SGK’dan emekli esnafa haciz şoku

Sunday, May 31, 2020
SGK Emekli olduktan sonra esnaflık yapan 230 bin kişi maaşlarının yüzde 15’ine denk gelen Sosyal Güvenlik Destek Primi’ni ödemedi.

SGK, prim borcunu ödemeyen kişilerden maaşlarına haciz koyarak alacaklarını tahsil etmeye başladı. Emekli olduktan sonra esnaflık yapan veya şirket ortağı olan kişilerin SGDP ödemesi gerekiyor.
Emekli olduktan sonra serbest çalışan ve primini ödemeyen 230 bin kişinin maaşlarına SGK tarafından gelen hacizle maaşlarda dörtte bir oranında kesintiye gidiliyor.

36 aya taksitlendirildi

2003 yılında yapılan yasal düzenleme ile işyeri sahibi olan emeklilerden SGDP kesilmesine karar verilmişti. Buna göre emekli olduktan sonra işyeri açan emeklilerin, maaşlarının yüzde 15’i oranında destek primi ödemesi gerekiyordu. Bu durumdaki emeklilerin üç ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurarak destek primi kesilmesi talep etmesi istendi. Ancak kanundan habersiz olan emeklilerin büyük bölümü müracaat etmedi.

Çözüm arayan hükümet, çareyi afta buldu. Yıl başında Meclis’e sevk edilen mini paketle birikmiş borcu olan emeklilerin rahatlatılması hedeflendi. SGDP borcu bulunan emekliler için yapılan kanuni düzenleme ocak ayında Meclis’ten geçerek yasalaştı. Bu düzenleme ile birikmiş borcu olan emeklilerin borç faizleri silindi. Ana para ise enflasyon oranında artırılarak 36 aya kadar taksitlendirildi. Borcu olan emeklilerin 31 Mayıs’a kadar SGK’ya başvurarak bu prim affından yararlanması gerekiyordu. Fakat SGDP borcu bulunan 480 bin emekliden bu düzenlemeye başvuran kişi sayısı 250 bin oldu. Geriye kalan 230 bin kişi, borcunu taksitle ödeme seçeneğine de ilgi göstermedi.Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım