Fethiye Muğla

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Fethiye, Güney Ege’de Muğla iline bağlı ilçe. Özellikle turizm açısından gelişmiştir. Nüfusu 66.271’dir (2007).Muğla’nın en büyük ilçesi,Muğla merkezden sonra Muğla ilinin 2.büyük yerleşim yeridir.

Fethiye Muğla Haritası, İletişim, Yol Tarifi ve Adresi Nerede

Fethiye Muğla Haritadaki Konumu
Fethiye
Meğri
Beşkaza
Fethiye’den bir görünüm.jpg
Muğla ilindeki konumu.
Muğla ilindeki konumu.
Fethiye
Türkiye’deki konumu
Kordinatlar: 36°37'N 29°07'E
Ülke Türkiye Cumhuriyeti Türkiye
Bölge Ege
İl Muğla
Yönetim
 - Belediye Başkanı Behçet Saatçi
Zaman dilimi DAZD (UTC+2)
Alan kodu (+90) 252
Website: https://www.fethiye.bel.tr/

Konu başlıkları

Fethiye Muğla Resim

mugla_il_siniri_haritasi

mugla_il_siniri_haritasi
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin
pinterest Facebook instagram Twitter LinkedIn WhatsApp Addthis

Fethiye Muğla Resim Galerisi

mugla il siniri haritasi

mugla il siniri haritasi
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin
pinterest Facebook instagram Twitter LinkedIn WhatsApp Addthis

mugla haritasi turkiye

mugla haritasi turkiye
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin
pinterest Facebook instagram Twitter LinkedIn WhatsApp Addthis

mugla haritasi

mugla haritasi
Turkiye-Rehberi.Net Şimdi İndirin
pinterest Facebook instagram Twitter LinkedIn WhatsApp Addthis

Coğrafi Konum 

Fethiye, Akdeniz Bölgesi’nin batı kesiminde, Muğla iline bağlı bir ilçedir. Yüzölçümü 3.059 km²’dir. Muğla ili de dahil en geniş yüzölçümüne sahiptir. Doğu ve Güneydoğu’da Antalya ili, güney, güneybatı ve batıda Akdeniz, kuzeybatıda Dalaman ilçesi, kuzeyde de Denizli ve Burdurilleriyle çevrilidir. Antik Telmessos kentini de içinde saklayan Fethiye ilçesi, Fethiye körfezinin doğusunda, Fethiye ovasının güneybatısında yer alır. İzmir-Muğla üzerinden gelerek; Antalya’ya ulaşan kıyı yolu 1 km. doğusundan geçer. Bu yolla, il merkezi Muğla’ya uzaklığı yaklaşık 130 km’dir.

Fethiye, pek çok önemli depremler geçirmiştir. 1856 ve 1957 yıllarındaki depremlerde kentin neredeyse tamamı yıkılmıştır. Tekrar inşa edilen Fethiye’de şu an modern bir liman ve marina vardır.

Tarihi 

Fethiye Amyntas.jpg

Bugünkü Fethiye kenti yakınlarındaki Belen’de, MÖ. 3000’lerde kurulduğu sanılan antik Telmessos kenti, Lykia’nin Karia sınırında yer alıyordu. Uzun bir süre Lykia’ya karşı bağımsızlığını koruduktan sonra, MÖ. 6. yüzyıl ortalarında Pers egemenliğine girdi. MÖ.5. yüzyılda Delos Birliği’ne, MÖ.362’de de Lykia’ya katıldi. Ardından Karia KralıMausolos’un eline geçti. MÖ.333’te yöreye gelen İskender’in egemenliğini Selevkoslar’ın yönetimi izledi. MÖ.3. yüzyıl sonlarında Mısır’daki Lagos Hanedanı’na bağlandı. MÖ.188’de Pergamon (Bergama) Krallığı’nın egemenliğine girdi. Pergamon Krallığı’nın MÖ.133’te yıkılmasından sonra kısa bir süre bağımsız kaldı ve Rodos’la işbirliği yaparak Pontus Kralı Mithradates’e karşı koydu. Daha sonra Roma ve Bizansyönetiminde yaşadı. 8. yüzyılda Anastasiuopolis, 9. yüzyıldan sonra da anılmaya başlandı. 1284’te Menteşeoğulları’nın yönetimi altına girdi; 1424’te Osmanlı topraklarına katıldı. Zamanla Meğri’ye dönüşen adı, 1913’te uçağı düşen ilk hava şehitlerinden Fethi Bey’in anısına Fethiye olarak değiştirildi. 19. yüzyıl sonlarındaAydın vilayetinin menteşe sancağına bağlı bir kaza merkezi olan Fethiye, 11 Mayıs 1919’dan 20 Haziran 1920’ye değin İtalyan işgali altına alındı.

Fethiye Merkez

Nüfus 

Kentin nüfusu 2007 sayımına göre 166.271’dir.Bunun 33.278’i erkek, 32.993’ü kadındır.Fethiye’nin 2008 nüfusu ise 67.965’dir.

Yıllara göre kent nüfus verileri
Yıllar Kent
2008 64.000
2007 66.271
2000 50.689
1990 37.466
1985 21.442

Turizm 

Ölüdeniz gibi dünyada eşi bulunmayan bir plajı bulunan Fethiye, Türkiye’nin turizm merkezlerinden biridir. Af Kule gibi dalış bakımından çok uygun yerlere sahiptir. Turizme açılmış birçok mağara mevcuttur. Doğal yapısı ile Yamaç paraşütü gibi alternatif sporlar yapılmaktadır. Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu gibi doğası bozulmamış çok özel bölgeler vardır. Günlük turlar ile 12 Adalar diye adlandırılan adalar ziyaret edilebilir.

Ölüdeniz dışında Fethiye civarındaki birbirinden güzel plajları: Belcekız (Belceğiz), Çalış Plajı, İztuzu Plajı (Dalyan)

Bu kadar alternatifin yanında antik çağlardan kalmış kent kalıntıları ile kültür turizmine de açıktır. Fethiye çevresindeki antik kentlerin bazıları şöyledir: TelmessosKaunosKadyandaTlos,PınaraLetoon ve Xanthos. Bunların dışında zengin eserleriyle Fethiye Müzesi de turizme hizmet etmektedir.

Şövalye Adası: Tarihte Meğri adası, Fethiye adası isimleriyle de anılan Şövalye adası; Fethiye körfezini kapatan ince uzun, lades kemiği şeklinde bir adadır ve limanı korunaklı bir yer haline getirir. Bölgeyi çevreleyen adalar zincirinde üzerinde yerleşim yeri bulunan tek adadır. Şövalye adasının batısında Kızılada, doğusunda Çalış Plajı, güneyinde Fethiye, kuzeyinde açık deniz vardır. Limanın tam göbeğinde olan yerleşiminden dolayı gün boyu güneş ışığını takip eder.

Ölüdeniz - Fethiye

Yapılan Alternatif Sporlar 

  • Trekking (Likya yürüyüş yolu)
  • Yamaç Paraşütü
  • Atlı gezintiler
  • Kamyon, jeep ve quad gezileri
  • Dalış (Af Kule)
  • Yelken (Çalış plajı)
  • Su sporları (jet-skiparasailing, waterski, catamaran, banana, ringo, surf)
  • Kürek