İşsizlik fonunda toplanan 78 milyar TL'den sadece 7 milyarı ödendi

Friday, January 22, 2021
Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, devletin çalışanlara yönelik en etkili sosyal uygulamalarından biri olan işsizlik fonunun, bütçe açığını kapatmak için kullanılır hale geldiğini söyledi. Aslan, "On iki buçuk yılda 78 milyar lira toplandı ama işsizlere sadece 7 milyar lira, yani onda biri ödendi. Hak kayıpları artıyor." dedi.
Hükümetin fonda biriken parayı, işini kaybetmiş işçiler lehine kullanmak yerine farklı mecralarda kullanarak, gün geçtikçe büyüyen bütçe açığını kapatma uğraşında olduğunu, rakamların bunu net bir şekilde gösterdiğini savunan Aslan, "Uzmanların da ortak görüşü, uygulamadaki katı kurallarla fonda biriken paranın, amaç dışında bütçe uygulamalarında ve başka alanlarda kullanıldığı şeklinde.

Son dört yılda fonda biriken para yüzde 40 artarken bu dönemde işsizlik sigortasından yararlananların sayısı aynı oranda artmamıştır. İşsizlik sigortası için başvuran iki kişiden biri ancak işsizlik parası alabilmiştir. Bu çok düşük bir orandır ve uygulama, fonun sosyal amaç ilkesine uygun değildir." dedi.

'FONA İHTİYAÇ ARTACAK'

Bu durumun işçi aleyhine ve ilgili kanunun özüne aykırı olduğunu, bundan derhal vazgeçilmesi gerektiğini kaydeden Aslan, hükümetin orta vadeli programda büyüme hedefini düşük tutmasının yanısıra işsizlik oranlarındaki artışın, önümüzdeki günlerde fona daha çok ihtiyaç hissettireceğini söyledi.

Aslan, şunları ifade etti: "Çalışanların prime esas kazançları üzerinden yüzde 1 oranındaki kesintiyle oluşan işsizlik fonunun işsizlere ödenmesi yerine bütçe açığını kapatmada kullanılması, işçi aleyhine ve yasanın özüne, ruhuna aykırı bir uygulamadır. Bundan vazgeçilmelidir."

'BAŞVURU SÜRESİ ESNETİLMELİ'

İş sözleşmesinin feshi, süresiz iş sözleşmesiyle çalışan işçinin istifası, işverenin, işçinin ahlâk ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışları sebebiyle sözleşmeyi feshi, kadın işçilerin evlenmesi ve statü değişikliği gibi sebeplerin fondan yararlanmanın önündeki en büyük engeller olduğunu dile getiren Aslan, "Ayrıca işçinin maaşı ne olursa olsun işsiz kalan kişi, en fazla 900 lira işsizlik maaşı alabilmektedir.

2 bin 500 TL maaş alan da, 5 bin TL maaş alan da aynı miktarda işsizlik parası alabiliyor. Bu durum da bir haksızlığı ortaya koymaktadır. 900 liralık üst sınır kaldırılması, 30 günlük başvuru süresinin de esnetilmesi gerekir." diye konuştu.
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım