Memurlar İçin 657 Sayılı Yasa Değiştiriliyor

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu sil baştan değiştiriliyor. Deni düzenleme ile memurlara yönelik yeni haklar getiriliyor. Bazı STK'lar ise yasanın değiştirilmesine tepkili...
memur 657 sayılı kanun

50 yıllık 657 sayılı Devlet memurları Kanunu artık tarih olacak. Vatan gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, bunun yerine yeni yasa gelecek ve memurluk sistemi baştan sona değişecek. Bu konuda bir süredir devam eden çalışmalarda sona yaklaşılıyor. Çalışma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda detaylar da belli olmaya başladı.

Yeniliklerden bazıları şöyle:

İZİN SÜRELERİ ARTACAK

Yeni kanun ile artık hafta sonları yıllık izin süresinden sayılmayacak. Böylece izin hesabında iş günü esası getirilecek. Kamu çalışanlarının yıllık izin süresi, SGK’ya prim ödemek suretiyle geçen hizmeti 1 yıldan 10 yıla kadar (on yıl dahil) 20 iş günü, 10 yıldan fazla olanlar için 30 iş günü olacak.

Emekli Maaşı Sorgulama

Memur Maaş Sorgulama

Memur Maaşı Ne Kadar Artacak

İşte 2014 memur maaşları

2013 Zamlı Memur Maaşları


ENGELLİ ÇALIŞAN SAYISI ARTIYOR

Kamuda engelli çalışma oranı % 3′den % 4′e çıkarılacak . Kamu kuruluşlarında çalışan sayısının yüzde 4′ü engelli olacak. Bu oranın farklı uygulanacağı meslek ve görevler ile kuruluşlar Bakanlar Kurulu’nca kararlaştırılacak.

PERFORMANS ÖDEMESİ VE ESNEK ÇALIŞMA SAATLERİ

Performansı yüksek memur daha fazla maaş alabilecek. Halen çalışan memurlardan emsallerine göre fazla çalışan personel diğer emselinden fazla maaş alabilecek. Memurun yıllık performans değerlendirme sonuçlarına göre ücreti Maliye Bakanlığı’nca belirlenecek belli bir performans ödeneğinden karşılanacak. Bu ödeme yılsonunda yapılacak.Hamileler, engelliler ve Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek iş ve hizmetlerdeki memurlar kurum amirinin izni ile esnek çalışabilecek. Çocuğu olan memur istemesi halinde 1 yaşına kadar esnek çalışabilecek.

ÖRGÜTE DESTEK VEREN GİDECEK

Terör örgütlerine destek veren memurlar, kolaylıkla disiplin cezasıyla işten atılacak. Bunun dışında devlet memurları ile ilgili ağırlaştırıcı düzenleme olmayacak. Disiplin cezaları yeniden tanımlanacak.

TEPKİLERE NEDEN OLDU

Öte yandan yapılan değişiklikler, Kesk, Kamu – Sen ve Eğitim İş Sendikası gibi sivil toplum kuruluşları tarafından tepkiyle karşılandı. Eğitim İş Sendikası üyesi bir grup, 657 Sayılı Devlet Memurları Yasası’yla ilgili yapılması planlanan değişiklikleri protesto ederken, Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk “Paralel yapıyla mücadele etmek için 657′nin kaldırılması lazımmış. Böyle bir yaklaşım olur mu arkadaşlar?” diyerek memurun iş güvencesinin ortadan kaldırılacağını savundu.

Memur Çalışma Saatleri Anket