Milyonlarca Emekli Bu Davanın Sonucunu Bekliyor

Friday, October 30, 2020
2000 yılından sonra emekli olan onbinlerce kişiyi ilgilendiren intibak davası bugün görülüyor. Yeni bilirkişi raporunun mahkemeye sunulması beklenirken emekli lehine çıkacak bir karar maaşları 50 ila 355 lira arası yükseltebilir. Davada son dakika gelişmesi olarak bilirkişi raporu olumsuz çıktı, son sözü yargıtay söyleyecek.

Emekli Maaşı Sorgulama

Ne Zaman Emekli Olabilirim

e-Devlet Şifresi ile Emekli Maaşı Sorgulama


İntibak Yasası ile 'emeklilerin' maaşları eksik mi hesaplandı, sorusunun yanıtı az sonra belli olacak. İntibak Yasası 'eksik' çıktı diyerek, 'bireysel' dava açan İşçi, Memur, Bağkur Emeklileri Derneği Başkanı Hamdi Öz'ün maaşının eksik hesaplanıp hesaplanmadığına ilişkin bilirkişi raporu tamamlandı.

Ancak rapor, Öz'e duruşmadan 15 gün önce gönderilmesi gerekirken, gönderilemedi. İşte Öz, duruşma öncesi raporu alabilmek için Ankara 8.İş Mahkemesi kalemine gidiyor.

Hürriyet'in telefonla ulaştığı Öz, "Bilirkişi raporunun lehimize mi aleyhimize mi olduğunu bilmiyorum. Hızlıca raporu alıp, anlamaya çalışacağım. Aleyhimizde ise bugünkü duruşmada ek süre isteyeceğim" dedi.

MİLYONLARCA EMEKLİYE 'EMSAL' OLACAK

Mahkeme yargılama sonunda Hamdi Öz'ü haklı bulursa karar milyonlarca emekliye 'emsal' olacak.

İşçi, Memur, Bağkur Emeklileri Derneği Başkanı Hamdi Öz, 2012 yılında çıkarılan 6283 Sayılı İntibak Yasası'nın 'eksik' çıktığını savunarak, Ankara İş Mahkemesi'ne Sosyal Güvenlik Kurumu aleyhine dava açtı.

Öz, İntibak'ın eksik çıktığını ileri sürerek, yeniden hesaplama yapılmasını ve mağduriyetinin giderilmesini istedi.

SSK VE BAĞ-KURLU'YU İLGİLENDİRİYOR

Mahkemeye 6092 prim günü bulunan ve 6283 sayılı yasa ile yapılan İntibak da dahil 1005 lira emekli maaşı aldığını bildiren Öz, bunun eksik hesaplandığını dolayısıyla da mağdur olduğunu iddia ediyor. Ayrıca 5510 sayılı Yasanın 'tek çatı' yasası olduğunu dolayısıyla işçi, memur ya da Bağkur ayrımı yapılmaksızın aynı prim süresi ve miktarını yatıranların aynı maaşı almaları gerektiğini ileri sürüyor.

Dolayısıyla da asgari ücret üzerinden prim yatıran bir işçi ile aynı miktar ve sürede prim yatıran BAĞ-KUR emeklisinin, memur emeklisi gibi en az 1250 lira maaş alması gerektiğini ileri sürüyor. Bu nedenle Hamdi Öz davası, milyonlarca SSK, BAĞ-KUR emeklisini ilgilendiriyor.
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım