Devlet vatandaşın devlete olan borçlarını siliyor

Monday, September 28, 2020
Türkiye'nin en büyük borç yapılandırması düzenlemesine belediyelere olan borçlar da girdi. Vatandaşın belediyelere olan emlak vergisi, su ve çevre vergisi borçları da faizleri silinip ana para yapılandırılarak 36 ayda ödenebilecek.
Türkiye'de yaklaşık 20 milyon insanı ilgilendiren vergi ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) borçlarını kapsayan af yasası genişliyor. Tasarının ilk halinde kesinleşmiş vergi borçları, trafik cezaları ve idari para cezaları ile SGK'ya olan Bağ- Kur, SSK, Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Güvenlik Destek Primi borçları yapılandırılıyordu. Daha sonra eklenen maddeler ile vatandaşın belediyelere olan borçları da yapılandırma kapsamına alındı.

18 TAKSİT YAPILACAK

TBMM'de Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri süren torba kanun tasarısının borçlarla ilgili bölümünde 30 Nisan 2014 itibariyle kesinleşmiş vergi ve prim borçları ile bazı idari cezaların yapılandırılması yer alıyordu. Daha sonra verilen önergelerle torba tasarıdaki maddeler 150'ye kadar ulaştı. Bunlar içinde en önemlilerinden birisi de belediyelere olan borçların kapsama alınması oldu.

Bu kapsamda emlak vergileri ile çevre temizlik vergisi ve su borçları da yapılandırılacak, faizleri silinip 36 ayda ödenecek. Tasarıya göre; 2014'ün birinci taksiti de dahil olmak üzere emlak vergisi borçlarını ödemeyenlere, peşin veya 36 ay içinde 18 taksitle ödeme imkanı getirildi. Gecikme ceza ve faizleri silinecek, enflasyon oranında güncellenen ana para üzerinden ödeme yapılacak. Çevre ve temizlik vergileri ile su borçları da aynı yöntemle yeniden yapılandırılarak ödenebilecek.

DUL KADINA HACİZ KALKACAK

Tarihi barış, eşi ölen kadınların da yüzünü güldürdü. Vefat eden eşinden ve babasından maaş alan kadınlar, ortalama 15 bin liralık cezadan kurtuluyor. Torba yasa tasarısı kapsamında, Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen düzenleme ile bu fırsattan yararlanacaklara 65 yaş sınırı getirildi. Buna göre, ancak 65 yaşını dolduranlara yersiz ödenen ve geri alınması gereken aylıkların ceza ve faizleri silinecek. Evlere giden haciz kararları da durdurulacak.

ŞEHİT AİLESİNDEN TAPU HARCI ALINMAYACAK

Yapılandırma ile milyonlarca vatandaşa kolaylık sağlayan hükümet; şehit aileleri, dul ve yetimleri de unutmadı. TOKİ tarafından faizsiz konut kredisi kullanan şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine tapu harcı muafiyeti sağlandı. Sadece bir konutla sınırlı kalmak kaydıyla sağlanacak muafiyet ile şehit aileleri ve yetimler önemli bir yükten kurtulmuş olacak. Alım satımda yüzde 4 olan harç oranında indirime kavuşmuş olacak.

İŞ ENGELİ KALKIYOR

Bedensel engellilerin hakim ve savcı olmasının önündeki yasal engel kaldırılıyor. AK Parti Sosyal İşler Başkan Yardımcısı ve Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş, "Mevzuata göre, engelliler kaymakam, vali, milletvekili, başbakan, cumhurbaşkanı olabiliyor ama hakim ve savcı olamıyordu. Meclis tatile girmeden çıkarılması planlanan torba yasa tasarısında, bedensel engellilerin hakim ve savcı olmasına imkan veriliyor" dedi.

Kaynak: Takvim
Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım