SGK'dan prim sınırlama haberlerine yalanlama

Wednesday, May 27, 2020
SGK Primleri SGK, emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi'ne sınırlama getirileceği haberlerini yalanladı.

"59 yaş ve üstünde olanlardan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilmeyeceği gerçek değil" denildi. SGK, yaptığı yazılı açıklamada, Sosyal Güvenlik Destek Primi'yle ilgili uygulanan mevzuatı da hatırlattı.
Buna göre, 1999 yılında yaşlılık aylığı bağlananlardan aylığın bağlandığı veya tekrar çalışmaya başlandığı tarihi takip eden ay başından itibaren çalışmalarının sona erdiği aya kadar yüzde 10 oranında sosyal güvenlik destek primi kesileceği hükmü getirildiği belirtildi.

Ancak 1-21 Ekim 2008 tarihlerinde bu oranın yüzde 12 olduğu ve takip eden her yılın ocak ayında bir puan artırıldığı ifade edildi.

Mevcut durumda bu oranın yüzde 15 olduğu, bunun üzerine ise yasal düzenlemeler nedeniyle çıkılamayacağı belirtildi.Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım