Hollanda öğrenci vizesi 600 Euro'dan 300 EUR'ya düşüyor

Saturday, July 4, 2020
İKİ Türk üniversite öğrencisinin Hollanda aleyhine açtıkları yüksek öğrenci vizesi davasında süreç tamamlandı.
Eurasmus programıyla Hollanda’ya gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi öğrencileri Oğuz Veli Atasoy ve Ulaş Can Atılgan, kendilerinden istenen 600 Euro’luk vize ücretini yüksek bularak geçen yıl dava açtı. Mahkeme, 4 Mayıs 2013’te Hollanda'da 3 aydan fazla kalacak öğrenciler için ödenmesi gereken 600 Euro’luk vize ve oturma izni ücretini 300 Euro’ya düşürdü. Karar tüm dünyadan bu ülkeye gelen öğrencilerin vize ücretleri için de geçerli oldu.

60 EURO’YA DÜŞSÜN

Bununla da yetinmeyen Türk gençleri, 300 Euro’luk vize ücretinin 60 Euro’ya düşürülmesi için ayrı ayrı tekrar dava açtı. Oğuz Vali Atasoy'un davası olumsuz sonuçlanırken, Ulaş Can Atılgan'ın davası olumlu sonuçlandı.

İki öğrencinin davaları karşılıklı itirazlar sonucu Yargıtay'a taşındı. Yargıtay iki davada da Türk öğrencilerinin aleyhlerinde karar verdi. Mahkeme, 300 Euro’luk harç bedelinin Hollanda'da eğitim görmeye engel olmadığına hükmetti. 14 Temmuz 2014 tarihindeki son kararla Yargıtay, Vize ücretinin 300 Euro olarak uygulanmasına karar verdi. Türk öğrenciler ise "60 Euro’ya düşene kadar mücadeleye devam edeceğiz" dedi.Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım