Engelliye gelir vergisiz kazanç rakama bağlıdır

Saturday, January 16, 2021
Engelliye Gelir Vergisi Kanuni ismiyle sakat (engelli) olan ücretlilerin aylık ücretlerinin belli bir kısmı gelir vergisinden muaf tutulur. Muaf tutulacak rakamlar da her yıl değişir.
Ali Bey, Kamu Hastaneleri Kurumu'nda VHKİ kadrosunda görev yapmaktayım. Yüzde 80 oranında özürlü raporum var; vergi indirimine başvurdum ve vergi indirimi alıyorum. Ancak, şöyle bir sorun var: Vergi indirimini sadece maaşa uyguluyorlar. Kurumdan aldığım döner sermayeye vergi indirimi uygulamıyorlar. Nasıl bir işse döner sermayemden 110 liraya yakın gelir vergisi alıyorlar. Ben vergi indirimi almışken nasıl olur da benim döner sermayemden gelir vergisi keserler? Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar diliyorum. L. SAYGILI

Sayın okurum, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 31. maddesine göre;

"Çalışma gücünün asgari % 80'ini kaybetmiş bulunan hizmet erbabı birinci derece sakat, asgari % 60'ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ikinci derece sakat, asgari % 40'ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ise üçüncü derece sakat sayılır ve aşağıda sakatlık dereceleri itibarıyla belirlenen aylık tutarlar, hizmet erbabının ücretinden indirilir.

Sakatlık indirimi (2013 rakamlarıyla);
  • Birinci derece sakatlar için 800 lira,
  • İkinci derece sakatlar için 400 lira,
  • Üçüncü derece sakatlar için 190 liradır.
Sakatlık derecelerinin tespit şekli ile uygulamaya ilişkin esas ve usuller Maliye, Sağlık ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarınca bu konuda müştereken hazırlanacak bir yönetmelikle belirlenir." Yukarıdaki madde metninden de göreceğiniz üzere aldığınız ücretin yüzde 80 oranına göre ilk 400 lirası vergi dışındadır. Aylık ücretiniz de mutlaka (asgari ücret yasası sebebiyle) 400 liradan fazladır. Yani, bırakın döner sermaye gelirini, sizin normal aldığınız ücretten bile (ilk 400 lirası hariç) vergi kesiyorlar.

Bu sebeple, sıra döner sermaye gelirinizin vergi dışı kalmasına gelemiyor. Bu sebeple ortada yasadışılık yok. Sadece sakatlık vergi indiriminden başka, kısa adı AGİ olan asgari geçim indirimiyle) gerek ücret ve gerekse de döner sermaye gelirinizden) ödediğiniz vergiden medeni durum ve çocuk sayınıza göre geri almanız gereken rakama bakın. AGİ rakamlarınız doğru ise döner sermayenizden gelir vergisi kesilmesi yasaldır.
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım