E Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım

E-devlet şifremi unuttum ne yapmalıyım, nasıl alabilirim, nasıl öğrenebilirim diyorsanız gerekli açıklamaları yazının devamında bulabilirsiniz.
E-devlet şifrenizi unuttuysanız E-Devlet sitesi turkiye.gov.tr şifrenizi tekrar alabilmek için;

Eğer e-devlet şifresi'ni ilk olarak ptt şubesi aracılığıyla aldıysanız ve şifrenizi unuttunuz yada kaybettiyeseniz turkiye.gov.tr sitesi üzerinden bu şifreyi hatırlatılması veya sıfırlanması yapılmamaktadır. Tekrar bir Ptt şubesine giderek bu sefer 10 TL ödeyerek yeni şifrenizi almak zorundasınız. Bu güvenlik için yapılan bir uygulamadır.

"e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 1 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT'den alınacak her şifre için ayrıca 10 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir."

Bu şekilde uygulama yapılması vatandaşların güvenliği düşünülerek yapılmıştır. Mail yoluyla e devlet şifresinin hatırlatılması yada sıfırlanması durumu olsaydı, mail hesabınızın internet korsanları tarafandan ele geçirilmesi durumunda e devlet bilgilerinize kolaylıkla ulaşılabilecek ve sizin adınıza istemediğiniz işlemler yapılması durumuyla karşı karşıya kalınabilecekti.

Eğer E-devlet Girişi'nde mobil imza yöntemini kullanıyorsanız bu uygulama geçerli değildir. E devlet şifre veren PTT şubelerinin listesi için.

E. Çağrıcı

E-posta Adresi : [email protected] - Çağrıcı Google+ Yazıları İçin »
SEO Uzmanı Yazar E. Çağrıcı'nın "e-Devlet Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım" ile ilgili yazılarını ve Youtube sayfalarından takip edebilirsiniz.
DMCA - e devlet şifresini unuttum