İşyeri emeklisi esnafın torba heyecanı

Wednesday, January 27, 2021
İşyeri olan emekliler, 'torba'ya kilitlendi. Yasa ile destek primi borcu olanlara yapılandırma imkanı gelirken, bir düzenleme daha gündemde... Torbaya eklenirse, 2 kişi çalıştıran emeklilerden destek primi kesintisi yapılmayacak
Torba yasa tasarısı, çalışan emeklilerin de yakın markajında. Yasa ile Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) borcu olan emekliler rahat nefes alacak. Bu borcun faizi silinecek, ana parayı taksitle ödeme imkanı sunulacak. Böylece emekli olup işyeri açan ama faaliyetlerini bildirmediği için borçla karşılaşan emeklilerin yüzü gülecek. Düzenlemenin yasalaşması heyecanla beklenirken, çalışan emekliler SGDP kesintisinin de kalkmasını istiyor.

160 BİN KİŞİ SEVİNECEK

Emekliler, bir işyerinde çalışıyorlarsa SGDP kesintisi işveren tarafından yatırılıyor. Ancak emekli, işyeri açarsa bu kesintiyi kendisi ödüyor. Emekli maaşından yüzde 15 oranında SGDP kesintisi yapılıyor. Çoğunluğu esnaf olan emekliler, bu kesintilere son verilmesini istiyor. Yanında 2 kişi çalıştıran emeklilerden kesinti yapılmaması gündemde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, geçtiğimiz aylarda bu konuyla ilgili açıklama yapmıştı.

Çelik, "2 kişi istihdam eden emekliden destek primi almayalım diyoruz. Böylece yüzde 15 destek primi vermeyecek. Bu kapsamda olan 160 bine yakın kişi var. İstihdamı da teşvik etmiş olacağız. Düşünün sadece bir kişi çalıştırsa 4-5 kişilik ailenin geçindirilmesi anlamına geliyor" demişti. Söz konusu düzenlemenin Meclis'te görüşmeleri süren torba tasarıya eklenmesi beklentisi var. Düzenleme hayata geçerse, yanında 2 kişi çalıştıran emeklilerden SGDP kesintisi yapılmayacak. 160 bin kişi kesintiden kurtulacak.

MARATON YENİDEN BAŞLIYOR

Meclis, bayram nedeniyle ara verdiği 'torba tasarı' mesaisine bugün devam edecek. TBMM Genel Kurulu, torba tasarı mesaisinde, pazartesi ve cuma günleri saat 14.00'te, salı, çarşamba ve perşembe günleri ise saat 13.00'de toplanacak. Genel Kurul, gece geç saatlere kadar çalışmalarına devam edecek. Genel Kurul, tasarının bu hafta yasalaşmaması halinde, 10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle, 9-10-11 Ağustos'ta çalışmayacak, 12 Ağustos günü çalışmalarını sürdürecek. Torbanın yasalaşmasının ardından, Ceza Muhakemesi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi görüşülecek.

100 BİN ÇAĞRI

Prim günü eksiği nedeniyle emekli olamayan yaklaşık 100 bin kişinin de gözü torba tasarıda. Yaş ve yıl şartlarını tamamlayan ancak prim günü eksik olanlar, torba tasarıya kendilerine emeklilik imkanı sunacak düzenlemenin eklenmesini bekliyor. Emekli adayları, "Geçmişe dönük borçlanma yaparak emekli olabilelim" diyor.
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım