Japon Yeni ve İsviçre Frangı Dövizzedeler Toplu Dava Açıyor

Sunday, February 23, 2020
Döviz üzerinden kredi kullanan ve kurdaki aşırı artışlar nedeniyle mağdur olduklarını söyleyen dövizzedeler, toplu dava açtı. Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi’ne gelen Dövize Endeksli Konut Kredisi Mağdurları Derneği (Dövder) üyeleri, mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla kredi kullandıkları bankalar aleyhine İstanbul 5. ve 6. Tüketici Mahkemeleri'nde dava açtı.
Dernek Başkanı Ali Çankaya bir açıklama yaparak dünya piyasalarını etkileyen ekonomik kriz nedeniyle Türkiye’de Japon Yeni ve İsviçre Frangı’na endeksli konut kredileri kullanan 250 bin insanın mağduriyetini mahkemeye taşıdıklarını söyledi. Japon Yeni ve İsviçre Frangı’ndaki beklenmeyen yükselişin kendilerini çok önemli şekilde etkilediğini belirten Çankaya, “Yüzde 125’lere yakın bir artış söz konusudur. Mağdur kitlemiz bu durumu yargıya taşıyarak haklarını aramaktadırlar. Bu yönde davalarımız açılıyor. Kabul edilen ve kazanılan davalarımız mevcuttur. Kendimizden, borçludan kaynaklanmayan sebeplerden dolayı şuan bir nevi cezalandırılmış bulunmaktayız.” diye konuştu.

Dövizzedeler ve Tüketici Derneği ToplantısıDövize endeksli kredi mağdurlarından olan tiyatro sanatçısı Vural Buldu ise, bütün birikimini oğluna ev bırakabilmek için yaptığını dile getirdi. Kendisinin 35 yıllık tiyatro oyuncusu olduğunu ve seslendirme yapıp dizilerde oynadığını aktaran Buldu, “Bizim elma armut satarak, araya çürük katıp bir iş yaparak kazandığımız paralar değil bunlar. Alnımızın teriyle kazandığımız helal paralardır. Ben bu parayla bir çocuk okuttum. Sokakta yiyip içmedim. Ve bir ev sahibi olmak istedim. Ben bu işin hukuki ve ticari boyunu bilmem ama manevi boyutta mağdur durumdayım. Benim gibi kaç bin kişi var.” dedi.

Buldu; kredi alırken yaptıkları sözleşme ve sonrasını şöyle anlattı: "Biz o küçücük yazıları imza atarken okumuyoruz. Mukavelelerin iyi taraflarını gösteriyorlar. Arkasından Japon Yeni çok iyidir. İsviçre Frangı 10 senedir hiç artmadı bunu kullanabilirsiniz diyorlar. Biz imzaları atıyoruz. İşin ilginç yanı bu paraları bize döviz bazında değil o günkü kurdan TL olarak ödüyorlar. Ama bizden bugünkü kurdan döviz olarak almak istiyorlar. Üstelik bu banka yöneticileri bana diyorlar ki, siz ortalıkta olan bir insansınız. Ve bu açıklamayı yaptığınızda kendi çevrenizde nasıl karşılanır. Ben namussuzluk hırsızlık yapmadım ki. Ben bunu açıklamaktan gurur duyuyorum. Bu bir devlet meselesidir. Yöneticilerin buna hukuki bir çözüm gerekiyor."

Dövizzede Kanun Teklifi

Dövizzede Kanun Teklifi

Dövizzede İsviçre Frangı ve Japon Yeni Kanun Teklifi Detay İçin
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım