Emeklilerin Gözü Kulağı Yeni İntibak Çalışmasında

Turkiye-Rehberi.Net Pinterest Turkiye-Rehberi.Net WhatsApp Turkiye-Rehberi.Net Facebook Turkiye-Rehberi.Net Twitter Turkiye-Rehberi.Net LinkedIn Turkiye-Rehberi.Net Çıktı Al Turkiye-Rehberi.Net Gmail Turkiye-Rehberi.Net Email Gönder
Temmuz'da enflasyon farkı alacak emekliler yeni bir intibak çalışmasına da kilitlenmiş durumda. Maaşlardaki çarpıklığın giderilmesi isteniyor.
Son 6 ayda ortaya çıkacak enflasyon oranı kadar Temmuz'da fark alacak emekliler için yaklaşık yüzde 5 bir artış bekleniyor. İlk 3 ayda ortaya çıkan sonuçlara bakıldığında 6 aylık enflasyonun bu oranlara yaklaşacağı düşünülüyor.

Temmuz zammını bekleyen emeklilerin asıl umudu ise yeni bir intibak çalışması yapılmasında. Özellikle 2000 yılında ve sonrasında emekli olmuş milyonlarca SSK ve Bağkur'lu, maaşlar arasındaki farklılıklardan şikayet ediyor. 2000 öncesi emekli olmuş SSK'lılardan yaklaşık 2 milyon kişi için intibak çalışması yapılarak, maaşlarında 350 lirayı bulan artışlar sağlanmıştı.

Fakat bu intibak özellikle 2000 yılı başta olmak üzere sonrasındaki emeklilerin maaşlarındaki çarpıklıkları gideremedi. Bu arada Bağ-Kur'luların bu intibaktan yararlanamaması da beklentileri artırdı. Bağ- Kur'lular düşük maaş alırken, birçoğunun aylığı asgari ücretin bile altında kaldı. SSK emeklilerinde ise aynı şart ve yılda çalışmalarına rağmen farklı tarihte emekli olanların arasında maaş uçurumu bulunuyor.

KONU MASADA

Yeni intibak için geçtiğimiz yılın sonunda dernekler tarafından bazı girişimlerde bulunulmuş hatta bu konu Kamu Denetçiliği Kurumu'nun da gündemine gelmişti. Bu konu halen gündemdeki yerini koruyor. Yeni bir intibak çıktığı takdirde milyonlarca emeklinin maaşında artış yaşanabilecek.

Kaynak: Takvim