Milli Eğitim'e 40 bin yeni atama ve ilk kez kadrolu Kürtçe öğretmen ataması

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
MEB 2014'de kaç öğretmen ataması yapacak. Milli Eğitim Bakanlı'ğı kadrolu Kürtçe öğretmen alımı yapacak mı? Milli Eğitim Bakanlığı'nın 40 bin öğretmen atama duyurusunda sınıf öğretmenliği ilk sırada yer aldı. Devlet ilk kez okullara kadrolu Kürtçe öğretmeni de atayacak
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2014-2015 eğitim öğretim yılı öncesinde 40 bin öğretmen ataması için kontenjanları belirledi. Adaylar 12-18 Eylül 2014 tarihlerinde elektronik ortamda başvuru yapabilecek. Kontenjanlarda en büyük payı 6 bin 152 ile sınıf öğretmenliği aldı. Ayrıca devlet ilk kez okullara kadrolu Kürtçe öğretmeni atayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın torba kanunu onaylamasının hemen ardından MEB, jet hızıyla 2014 yılı eylül dönemi 40 bin öğretmen atama duyurusunu yaptı.

Öğretmenlerin bir an önce tercihlerini yapabilmeleri için, kanun onaylanır onaylanmaz MEB duyuruya çıktı. Başvuru kılavuzu MEB İnsan Kaynakları internet sitesinde yayınlandı, ancak kılavuzda atama tarihi açıklanmadı. 109 branşta atama yapacak MEB en çok kontenjanı sınıf öğretmenlerine ayırdı. 6 bin 152 kontenjanla sınıf öğretmenliği ilk sırayı alırken, İngilizce öğretmenliğine 3 bin 931, din kültürü ve ahlak bilgisine 3 bin 405 kontenjan ayrıldı.

160'I MİLLİ SPORCU

Rehberlik öğretmenliğine 2 bin 902, ilköğretim matematik öğretmenliğine 2 bin 426, özel eğitime bin 945, okul öncesi öğretmenliğine bin 939, Türkçe öğretmenliğine bin 772, beden eğitimine 160'ı milli sporcu olmak üzere bin 613, fen bilimlerine bin 375, matematik öğretmenliğine bin 290, Türk dili ve edebiyatına bin 125, bilişim teknolojilerine bin 100 kontenjan ayrıldı.

İLK KEZ KÜRTÇE

MEB bu yıl ilk kez, Yaşayan Diller ve Lehçeler Bölümü altında seçmeli olarak okullarda okutulan Kürtçe için de 18 kontenjan ayırdı. Okullarda Yaşayan Diller ve Lehçeler bölümlerinde Lazca, Abhazca, Adigece, Zazaca ve Kırmançi olmak üzere 5 dil okutuluyor. Üniversitelerin yüksek lisans bölümlerinde Zazaca ve Kırmançi eğitimi alan öğrenciler, MEB'in açtığı kontenjanlara başvurabilecekler.