Mehmetçik artık bu görevleri yapmayacak

Thursday, April 2, 2020
Mehmetçiğin askerlik şubelerindeki güvenlik ve temizlik görevi kalktı. 176 şubede özel güvenlik işbaşı yaptı. Yeni uygulamanın yıllık maliyeti 21.6 milyon TL.

Çetin Çiftçi'nin haberine göre, Temmuz 2012 tarihi itibari ile askerlik şubelerinin güvenliği ve temizliği, hizmet alımı ile gerçekleştirilmeye başlandı. Böylece Mehmetçiğin şube güvenliği ve temizliği görevleri ortadan kalktı. Yeni uygulamanın devlete maliyeti aylık 1 milyon 801, yıllık ise 21.6 milyon lira.
176 askerlik şubesinde güvenliği artık 712 özel güvenlik personeli sağlıyor. Özel güvenliğe aylık ödenen para 1 milyon 368 bin lira. Temizlik hizmet alımına 186 askerlik şubesinde başlandı. Toplam 233 temizlik elemanının devlete aylık maliyeti 433 bin lira.

170 ASKERLİK ŞUBESİ KAPATILDI

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 2012 yılı içerisinde 170 askerlik şubesinin faaliyetlerine son verildiğini belirtti. 170 askerlik şubesinin 2012 yılı içerisinde işlem hacmi düşük oldan askerlik şubeleri olduğunu vurguladı. Kapatılan askerlik şubelerinin sorumluluklarının coğrafi olarak yakın bölgelere devredildiğini kaydetti. Yılmaz, Bartın milletvekili Rıza Yalçınkaya'nın meclis gündemine taşıdığı askerlik şubeleri ile ilgili soruları cevapladı.

362 ŞUBE FAALİYETTE

Yılmaz, ülke genelinde halen 20 askere alma bölge başkanlığı ile 362 askerlik şubesi faaliyette olduğunu dile getirdi. Yapılan protokol kapsamında kapatılan 170 askerlik şubesinin hizmet binalarından 116'sı okul öncesi eğitimde kullanılması için Milli Eğitim Bakanlığı'na devredildi. Binaların nihai kullanım maksatlarının tespitinin ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın tasarrufunda olduğunu kaydetti.

TAMAMEN SİVİLLEŞME YOK

Yalçınkaya'nın gündeme taşıdığı bir diğer husus yapılan bu çalışmalar ile askerlik şubelerinin tamamen sivilleşmesinin amaçlanıp amaçlanmadığı idi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz bu konuya da açıklık getirdi. Yılmaz, askerlik şubelerinin askeri personelden arındırılıp tamamen sivilleştirilmesinin söz konusu olmadığını kaydetti.Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım