SGK'dan 'akılcı ilaç kullanımı'

Thursday, January 21, 2021
SGK Politika ve Proje Daire Başkanı Dr. Mümüne Nurdan Doğukan, "Akılcı İlaç Kullanımı" konusundaki projeye ilişkin, "Projeyle reçetesiz ilaç kullanımının azaltılması hedefleniyor" dedi.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Marmara Üniversitesi arasında 2013 yılının başında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında "Akılcı İlaç Kullanımı" konusunda proje geliştirildi. SGK'dan yapılan açıklamada, "Gerçekleştirilen proje ile toplumun tüm kesimleri, eğitim kurumları, sağlık hizmet sunucuları, sivil toplum kuruluşları ve ilgili diğer kişi ve kuruluşları göz önünde bulundurarak ilaçların akılcı kullanılması ile ilgili bilgilendirici ve tanıtıcı materyaller hazırlanıyor. Gerek bu hazırlıklar gerekse ülke genelinde ilaç kullanımına dair ileride yürütülecek faaliyetlere yol göstermesi amaçlı kapsamlı ilaç kullanımı araştırması yürütülüyor ve sonuçları bilimsel kamuoyuyla paylaşılmaya devam ediyor" denildi.

sgk akılcı ilaç kullanımı

Projede gerçekleştirilen çalışmaların ara değerlendirilmesinin yapıldığı toplantının Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü Dr. İbrahim Üzümcü Konferans Salonu'nda gerçekleştirildiğinin bildirildiği açıklamada şu bilgilere yer verildi: "SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü Politika ve Proje Daire Başkanı Dr. Mümine Nurdan Doğukan, SGK'nın çok kapsamlı projeler yürüttüğünü, akılcı ilaç kullanımı projesinin de bunlardan sadece bir tanesi olduğunu belirterek, bu projenin birçok yönleri ile ilklere imza atan özel bir proje olduğunu vurgulayarak, "Proje ile birçok ilklere imza atılarak reçetesiz ilaç kullanımı azaltıp, bilinçsiz ilaç kullanımını bitirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Projenin SGK tarafında Koordinatörlüğünü de yürüten Dr. Doğukan, ülkemizde doğru ve yeterli dozda ilaç kullanarak insan sağlığının korunacağını belirterek, toplumun her kesiminin yeterli derecede bilgilenmesi ile reçetesiz/bilinçsiz ilaç kullanımının son derece azalacağını söyledi.İlaç kullanımında rol alanların yeterince bilgi sahibi olmamalarının gereksiz ilaç kullanımını artırdığını, bu durumun hem insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini, hem de ülke ekonomisine olumsuz yansımaları olduğunu ifade etti."

Açıklamada ayrıca toplantıda Marmara Üniversitesi adına konuşan Prof. Dr. Ahmet Akıcı'nın projenin etkin bir şekilde 15 Aralık 2013 tarihine kadar devam edeceğine yönelik verdiği bilgi de yer aldı.

Toplantıda görsel işitsel eğitim materyallerinin tanıtımının yanı sıra, hazırlanan ve basımı gerçekleştirilen akılcı ilaç kullanımı kitaplarının tanıtımları yapıldığının da bildirildiği açıklamada, toplantıda SGK'nın akılcı ilaç kullanımı ile ilgili yaşlı bireylere ve emeklilere göndermeyi planladığı mektubun simüle örnekleri de tanıtıldığı bilgisi de yer aldı.

Proje kapsamında SGK personeline verilmiş olan akılcı ilaç kullanımı eğitimlerinin hekimler, eczacılar ve sosyal güvenlik uzman/uzman yardımcıları için ayrı ayrı olmak üzere 3 grupta başarıyla gerçekleştirildiği dile getirildiği açıklamada, projenin SGK tarafında yer alan ekip üyelerinin ortak katılımlarıyla Medula araştırmasının gerçekleştirildiği de ifade edildi.

Kaynak: İHA

SEO Uzmanı Yazar E. Çağrıcı'nın Diğer Yazıları
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım