SGK'dan 'Evin Hesap Uzmanı Kadın' Projesi

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu), MasterCard ve TurkishWIN işbirliğiyle, çalışan kadınların ekonomik yaşama aktif katılımını artırmak için hayata geçirilen "Evin Hesap Uzmanı Kadın" projesinin tanıtımını yaptı.
sgk evin hesap uzmanı

SGK Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

SGK Prim Sorgulama Nasıl Öğrenilir?

Tanıtım programının açılışında konuşan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, Türkiye’ye hitap eden ve kadınları odak noktasına alan projede, paydaş olarak yer almaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi.

Başkan Gökalp İlhan, yoksulluğun önlenmesi ve ekonomik büyüme için başta kadınlar olmak üzere, çalışma çağındaki bireylerin iş gücü piyasasında yer almasının son derece önemli olduğuna vurgu yaparak, "Cinsiyet eşitliği, yoksulluğu önlemekle doğrudan ilişkilidir. Kalıplaşmış bir takım tavır ve bazı ayrımcı düşüncelerin ortadan kalkması gerekir. Eşit işlerde eşit ücretlerin ödenmesi, çalışmaların bir değer olarak karşılığını bulması ve ailelere yönelik destekleyici politikaların uygulanması gibi pek çok çalışma ülkemizde reform niteliğindeki çalışmalardır" dedi.

Dünya ülkeleri seviyelerine baktığımızda ülkemizde kadınların iş gücüne katılım oranlarında alınması gereken önemli mesafeler olduğuna değinen Gökalp İlhan şunları dile getirdi: "Eğitim seviyesinin yükseltilmesine yönelik çalışmalar bu noktada kilit rol oynamaktadır.

Eğitim durumlarına göre kadınların iş gücüne katılımı oranı incelendiğinde eğitim seviyesi yükseldikçe iş gücüne katılım oranın da arttığını görmekteyiz. Türkiye’de kadının işgücüne katılımı oranı, Aralık 2014 rakamlarına göre yüzde 30’a yükselmiş bulunmaktadır. 2014-2023 yılları Ulusal İstihdam Stratejisi kapsamında hedefimiz, yüzde 30’larda olan kadın iş gücü oranının yüzde 41’e yükseltilmesidir. Sosyal Güvenlik Kurumu olarak kadınlarımızı yoğun bir şekilde desteklemeye devam edeceğiz."

Başkan Gökalp İlhan konuşmasının devamında projedeki amaçları için, "Oluşturduğumuz işbirliğiyle tüm Türkiye genelinde 18-35 yaş arası işe giriş yapmış kadınlarımıza, sosyal güvenliğe yönelik haklarını anlatmak istiyoruz. Proje kapsamında 10 pilot ilde, 2,5 ay farkındalık ve finansal okur-yazarlık eğitimleri verileceğiz" açıklamasında bulundu.

Projenin ortaklarından MasterCard’ın Türkiye Müdürü Yasemin Bedir ise şunları söyledi: "MasterCard olarak faaliyette bulunduğumuz her ülkede sağlıklı ve sürdürülebilir, ekonomik büyümeyi sağlayacak ortamın yaratılmasına katkıda bulunma hedefiyle çalışıyoruz. Global olarak yerel yönetimlerle işbirliği içinde finansal sisteme erişimi kolaylaştıracak ve arttıracak projeler geliştiriyoruz. Uzun vadeli sürdürülebilir büyüme ve gelişim Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde vatandaşların finansal sisteme erişiminin artması ile mümkün.

Finansal araçların etkin kullanımı ile refah seviyesi yüksek bir orta sınıf oluşuyor. Bireyler için eşit girişimcilik fırsatları doğarken, sosyal ve ekonomik hareketlilik sağlanıyor. Ülkemizde de uzmanlığımızı proje ortaklarımızın gücü ile birleştirerek Evin Hesap Uzmanı Kadın projemizi kadınlarımızın hizmetine sunmaktan mutluluk duyuyoruz. İnanıyoruz ki kadınlarımızın yükselen bilinci, bu bilgilerin toplum tabanına yayılmasını ve daha bilinçli nesillerin yetişmesini de sağlayacak."

TurkishWIN Kurucusu Melek Pulatkonak, kadınların birbirine ilham ve güç vermesi için her gün çalıştıklarını ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: "Kitlelere ‘O Yaparsa Ben De Yaparım.’ dedirten kadın hikayelerini ulaştırmak, mentorluk, üniversite programları, uluslararası iş birlikleri ve Kadın Liderlik Platformu gibi iş dünyasını bir araya getiren networkler kuruyoruz.

Heyecanla devam ettirdiğimiz kadına yatırım yolculuğumuzda, çok özel ve çok heyecan duyduğumuz yeni projemiz ‘Evin Hesap Uzmanı Kadın’ dolayısıyla çok mutluyuz. Dünyada ve Türkiye’de benimsenen evrensel bir gerçek, ‘Kadınsız toplum, yarınsız toplumdur. Fark yaratan kadın ve kadına destek veren erkeklerimizin olduğu her ilham verici hikaye için TurkishWIN fark yaratan kız kardeşlik ağı olarak biz de varız."

Nisan ve Mayıs aylarında projenin hayata geçirilmesi için pilot olarak belirlenen 10 ilde sırasıyla, Antalya, Ankara, Sakarya, Zonguldak, Manisa, Adana, Eskişehir, Kayseri, İstanbul ve Bursa’da kadınlar çeşitli konularda bilgilendirilecek. SGK iş birliğiyle, bu şehirlerde çalışan kadınlara ulaşılarak, yüz yüze eğitimler yapılacak.