin 317 kişi yakayı ele verdi.
Sosyal Güvenlik Kurumu Elbistan Müdürlüğü, yaptığı geniş kapsamlı araştırma sonunda 2 bin 317 sahte sigortalıyı ortaya çıkardı. Konuyla ilgili olduğu gerekçesiyle 6 işyeri cumhuriyet savcılığına sevk edildi. 60 bin 771 sahte sigorta günü ortaya çıkarıldı. Elbistan Sosyal Güvenlik Merkezi Müdürü Halis Güven, şahısların nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla sevk edildiğini ve illegal yollardan emekli olan çok sayıda vatandaşın emekliliğinin iptal edildiğini bildirdi. Emekli maaşı alanlar ise parayı faiziyle birlikte ödeyecek.

SGK Elbistan Müdürlüğü, bir yılı aşkın bir süredir buyana sahte sigortalıları tespit etmek için çalışıyor. Yapılan çalışmalar sonunda sadece 6 işyerinin 2 bin 317 kişiyi illegal yollarla sigortalı hale getirdiği belirlendi. 6 işyerine para ödeyen ve sigortalılık gününü doldurarak emekli olan çok sayıda emeklinin, bu hakkı kaybedeceği bildirildi. SGK Merkezi Müdürü Halis Güven, "Sosyal Güvenlik Kurumunun sorunlarının ön sıralarında kayıt dışı istihdam ve sahte sigortalılık gelmektedir. Kurumumuz her iki sorunla ilgili denetimlerini artırarak devam ettirmektedir. Kayıt dışı istihdam herkesin bildiği üzere çalışan kişinin Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmeden çalıştırılmasıdır. Sahte sigortalılık ise gerçekte fiilen bir işyerinde çalışmayan kişi için işyeri sahibinin çalışıyormuş gibi bildirimde bulunmasıdır." dedi.

Güven, "Sahte sigortalılık, işçi ve işveren rolündekilerin anlaşarak SGK’yı zarara uğratmalarıdır. Elbistan Sosyal Güvenlik Merkezi olarak bölgemizde yapmış olduğumuz denetim ve incelemeler neticesinde sahte sigortalı bildirimlerinde bulunulduğu tespit edilmiştir. Yapılan denetim ve incelemelerde 6 değişik işyerinden 2 bin 317 sigortalı için 60 bin 771 gün sahte sigorta bildiriminde bulunulduğu tespit edilmiştir. Bu kişilerin gerçek çalışmaya dayanmayan, dolayısıyla sahte olduğu tespit edilen bu hizmetleri tamamen iptal edilerek prim ödeme gün sayıları ve prime esas kazançları sistemden silinmiştir." şeklinde konuştu.

Yapılan tespitler sonunda, Eğer o kişi emekli olmuş ise iptal edilen hizmetleri düşüldüğünde emeklilik hakkını kaybediyorsa emekli maaşları kesilecek ve bugüne kadar almış olduğu maaşının tamamı kendisinden ve onu sahte sigortalı olarak bildiren kişilerden yasal faizi ile birlikte geri istenecek. İptal edilen hizmetlere dayanarak yapılmış sağlık yardımı varsa bu sağlık yardımı kapsamında yapılmış olan bütün giderler yasal faizi ile istenecek.

İptal edilen hizmetlere dayanarak ödenmiş geçici iş göremezlik ödeneği varsa, tamamı yasal faizi ile birlikte tahsil edilecek. Ödenen primler iade edilmeyecek ve kuruma irat kaydedilecek. Sahte sigortalı olanlar ile bunları bildiren kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu'na göre işlem yapılmak üzere Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulacak. Bu işlemlerin yapılmasında kusuru bulunan serbest muhasebeci ve mali müşavirler hakkında da hem Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulacak hem de meslek odalarınca disiplin işlemi yapılmak üzere bildirilecek.

Kaynak:Cihan

SEO Uzmanı Yazar E. Çağrıcı'nın Diğer Yazıları
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım