GBT Sorgulama

GBT Sorgulama Kısa adı GBT olan Genel Bilgi Toplama kaydı için sorgulama işlemi belirli şartlarda yapılabilmektedir. TC kimlik no ile GBT kaydı olup olmadığına bakma için şahsın kendisi veya vekalet verdiği avukatının dilekçe vermesiyle yapılabilmektedir.

GBT nedir?

Güvenlik güçleri için son derece önemli olan Genel Bilgi Toplama kaydı, kişinin işlemiş olduğu suçlar nedeniyle oluşturulmuş sicil bilgilerinin bulunduğu dosyalara verilen bir isimdir. GBT (Genel Bilgi Toplama) bilgisi almak için kişinin kendisinin veya vekalet verdiği avukatının dilekçesiyle gerçekleştirilebilmektedir. Her kim olursa olsun 2. şahıslara gizli bilgiler olduğu için GBT bilgileri verilmez.

GBT kayıtları online olarak sorgulama yapılmasına izin verilmemiştir. Vatandaşlar bulundukları ilde emniyet müdürlüğünün GBT büro amirliğinde şahsen veya dilekçeyle öğrenebilmektedirler. GBT gizli bir bilgidir. Sorgulanacak kişinin kendisi veya vekalet verdiği avukatın dışında hiç kimseye bu bilgiler verilmez. TC kimlik no girerek e-Devlet websitesi turkiye.gov.tr'den sabıka kaydı sorgulamasını GBT Sorgulama yapabilirsiniz.