GSS Borcuna Çözüm Aranıyor

Saturday, January 16, 2021
18 yaşından küçük çocuklar, yeşil kartlılar, çalışanlar veya emekliler zaten otomatik olarak GSS'li oldu. Bunun dışındaki nüfus gelir seviyesine göre ücretsiz veya 38 ila 230 lira arasında değişen tutarlarda prim ödeyerek GSS kapsamına girdi. Bu arada hiç gelir testine gitmeyip de SGK tarafından gıyaben/resen GSS tescili yapılan vatandaşlar var.
Bunların sayıları bir milyona yakın ve borçları da 5 milyar lirayı (eski parayla 5 katrilyon) aşmış durumda. Borçlu sayısı ve borcun tutarı SGK'yı da kara kara düşündürmeye başladı. Konu Bakan Çelik'e iletildi

Geçtiğimiz aylarda konu Sayın Faruk Çelik'e de iletildi. Aslında GSS borcu olanların sayısı 1 milyon 150 bin kadardı fakat Bakan Çelik'in talimatıyla, liseyi bitiren öğrencilerin 120 gün daha primsiz olarak GSS'li sayılmaları sağlandı. Böylece borçlu sayısı 1 milyonun altına indi ve borç tutarı da yaklaşık 5 milyara düştü.

Ancak şu an yüz binlerle ifade edilen borçlular için icra takibi yapılacak mı, af ya da yapılandırma olabilir mi sorularına cevap aranıyor. Bu arada borçlu sayısı ve gecikme zammı sebebiyle de borcun tutarı gün geçtikçe artıyor. Borcu bulunan vatandaşlar bu esnada sağlık hizmetlerinden de yararlanamıyor. Konuyla ilgili bir formül bulunabilirse önümüzdeki günlerde TBMM'ye gelmesi beklenen sosyal güvenlik paketine eklenebilir.

SSK/BAĞ-KUR ÇAKIŞMASI ÇÖZÜLDÜ

Soru: Tarım Bağ-Kur'umu ve ziraat odası kaydımı kapatmadan 3,5 yıl SSK primlerimi ödeyip emeklilik talebinde bulundum. Ziraat odası kaydımın devam ettiği gerekçesi ile SSK primlerimin %14 oranında iade edileceği ve emekli olamayacağım tarafıma bildirildi.Benim durumumla ilgili bir düzenleme bekliyor musunuz? Ramazan E.

Cevap: Ramazan Bey, 1 Mart 2011 öncesinde SSK ve Bağ-Kur çakışmasında hangi sigorta önce başlamışsa o geçerli sayılıyordu. Dolayısıyla tarım Bağ-Kur'u kapatmadan SSK'lı çalışmaya başlamış olmanız sebebiyle SSK hizmetiniz geçersiz sayılmış. 1 Mart 2011 itibariyle bu konuyla ilgili çözüm getirildi ve çakışma halinde SSK hizmetlerinin geçerli sayılması sağlandı. Ancak sizin gibi eski döneme ilişkin sorun yaşayanlar hakkında bir düzenleme şahsen beklemiyorum.

Sigortalılık sürenizi dolduracaksınız

Soru: Sadettin Bey, ben 01.01.1983 doğumluyum ve 01.06.1996 tarihinde SSK başlangıcım var. Toplam 3.650 prim gün sayım ve yüzde 62 özür durumum var. Vergi indiriminden yararlanıyorum. Bu şartlarla ne zaman emekli olabilirim? Sigorta başlangıcım çıraklık veya stajyerlik değil normal sigortadır. Ahmet S.

Cevap: Değerli okurum, emeklilik için 3.760 gün ve 16 yıl 4 ay sigortalılık süresini dolduracaksınız. Emeklilik hesabınız yapılırken 1996 yılındaki girişiniz esas alınır. Fakat sigortalılık sürenizin başlangıcı olarak 18 yaşınızı doldurduğunuz tarih dikkate alınır. Buna göre 01.05.2017 tarihinde emekli olabilirsiniz.
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım