Dershanelere devletten burslu öğrenci desteği

Sunday, July 12, 2020
Milli Eğitim Bakanı Avcı, dershanelerin yüzde 20'sinin özel okula dönüşme kabiliyeti olduğunu belirterek, "Özel okula dönüşecek dershanelere devlet burslu öğrenci gönderecek" dedi
Bakan Nabi Avcı, 1 Ocak 2014'ten itibaren dershanelere "yeni ruhsat verilmeyeceğini" belirterek, söz konusu düzenlemenin yapılabilmesi için ocak ayına kadar TBMM'de düzenleme yapılacağı varsayımıyla hareket ettiklerini ifade etti. AA Editör Masasına konuk olan Bakan Avcı, "Meclis bunu takdir edecek. Geçen yıl dershanelere kayıt yaptıran, bu yıl için, önümüzdeki haziran ayına kadar dershanelere kayıt yaptıran öğrencilerin dershaneyle olan ilişkileri, zaten devam edecek. 'Ocakta dershaneleri kapattık, çocuklar dışarı' gibi bir şey yok" diye konuştu.

ETÜT MERKEZİ OLMAYACAK

Avcı, eğitim sistemi içinde adı dershane veya başka bir şey olsun, bir üst kuruma giriş sınavlarına hazırlamak üzere açılmış kurumlar olmayacağını vurguladı.Üniversite sınavlarının kontenjan nedeniyle bu kadar "haşin" cereyan ettiğini, üniversite sayısının artmasıyla kontenjan sorununun aritmetik olarak büyük ölçüde ortadan kalktığını anlatan Avcı, "Yarış, eskisi kadar acımasız cereyan etmiyor. Muhtemelen her üniversite kendi özel öğrencilerini seçme şansına sahip olacak" dedi.

DEVLETTEN BURSLU DESTEK

Dershanelerin özel okullara çevrilmesiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Bakan Avcı, şunları söyledi: "Bizim yaptığımız araştırmaya göre dershanelerin ancak yüzde 20'sinin mevcut koşullarda özel okula dönüşme kabiliyeti var. Geri kalanların büyük bir bölümü bazı ekstra desteklerle özel okula dönüşebilecek gibi görünüyor. Peki istiyorlar mı? Türkiye genelinde irili, ufaklı 4 bine yakın dershane var, yüzde 70'i gerekli koşulların sağlanması halinde özel okula dönüşmek istiyorlar. Mevcut özel okul açma kriterlerimiz oldukça yüksek.

Hüseyin Çelik Bey zamanında gündeme gelen ve dönemin Cumhurbaşkanı tarafından veto edilen bir düzenleme yapılmaya çalışılmıştı. Özel okullarda boş kalan kontenjanları bazı yoksul ama yetenekli çocuklara burs vererek doldurmak. Özel okula dönüşecek dershanelere devlet de burslu öğrenci gönderecek." Ayrıca Avcı, en ideal şartlarda bile Bakanlığın istihdam edebileceği öğretmen sayısının 125 bin iken, okullarından mezun olan 250 bin civarında öğretmen adayının bulunduğunu kaydetti.Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

Yorum ve sorularınızı buradan paylaşabilirsiniz :

"Turkiye-Rehberi.Net"'i Sosyal Medya'da Takip Et;

WhatsApp Paylaşım Facebook Paylaşım Twitter Paylaşım Google+ Paylaşım Youtube Paylaşım LinkedIn Paylaşım Vimeo Paylaşım Pinterest Paylaşım Dailymotion Paylaşım