Memur maaşında enflasyon kaybı giderek artıyor

Tuesday, October 27, 2020
Hükümet ile Memur-Sen arasında imzalanan toplu sözleşme ile enflasyon farkından mahrum bırakılan memurun kaybı 73 lira ile 258 lira arasında değişen rakamlara ulaştı. Geçtiğimiz yıl ağustos ayında imzalanan ve 2014 ile 2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşme, memura büyük bir hayal kırıklığı yaşattı.
Hükümet ile Memur-Sen arasında imzalanan toplu sözleşme ile enflasyon farkından mahrum bırakılan memurun kaybı her geçen ay biraz daha artıyor. Enflasyon, yılın ilk 7 ayında geçen yıl sonuna oranla yüzde 6,18 oranında artarken, enflasyon farkı alamayan memurun hak kaybı 73 lira ile 258 lira arasında değişen rakamlara ulaştı.

Bağımsız Büro-Sen’in Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon rakamları üzerinden, memurların enflasyon farkı kayıplarına ilişkin yaptığı araştırma, memurun en düşük 73 ile 258 lira arasında değişim tutarlarda zarar ettiğini ortaya çıkardı. Geçtiğimiz yıl ağustos ayında imzalanan ve 2014 ile 2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşme, memura Cumhuriyet tarihinin en büyük kayıplarından birini yaşattı.

Hükümet ile yetkili sendika olan Memur Sen Konfederasyonu arasında imzalanan toplu sözleşme ile 2014 yılı için seyyanen zam pazarlığı yapılınca bu yıl memurların enflasyon farkı suya düştü. Böylece Memur Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu’nun bütün memurlar adına attığı imza, her bir memurun cebinden en az 73 lira eksiltti.

Kamu çalışanları bu yıla kadar her sene ocak ve temmuz aylarında iki kere zam alıyordu. Ancak memurlar bu yıl ilk defa ikinci zamdan mahrum bırakıldı. Geçen yıl ağustosta imzalanan ve 2014 ile 2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşmede Memur-Sen’in hükümetin ‘yüzde 3+3+enflasyon farkı’ önerisi yerine 123 lira seyyanen zammı kabul etmesi memura hayal kırıklığına yaşattı.

Yılbaşında maaşlara tek seferde uygulanan 123 liralık seyyanen zam, maaşları yüksek olan kamu görevlisinin kaybını ise daha da büyüttü. Müsteşar ve genel müdür gibi üst sınırdan maaş alan kamu görevlilerinin enflasyon farkı ödenmemesinden kaynaklı kaybı 258 liraya kadar ulaştı. En düşük memur aylığında ise kayıp 73 lira oldu.

Bağımsız Büro-Sen Genel Başkanı Remzi Kızılkaya, konuya ilişkin açıklamasında, artık birçok sendikanın memurların çıkarlarından çok hükümetin çıkarlarına hizmet ettiğine dikkat çekerek, “Sendikalar bugüne kadar kendisini yaratan sahiplerine hizmet etmekten başka bir şey yapmamıştır. Bu tür sarı sendikaların ne memura ne de ülkeye bir hayrı vardır. Tek bildikleri hükümetin çıkarlarını korumak ve onlara hizmet etmektir. Memur artık gözünü açmalı ve baskılara boyun eğmemelidir.

Bundan sonra aynı şekilde hak kayıplarının yaşanmaması için memurun yapması gereken şey bellidir.” dedi. Memurun enflasyon farkından kaynaklı maaş kaybının her geçen ay biraz daha büyüdüğüne dikkat çeken Kızılkaya, “Bu telafisi imkânsız olarak düşünemeyeceğimiz bir konudur. Kıt kanaat geçinen memura ‘toplu sözleşme böyle, enflasyon farkı yok’ diye dayatılamaz. Yanlışın neresinden dönülürse kârdır. Hükümet, enflasyon farkını memura ödeyerek hatasını telafi etmeli.” diye konuştu.
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım