Emeklinin enflasyon hesabı değişti

Monday, July 13, 2020
İlk 4 aylık enflasyon yüzde 4.96 çıktı. Temmuz zammını ilk 6 aylık enflasyona göre alacak olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin hesabı değişti. Emekliler, bu sonuca göre artık yüzde 5'i aşan zam bekliyor.
Yaklaşık 8.5 milyon SSK ve Bağ- Kur emeklisinin Temmuz zammı adım adım yaklaşırken; açıklanan enflasyon verileri de maaşlarda yapılacak artışın miktarı konusunda ipuçları vermeye başladı. 2014'ün yılın ilk 4 aylık döneminde enflasyon yüzde 4.96 çıktı.

Bu gelişme, emeklilerin hesabını değiştirdi. Temmuz ayında bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak olan SSK ve Bağ-Kur emeklileri, beklentilerini yükseltti. Ocak ayında maaşları yüzde 3.27 artan SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Temmuz zamlarının ise yüzde 5'i geçeceğini düşünüyor. Ancak kesin rakamın belirlenmesi için 2 veri kaldı. Haziran başında Mayıs enflasyonu, Temmuz başında da Haziran enflasyonu açıklanacak. Bu verilerin açıklanmasının ardından emeklilerin Temmuz zammı belli olacak.

EŞİT ZAM TALEBİ

Bir yandan Temmuz'da maaşlarının ne kadar artacağını öğrenmek için enflasyon verilerini yakından takip eden SSK ve Bağ-Kur emeklileri, bir yandan da zam sisteminin değişmesini istiyor. Konuyla ilgili taleplerini TAKVİM'e anlatan emekliler, memur emeklilerinin zamlarının toplu sözleşmeyle belirlendiğini belirterek, şöyle konuşuyor: "Aynı çatı altında farklı zam olmamalı. Zamlarımız eşit olmalı. Bu toplu sözleşme yoluyla olabileceği gibi, ayrı bir zam sistemiyle de gerçekleştirilebilir. Ayrıca mevcut sistem SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarında iyileştirme yapılmasına imkan sunmuyor."

İNTİBAK HEYECANI

2000 yılı sonrasında emekli olanları intibak heyecanı sardı. İşçi, Memur, Bağ- Kur Emeklileri Derneği (İMBED) tarafından intibak konusunda açılan davadan çıkacak sonucu merakla bekleyen emekliler, şimdiden kararın açıklanacağı 30 Haziran'a kilitlendi. Emekliler, büyük heyecan yaşarken, uzmanlar da yüksek ihtimalle intibak yönünde karar çıkacağını ifade ediyor. Ankara 8'inci İş Mahkemesi'nin baktığı davada bugüne kadar 3 duruşma yapıldı.

Edinilen bilgiye göre; karar ise 30 Haziran tarihinde açıklanacak. Eğer mahkeme olumlu yönde karar verirse, 2000 yılı ve sonrasında emekli olan milyonlarca kişiye zam kapısı açılacak. Davayı açan İMBED de sonucun olumlu çıkacağını düşünüyor. Mahkeme kararının emsal teşkil edeceğini kaydeden Hamdi Öz, "7.5 milyon emeklinin maaşını etkileyecek. Bundan sonra emekli olacaklara yansıyacak" diyor. Öz, olumsuz karar çıkması halinde Yargıtay'a gideceklerini belirtiyor.Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım