Her metro istasyonuna taksi durağı geliyor

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası'nın iftarında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Yaptığımız her metro istasyonunun çıkışında yeni taksi durakları oluşturulacak. İstanbullular özel araçları yerine toplu taşımayı ve devamında taksiyi kullanarak hızlı ve güvenli seyahat edecek.” dedi.

İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Taksiciler Esnaf Odası'nın 2 bin 500 kişinin katılımıyla İBB 1453 Topkapı Sosyal Tesisleri'nde düzenlediği iftara katıldı. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur, oda başkanları ve çok sayıda taksici ailesinin yer aldığı iftarda belediye bürokratları da hazır bulundu.

İftarını tesislerin önündeki mobil büfede davetlilerle birlikte açan ve ailelere ayran ikram eden Başkan Kadir Topbaş, konuşmasında taksici esnafını asla mağdur etmeyeceklerini söyledi. Taksiciler Kadir Topbaş’ın konuşmasına alkışlarla destek verdi. Topbaş, günümüz dünyasında ülkelerin değil şehirlerin yarıştığını ifade etti.

Taksicilerden kaliteli hizmet ricası
Taksicilerin müşterilerine davranış şekli ve verdiği hizmetle o şehrin kalitesini gösterebileceğini ifade eden Belediye Başkanı Kadir Topbaş “Sizlerden özellikle ricam‚ hizmet sektöründe çalışan insanlar olarak şehir hakkındaki algıyı sizler ortaya koymaktasınız. Şehrin kalitesi ve medeniyet ölçüsü sizin hizmet kalitenizle orantılıdır. Nasıl hizmet verirseniz şehir o kadar kaliteli ve modern görünür. Bir bakıma işiniz sadece bireyleri bir yerden bir yere götürmek değil aynı zamanda çok önemli bir misafirini ağırlayan ev sahibi edasıyla ağırlamak bir esnaf geleneğidir” diye konuştu.

Yeni taksi durakları geliyor

İstanbul'a yatırım yaparken taksici esnafının da nasıl daha iyi nasıl hizmet verebileceğini göz önünde bulundurduklarını kaydeden Başkan Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: " Bu amaçla yaptığımız her metro istasyonunun çıkışında yeni taksi durakları oluşturulması talimatını verdim. İstiyoruz ki İstanbullular özel araçları yerine toplu taşımayı ve devamında taksiyi kullanarak hızlı ve güvenli seyahat etsin. Yine arzu ediyorum ki yurt dışına gittiğimizde gördüğümüz taksicilik anlayışının İstanbul'da da yerleşmesi. Bunun için ekibimiz İstanbul Taksiciler Esnaf Odası ile birlikte çalışıyor. Yurtdışında nasıl İSPARK konuşuluyorsa, ‘Gidin İstanbul'un taksicilerini görün’ denilsin.”

2020 Olimpiyatları fırsatı

2020 Olimpiyatları'na talip olduklarını ve bu olimpiyatların İstanbul'da yapıldığında bundan en fazla yararlanacak iş gruplarından birinin taksiciler olacağına vurgu yapan Kadir Topbaş, “Londra Olimpiyatları’na giderek İstanbul'a 2020 Olimpiyatları'nı alma ısrarımızı tekrarladık. Olimpiyatları İstanbul'a aldığımızda taksici esnafımız bundan en fazla yararlanacak çalışanlardır.”

Çağrı merkezi ve damalı taksi geliyor
Konuşmasında yakında taksicilerle ilgili hayata geçirmeyi planladıkları projeleri de anlatan Topbaş, “Yeni bir çalışmamız var. Call Center (Çağrı Merkezi) dediğimiz sistemi getirmeyi planlıyoruz. Ayrıca damalı taksi uygulaması yapacağız. Damalı taksi şoförlerini bir sınavdan geçireceğiz ve bunların kokartları olacak. Bu şekilde İstanbul'daki tüm taksilerde bir kaliteleşmeye gitmiş olacağız. Şirketimiz İSTON'un sizlerle yaptığı işbirliğiyle artık bundan sonra büyük yerleşim yerlerinde sitelerde ve alışveriş merkezlerinin önlerine taksi durağı koyma mecburiyeti getireceğiz. İstanbul'daki taksilerin daha sık yenilenmesi için de Maliye Bakanımızla bir görüşme yaptım. Görüşmemizde ‘taksicilerimizin aldıkları yeni taksiden ÖTV kaldırılırsa en kaliteli araçları İstanbul'a sokarlar’ dedim” şeklinde konuştu.